X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 24725
Przesłano:

Na leśnej polanie - zajęcia rytmiczno-muzyczne

Scenariusz zajęć muzyczno-rytmicznych przeprowadzonych w oddziale edukacyjno -terapeutycznym w SOSW nr 2 w Elblągu
„Na leśnej polanie”

Cel główny:
-umuzykalnienie;
-ćwiczenie poczucia rytmu
Cele operacyjne:
dziecko:
-utrwala melodię i słowa piosenki;
-reaguje na przerwę w muzyce;
-poznaje możliwości własnego ciała;
-rozbudza inwencję twórczą;
-ćwiczy płynność ruchów;
- ćwiczy orientację w schemacie własnego ciała.
Metody:
twórcze: Orffa, Labana
czynne: zadań stawianych do wykonania;
słowne: objaśnienia i instrukcje;
Pomoce: instrumenty akustyczne, gitara, zagadki, ilustracje do zagadek, kolorowe chusteczki, bębenek, płyta z nagranymi utworami, zielona tkanina, kolorowe kwiatki, obręcze, żabki z papieru.

I. Część wstępna
1. Zabawa ,,Powitanie różnych części ciała” – dotykanie jednej części ciała do drugiej np. łokieć wita się z piętą, czoło wita się z kolanem, duży palec u nogi wita się z szyją itp. Następnie dzieci wykonują polecenia głowa do głowy, ręka do ręki, „ludzie do ludzi”- na to hasło wszystkie dzieci zbliżają się do siebie.
2. Taniec: „Powitanie słońca” (Klanza nr 1-taniec rozgrzewający przy muzyce. Dzieci ustawione w kole wykonują 8 kroków w prawo, 8 w lewo, 4 do przodu, 4 do tyłu, obroty z rękoma w górze. Zaproszenie dzieci na leśna polanę. Rozłożenie zielonej tkaniny i rozsypanie kolorowych kwiatów. Rytmicznymi krokami przy wybijanym rytmie na tamburynie dzieci maszerują po polanie. Naglę zaczął padać deszcz zrobiły się duże kałuże.
3. Zabawa rytmiczna „ Kałuża” Dzieci poruszają się pomiędzy obręczami (kałużami) rozłożonymi na podłodze. Na uderzenie w bębenek każde dziecko wskakuje w „kałużę” i wytupuje rytm rymowanki:
Biegać po kałużach to przyjemność duża.
Dwa uderzenia w bębenek są sygnałem do ponownego ruchu.

II. Część główna
1.Dzieci siadają na dywanie przypominającym polanę. Przypomnienie piosenki „Mała żabka i duży miś” z pokazywaniem gestów i akompaniamentem gitary i innych instrumentów akustycznych.
2.Leśna gimnastyka „Żabki i bocian” z wykorzystaniem nagrania pod tym tytułem. Zaproszenie dzieci do gimnastyki.
3.Odpoczynek nauczyciel opowiada dzieciom, o tym że żabka i miś bardzo się zmęczyły tańcem, więc postanowiły odpocząć na zielonej polanie i pobawić się. Zagadki muzyczno –rytmiczne z wykorzystaniem komputera (dzieci otrzymują w nagrodę naklejki –kwiatki)
- odgadywanie odgłosów przyrody i zwierząt;
- zagadki rytmiczne z klaskaniem-
-odgadywanie kolorów Bum rurek, wystukiwanie rytmu zadanego przez nauczyciela.
- zagadki słowno- obrazkowe; dopasowanie ilustracji do zagadki.
4.Ćwiczenia improwizacyjne :
,,Marmurki” – swobodny taniec z towarzyszeniem muzyki , w czasie
przerwy w muzyce przyjęcie pozy zastygłej w bezruchu.
,,Kwiatek” – w miejscu, pozycja niska, zamknięta. Całe ciało
stopniowo rozwija się i rośnie do góry a potem stopniowo zamyka się .
„Wiosenne porządki na leśnej polanie” – przenoszenie wyimaginowanych kamieni na miejsce, a w czasie krótkich przerw zupełne rozluźnienie.
,,Złap motylka” – podskok w miejscu jak najwyżej, aby złapać motylka.
.„Leśny walczyk” z chustkami do piosenki. Dzieci otrzymują barwne chustki tańczą walczyka najpierw osobno, następnie w parach.” – dowolne poruszanie chustką w różnych kierunkach przy muzyce klasycznej „Walc kwiatów.
,,Leśna muzyka”- dzieci kładą się na polanie, słuchają muzyki relaksacyjnej i wyciszają się.
5. „Pamiątkowe zdjęcie” – dzieci ustawiają się do wspólnej fotografii – zdjęcie ma być wesołe ( dzieci robią pozy i miny, ale muszą być w jakiś sposób połączone).

III. Zakończenie
Zaśpiewanie „ Mała żabka”. Zaproszenie do koła. Podziękowanie za wspólną zabawę. Dzieci otrzymują w nagrodę pamiątkowe żabki wykonane z papieru.

Mała żabka i duży miś,
chcieli razem do lasu iść.
Ona bardzo kochała go, a on uciekł do zoo.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.