X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 24642
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Święta Wielkanocne - scenariusz zajęcia otwartego

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO Z UDZIAŁEM RODZICÓW O TEMATYCE WIELKANOCNEJ – zajęcie hospitowane
Temat: kompleksowy: Święta Wielkanocne.
Temat zajęcia: Wielkanocne baby.
Data: 16. 04. 2014r.
Grupa wiekowa dzieci: 5-6 - latki
CELE:
• przybliżenie tradycji świąt Wielkanocnych,
• rozwijanie aktywności muzycznej
• utrwalenie poznanych liter, odczytywanie wyrazów,
• rozwijanie aktywności plastycznej,
• dodawanie liczb w zakresie 8.
METODY PRACY:
• aktywizująca,
• słowna,
• działań praktycznych,
• obserwacji.
FORMY:
• zbiorowa,
• grupowa,
• indywidualna.
POMOCE:
• ilustracje przedstawiające: święcenie palm, święcenie pokarmów, śniadanie wielkanocne, Śmigus - Dyngus,
• koszyczek z pokarmem do święcenia, obrus, serwetki świąteczne, sztućce, talerzyki, kubki,
babka
• rysunki i przedmioty: (owies, bazie, zajączek, palma, jajko, pisanki, baranek, koszyk, kurczak) i podpisy, zagadki do powyższych rysunków,
płyta CD ,
kartoniki z cyframi i określoną liczbą oczek,
rebus „babeczki", pisanki, babeczki wykonane z masy solnej, farby plakatowe, pędzle, brokaty, ozdoby,


PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Powitanie przybyłych rodziców. Zaproszenie do wyszukania na stoliku serwetki wykonanej przez własne dziecko. Po zakończeniu rodzice stają przy określonym miejscu a dzieci dopiero wtedy ujawniają swoje miejsce. Brawa dla rodziców, którzy właściwie odnaleźli serwetkę.
1. Zabawa powitalna „ Wędrująca piłka”. Na powitanie każde dziecko wypowiada się kolejno „ Jak się dziś czujesz? Jaki masz nastrój?”.
2. Odczytanie przez nauczycielkę wiersza jako wprowadzenie do tematu zajęć.
-Wysłuchajcie uważnie wiersza, z którego dowiecie się, jaki będzie temat dzisiejszego zajęcia.
„WIELKANOC”
Danuta Gellnerowa

Obudziły się pisanki
Wielkanocnym rankiem
I wołają:
- Patrzcie! Tu na stole
Same niespodzianki!
Bazie srebrno – białe
I baranek mały.
Ten baranek ma talerzyk,
Skubie z niego owies świeży.
A baby pękate
W cukrowych fartuchach
Śmieją się wesoło
Od ucha do ucha!

Rozmowa na temat wiersza. N. pyta: Kto występował w wierszu?; Jakie niespodzianki kryły się na wielkanocnym stole?; Co robił baranek?; Co robiły baby wielkanocne? To, o czym będziemy mówić dzisiaj?

3. Rozmowa na temat świąt Wielkanocnych. Omówienie zwyczajów związanych ze świętami Wielkanocnymi w polskich domach.
Kiedy, gdy wasi pradziadkowie byli młodzi, święta Wielkiej Nocy obchodzono bardzo uroczyście. Czekano na nie bardzo długo 40 dni. Ten czas i dziś nazywamy Wielkim Postem. Nie urządzano tańców, nie zapraszano gości na przyjęcia, nie jedzono dobrych rzeczy. Dawniej w czasie postu ludzie jedli i pili naprawdę niewiele, za to święta jedli bardzo dużo i smacznie - niektórych aż bolały brzuchy!
W ostatnim przedświątecznym tygodniu, zwanym Wielkim Tygodniem, szykowano szynki, kiełbasy, wielkie baby wielkanocne i lukrowane mazurki. W przeddzień świąt czyli w sobotę niesiono te rzeczy w wielkich koszykach do kościoła, aby tam zostały poświecone. W niedzielę wielkanocną, po mszy, wszyscy, tak samo jak dziś, gromadzili się przy pięknie nakrytym stole, na którym stał baranek z cukru albo masła i rozpoczynali śniadanie od podzielenia się jajkiem.

