X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 24601
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Święto czekolady. Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców "W krainie czekolady" przeprowadzone w oddziale przedszkolnym w SP w Słupie
Prowadząca: Agnieszka Wojtakowska
Temat zajęć: Święto czekolady

Cele ogólne:
- stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia, rozwiązywaniu problemów, doskonaleniu sprawności umysłowych;
- kształtowanie właściwej postawy wobec rodziców i stwarzanie miłej atmosfery i kulturalnej zabawy

Cele operacyjne: Dziecko:
- współdziała w zabawach i sytuacjach zadaniowych
- uważnie słucha treści opowiadania
- poprawnie liczy obiekty
- wykonuje deser czekoladowy
- dzieli wyrazy na sylaby

Metody pracy: słowna , praktyczna, poglądowa

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne: koszyk wiklinowy, koperty z zadaniami, nagranie piosenki „Choko, choko...” na CD, worek ze słodyczami, wafle i nutella do wykonania deseru, drażetki, migdały, rodzynki, plastikowe talerze, opowiadanie „ W krainie czekolady „ , ilustracje do zadań matematycznych,


Przebieg zajęć

Część wstępna
1. Czekolada – omówienie rodzajów i właściwości czekolady. Nauczyciel rozkłada na dywanie różne rodzaje czekolad i prosi dzieci, aby wymieniły czekolady i opisały ich cechy np. kolor, smak. Następnie każde dziecko częstuje się wybraną kostką czekolady.


Część główna

1. . Opowiadanie „W czekoladowej krainie”.


Na pewnej planecie panował król „Batonik wielki” i królowa „Bombonierka”.
Mieli piękny czekoladowy zamek , który stał w parku pełnym czekoladowych drzew z których można było zrywać czekoladowe przysmaki. W parku fruwały czekoladowe motyle, ptaki. Spacerowały czekoladowe zwierzęta .Pewnego dnia do królestwa czekolady przybył zły czarodziej .Ukradł on czekoladowe berło a królewnę „Pralinkę” zamienił w czekoladowy posąg. Król pogrążył się w rozpaczy, poddani płakali dzień i noc bowiem wszyscy kochali królewnę Pralinkę. Król obiecał temu kto odwróci działanie złego zaklęcia pół królestwa. Smutny byłby koniec tej opowieści gdyby do królestwa nie przybyła Wróżka Zdrowie .
Wróżka zdrowie przyniosła ze sobą magiczny wiklinowy koszyk zawierający koperty z zadaniami do rozwiązania .
Jeśli zadania te rozwiążecie królewnę odczarujecie .Czeka was zabawa niezapomniana.

Nauczycielka zadaje kilka pytań dzieciom dotyczących treści opowiadania:
-Jak miała na imię królewna?
-Gdzie mieszkała królewna?
-Kto przybył do krainy czekolady ?
-Co zrobił czarodziej ?
-Czy chcielibyście pomóc królewnie ?

Nauczycielka pyta, czy dzieci wszystko zrozumiały i czy mają ochotę na rozwiązanie zadań. Wyciąga z koszyka koperty z zadaniami.

Zadanie 1

Nauczycielka pokazuje „Czarodziejski worek” i wypowiada zaklęcie :
Czary mary , czary mary
tak bym czarowała
żebym tutaj, żebym tutaj różne,
pyszne rzeczy miała

Zadaniem dzieci jest rozpoznanie za pomocą dotyku rodzaju słodyczy, nazwanie ich (lizak , cukierek, czekolada ,dropsy, ciastka, herbatniki ,delicje, ptasie mleczko, pralinki, batoniki,)
Dzieci wypowiadają nazwy słodyczy i dzielą je na sylaby :
-ba- to- nik , pra- lin-ki , cu-kier- ki , drop-sy , budyń , li- za- ki itp.

To nie było dla was nic trudnego ,może przejdziemy do zadania drugiego


Zadanie 2.

Dzieci kończą zdanie. Mój ulubiony deser to ....np . tort czekoladowy, lody malinowe ,truskawki, maliny, galaretka z bitą śmietaną.

Nauczenie rodziców przez dzieci czekoladowego tańca.

Zadanie 2 to bułka z masłem , przejdźmy zatem do zadania 3.

Zadanie 3.

Nauczycielka mówi słodkie słowa ,a dzieci podają do nich rymy:
-cukierki – wafelki , perełki ,precelki ,
-czekolada – marmolada ,rolada , oranżada ,
-lody-brody, schody
`- ciasteczka –bułeczka , śliweczka,
-pierniczki- guziczki , spódniczki ,grosiczki ,
-rurki –chmurki , bibułki,

Zadanie 4. „Zabawa matematyczna

Udzielanie odpowiedzi do działań na dodawanie w zakresie 6 do podanych zadań ilustrowanych przez N.

Przykłady zadań:

1. Królewna zjadła na śniadanie 2 cukierki i 4 ciasteczka

• Ile ciasteczek zjadła na śniadanie królewna?
• Ile cukierków?
• Ile razem słodyczy zjadła królewna?

2. Królewna w koszyczku znalazła 3 pierniczki i 2 batoniki .

• Ile pierniczków znalazła królewna?
• Ile batoników znalazła królewna?
• Ile słodyczy znalazła królewna?

3. Królewna dała swojemu koledze 5 lizaków i 3 cukierki.

• Ile lizaków dała królewna koledze?
• Ile cukierków dała królewna koledze?
• Ile razem królewna dała koledze słodyczy?

Zadanie 5. Wykonanie wspólnie z rodzicami czekoladowych ciasteczek.

Część końcowa.
Wspólny poczęstunek.
Stracił moc zły czarownik , myślę że prośbę króla spełniliśmy i królewnę od złych czarów uwolniliśmy . Zasłużyliście na nagrodę i możecie poczęstować się wykonanymi ciasteczkami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.