X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 2466
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Witamy w przedszkolu" - scenariusz zebrania z rodzicami przeprowadzonego metodami aktywizującymi.

Temat: Zebranie organizacyjne „Witamy w przedszkolu”.

Cel ogólny:
- zapoznanie z rodzicami, ich oczekiwaniami względem przedszkola i pracy w grupie

Cele szczegółowe:
Rodzice:
- wyrażają swoje oczekiwania względem nauczyciela i przedszkola
- dzielą się informacjami na temat swojego dziecka
- współtworzą zasady zdrowego i bezpiecznego pobytu dziecka w grupie przedszkolnej
- świadomie i aktywnie uczestniczą w procesie wychowawczym

Metody:
- rozmowa, dyskusja
- aktywizujące: kule śniegowe, oś liczbowa
- metody twórczego rozwiązywania problemów, asocjogram
- metody ewaluacyjne: termometr

Formy pracy:
- z całym zespołem
- indywidualna

Przebieg:

1. Nauczyciel wita rodziców, przedstawia cele spotkania, zachęca do aktywnej współpracy.

2. Aby wytworzyć właściwą atmosferę spotkania nauczyciel prosi rodziców o wykonanie i przypięcie wizytówek „Jestem mamą ....., tatą ......” (podaje imię dziecka). Następnie nauczyciel prosi rodziców aby kolejno w kilku zdaniach powiedzieli dlaczego wybrali dla swojego dziecka właśnie takie imię (integracja rodziców).

3. Nauczyciel prosi rodziców o dokończenie jednym wyrazem zdania: „Moje dziecka jest ....”.

4. Nauczyciel prosi rodziców o napisanie na karteczkach pojęcia PRZEDSZKOLE i wyrazów z jakimi im się to pojęcie kojarzy. Następnie rodzice w zespołach dwuosobowych ustalają wspólne stanowisko. Potem rodzice łączą się w zespoły czteroosobowe i wypracowują wspólna definicję pojęcia „przedszkole”. Kolejnym krokiem jest przedstawienie wspólnie wypracowanej definicji.

5. Nauczyciel dzieli rodziców na dwie grupy:
a). I - grupa rodziców tworzy listę pomysłów dotyczącą zasad zdrowego i bezpiecznego pobytu dziecka w przedszkolu, odnoszącą się do tego co ich zdaniem może zapewnić przedszkole w tym temacie.
b). II – grupa rodziców opracowuje ten sam temat z punktu widzenia rodzica: „co powinienem zrobić aby dziecko czuło się bezpiecznie w przedszkolu”.

6. Wypracowane przez rodziców pomysły zostają zebrane na schemacie „rybiego szkieletu”: wewnątrz znajdują się pomysły grupy I a na zewnątrz grupy II. Rodzice wraz z nauczycielem wybierają pomysły wspólne i te, które ich zdaniem są najważniejsze – dyskusja.

7. Nauczyciel prosi rodziców o wpisanie na karteczkach co ich zadaniem jest najważniejsze w procesie dydaktyczno – wychowawczym i umieszczenie swych opinii na osi liczbowej gdzie najważniejsze zadania zaczynają się od zera. Omówienie sugestii rodziców.

8. Na zakończenie zebrania nauczyciel prosi rodziców o zaznaczenie swych odczuć dotyczących spotkania na skali termometru.


Bibliografia:
„Zabawy aktywizujące w przedszkolu” Brigitte vom Wege, Mechthild Wessel wydawnictwo Jedność.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.