X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 24609
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Spotkanie z motylem

Scenariusz zajęć
Temat: Spotkanie z motylem.

Cele główne:
• poznanie cyklu rozwoju motyla, układanie obrazków wg faz rozwojowych,
• rozbudzanie zainteresowania otaczającym światem przyrody, jego pięknem,
• rozwijanie ekspresji ruchowej przy użyciu kawałka materiału,
• rozwijanie inwencji twórczej w działalności plastycznej.

Cele operacyjne:
Dziecko:
• zna cykl rozwoju motyla,
• wyraża ruchem improwizowanym muzykę,
• ozdabia szablon motyla przez wykonanie pieczątek z gazy lub gąbki.
Formy:
• indywidualna,
• zbiorowa.
Metody:
• słowne - polecenia, objaśnienia,
• oglądowe – pokaz, obserwacja,
• czynne – zadań stawianych do wykonania.

Środki dydaktyczne:
• obrazki przedstawiające cykl rozwojowy motyla,
• obrazki przedstawiające motyle,
• piosenka pt. „Poleć ze mną”,
• kawałki materiału,
• kokon z papieru,
• duży kolorowy motyl,
• szablony motyli wykonane z białej kartki bloku technicznego,
• gazy opatrunkowe,
• kawałki gąbki,
• kolorowe farby,
• medale wzorowego pomocnika wróżek.

Przebieg zajęć

1. Powitanie dzieci.
2. Dzieci słuchają zagadki mówionej przez nauczycielkę:
„Owad ten piękny odwiedza kwiatki, a skrzydła jego tęczowe jak ich płatki” i podają rozwiązanie.
3. Oglądanie ilustracji przedstawiających cykl rozwojowy motyla. Dzieci oglądają kilka zdjęć motyli i odpowiadają na pytania: Jak wyglądają motyle?, Czy wszystkie są takie same?, Gdzie można je spotkać?, Ile mają skrzydeł? (użycie pojęcia symetryczne), Co jedzą motyle?, Czy motyle można łapać, dotykać? itp.
4. „Taniec motyli” – zabawa ruchowa. Dzieci otrzymują skrzydełka (materiały). „Motyle latają” po łące i wykonują improwizację ruchową do piosenki pt. „Poleć ze mną”.
5. Odnalezienie na sali przez dzieci kokonu, pomoc motylkowi w wydostaniu się z kokonu, oglądanie motylka, jego barw. Motylek prosi dzieci, aby pomogły mu odnaleźć w sali pozostałe zabłąkane motylki.
6. Szukanie na paluszkach, po cichutku tak, aby ich nie spłoszyć, małych motylków umieszczonych w różnych miejscach na sali, które są smutne, gdyż wróżki zapomniały ozdobić ich skrzydła, nauczycielka prosi dzieci o pomoc w ich ozdobieniu poprzez odbijanie pieczątek gazą lub gąbką zamoczoną w farbie. Gdy motyle schną, dzieci wymyślają nazwę dla swojego motyla.
7. Rozdanie przez nauczycielkę dzieciom medali wzorowego pomocnika wróżek.
8. Zakończenie zajęć taniec z wykonanymi motykami do piosenki pt. „Poleć ze mną”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.