W Poniedziałek Wielkanocny chłopcy oblewali dziewczęta wodą wołając „ Śmigus -Dyngus ".
4. Zabawa muzyczno – ruchowa „ Małe – duże jajo kurze” ( sprawne pokazywanie wymienianych czynności. Dzieci naśladują ruchy N., dostosowują się do tempa).

5. Dzieci chętne nakrywają do stołu – kolejność wykonywanych czynności.
6. Układanie według kolejności wydarzeń ilustracji przedstawiających świąteczne tradycje: święcenie palm, świecenie pokarmu, wielkanocne śniadanie, Śmigus -Dyngus. Oglądanie koszyka wielkanocnego.
Mam tutaj cztery ilustracje przedstawiające wydarzenia związane ze świętami wielkanocnymi, postarajcie się ułożyć je kolejno według wydarzeń. - A co wkładamy do koszyczka, kiedy niesiemy go święcić?
Mam tutaj taki koszyk, sprawdźmy, czy czegoś nie zapomniałam włożyć, (dzieci dochodzą do wniosku, że brakuje w nim kiełbasy).

7. Odgadywanie zagadek słownych, odszukanie podpisu -rozwiązania zagadki, przypinanie na tablicy w formie krzyżówki
- Posłuchajcie teraz zagadek, ich rozwiązanie ułożymy w krzyżówkę i odczytamy hasło.
Rośnie na polu, rolnik go zbiera,
a na śniadanie konik go dostanie, (owies)

Gdy ciepły marzec powróci z wiosną Małe puchate na wierzbach rosną, (bazie)
Długie uszy, szare futro, trochę jest nieśmiały,
i z ogonkiem jak pomponik, cały dzień po lesie goni. (zajączek)
Co niesiemy do kościoła tydzień przed światami,
Wiedzą o tym chyba wszyscy. Chroni nas przed chorobami, (palma)
Ma skorupkę tak jak orzech, ale bardzo, bardzo cienką
Na śniadanie zjeść je możesz, raz na twardo, raz na miękko, (jajko)
Co to jest? Kolorowe, malowane, i kraszone i pisane, Na Wielkanoc darowane, (pisanki)
Kiedy śnieżek prószy, kiedy słonko świeci,
On chodzi w kożuszku, i zimą i w lecie, (baranek)
Gdy go weźmiesz za uszy, zaraz wszystko nosi,
Ma wiklinowy brzuszek, i nazywa się ........... (koszyk)
Żółciutkie, puchate, w koszu siedzą same,
głośno krzyczą: pi, pi, czekając na mamę. (kurczak)

Wspólne odczytanie hasła: Wielkanoc"

8. Zabawa ruchowa „ Kury do kurnika”.

Nauczyciel przygotowuje kilka kół hula hop oraz kartoniki z cyframi i rysunkami odpowiedniej liczby oczek. Dzieci tańczą w rytm muzyki naśladując kury. Kiedy muzyka cichnie, N. powie: Kury do kurnika! i jednocześnie pokaże kartonik z liczbą, dzieci szybko wchodzą do kółek, ale tak, aby w każdym było tyle kur, ile wskazuje liczba na kartoniku.

9. Wspólne śpiewanie piosenki „ Śmigus Dyngus”.

10. Rozwiązywanie rebusu jako odpowiedź następnego zadania.
Aby dowiedzieć się jakie następne zadanie przed nami, musimy rozwiązać rebus.

Ba
11. Wykonanie wspólnie z rodzicami pracy plastycznej – ozdabianie babki wykonanej
z masy solnej.
12. Zabawa „Wielkanocne jajko”
Dzieci wraz z rodzicami przy stole, przy dźwiękach muzyki podają sobie pisankę. Gdy
muzyka umilknie dziecko, które jest w posiadaniu pisanki losuje z koszyka zagadkę.
Po odgadnięciu zagadki pisanka dalej krąży po kole (rodzic pomaga dziecku w
udzielanych odpowiedziach).

13. Prezentacja wykonanych prac.
14. Podziękowanie rodzicom i dzieciom za udział w zajęciach. Złożenie dzieciom oraz rodzicom życzeń
wielkanocnych.
15. Degustacja babeczki przez dzieci.
16. Zaproszenie dzieci z rodzicami do ogrodu przedszkolnego w celu poszukiwania upominków od zajączka wielkanocnego.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.