X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 24819
Przesłano:

Scenariusz lekcji wychowawczej "Bądź bezpieczny w sieci!"

Scenariusz lekcji wychowawczej
„Bądź bezpieczny w sieci!”


Czas trwania: 45 minut

Cele lekcji:
Uczeń:
- wie co to jest cyberprzemoc
- wie, jakie są formy cyberprzemocy
- wie jakie są konsekwencje przemocy oraz niestosownych żartów w sieci
- wie jak powinna zachować się ofiara cyberprzemocy i gdzie ma szukać pomocy
- zwraca uwagę na uczucia innych oraz konsekwencje dla jej ofiar
- zna zasady bezpieczeństwa w sieci

Metody:
- dyskusja, praca w grupach, pokaz filmu, pogadanka



Przebieg lekcji:

1.Część wstępna

Nauczyciel informuje, że zajęcia będą poświęcone bezpieczeństwu w Sieci (Internet, telefony komórkowe). Pyta uczniów do czego używają telefonów komórkowych, Internetu. Zwraca uwagę, że obok plusów elektronicznych mediów są też minusy i zagrożenia które się z nimi wiążą. Wyjaśnia czym jest cyberprzemoc, pomocna może być definicja na (http://moodle.etwinning.pl/mod/resource/view.php?id=39480). Zapowiada, że przedmiotem zajęć będzie dyskusja na temat wykorzystywania w Sieci w sposób, który jest krzywdzący.

Zaprasza uczniów do obejrzenia filmiku „Bądź bezpieczny w sieci-Dobry żart”
http://moodle.etwinning.pl/mod/resource/view.php?id=39516

2. Część główna
• Prezentacja filmiku
• Analiza historii zaprezentowanej w filmie (uczniowie odtwarzają historię i zapisują w punktach kolejne wydarzenia)
• Praca w grupach ( nauczyciel dzieli uczniów na grupy, każda grupa przygotowuje odpowiedzi na pytania, np.:
1. Czy można tak postępować?
2. Jak czuł się w tej sytuacji Piotrek?
3. Co Piotrek mógł zrobić w tej sytuacji?
4. Dlaczego go nagrali?
5. Jakie mogą być konsekwencje dla sprawcy?
6. Jakie mogą być konsekwencje dla ofiary?
7. Kto mu pomógł w tej sytuacji?
8. Czy słyszeliście o podobnych przypadkach?
• Dyskusja na forum klasy

3. Część końcowa
Nauczyciel prosi uczniów o stworzenie wspólnie kodeksu zachowań, które pozwalają uniknąć cyberprzemocy, np.:
- nie publikować w sieci swoich zdjęć
- nie robić filmów bez zgody zainteresowanego
- nie zamieszczać w Internecie materiałów, które mogą kogoś krzywdzić
.......

4. Zakończenie lekcji

Podanie uczniom i zapisanie na tablicy strony internetowej http://helpline.org.pl, gdzie mogą szukać ewentualnej pomocy oraz numeru telefonu 800100100.

Opracowała
Kamilla Krakowska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.