X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 24547
Przesłano:

Scenariusz z zajęć arteterapii: "Na morzu..." - malowanie farbami plakatowymi lub pastelami

Scenariusz zajęć

1.Rodzaj zajęcia: zajęcia z arteterapii.
2.Temat zajęcia: „ Na morzu...”- malowanie farbami plakatowymi lub pastelami.
3.Termin realizacji: 20.05.2013r.
4.Czas trwania: 1 godz. lekcyjna.
5.Prowadząca: Małgorzata Łosiak
6.Klasa: II d gim, IcSPdP, V b SP.
7.Cel ogólny:
- rozładowanie trudnych emocji oraz wyzwalanie pozytywnych emocji umożliwiających optymalne wykorzystanie możliwości rozwojowych uczniów,
- rozwijanie zainteresowań plastycznych.

8.Cele szczegółowe:

posiada umiejętność wypowiadania swojego stanu emocjonalnego przez prace plastyczne,
posiada większy zakres możliwości komunikacyjnych,
zna i potrafi wykorzystać w pracy terapeutycznej różne materiały plastyczne,
nabędzie umiejętność odreagowania nagromadzonych negatywnych emocji,
nabędzie umiejętność ekspresji samego siebie oraz spontaniczności przy wykonywaniu pracy,
wzbogaci swoją wyobraźnię.

9.Cele wychowawcze:
- wyrabianie silnej woli, wiary we własne możliwości, akceptacji siebie i innych uczniów,
- pozytywne wzmacnianie poczucia własnej wartości w uczniach,
- nauka odreagowywania napięcia – wyciszania się.

10.Metody :
słowna, oglądowa, praktycznego działania.
11.Formy:
- grupowa, indywidualna.
12.Środki dydaktyczne:
- nagranie z szumem morza,
- odtwarzacz płyt,
- opowiadanie pt: „ Fala odprężenia” z książki „ Latający dywan” - Klausa W. Vopela,
- muszle,
- chustki z materiału,
- minki na kartonikach,
- farby plakatowe, akwarelowe, pastele,
- kartki papieru.

Przebieg zajęć.

1. Powitanie uczniów. Samodzielna ocena samopoczucia przez uczniów ( wybór minki).
2. Wprowadzenie do tematu zajęć. Nauczyciel włącza nagranie z szumem morza. Uczniowie zamykają oczy i przez chwilkę wsłuchują się w dźwięki.
3. Zabawa pt: „ Fala odprężenia”.
Każdy z Was, kto spędzał wakacje nad morzem wie, jak dobrze robi nam woda i świeże powietrze. Dobrze się czujemy, kiedy bawimy się na plaży albo tam odpoczywamy. Chciałabym zaprosić Was na krótką wycieczkę po pięknej plaży. Aby tam dotrzeć, możecie wykorzystać swoją wyobraźnię.
Połóżcie się na dywanie i zróbcie trzy głębokie oddechy. Wyobraźcie sobie, że w piękny, letni dzień jesteście nad morzem. Leżycie na ciepłym piasku, a stopy macie skierowane w stronę morza. Spokojnie wdychacie powietrze i zauważacie, że dociera ono do waszego wnętrza i wypełnia przyjemnym uczuciem. Słyszycie szum fal, a ich równomierny odgłos sprawia, że stajecie się coraz spokojniejsi.
Teraz możecie sobie wyobrazić, że piękna fala powoli wypływa daleko na plażę i łagodnie obmywa wasze ciało aż do szyi.
Kiedy fala wraca, zmywa z was całe napięcie, zabiera je ze sobą na głębiny potężnego oceanu, gdzie może zniknąć wszystko, co nieprzyjemne. Może sprawić, żeby ta fala do was wróciła i za każdym razem zmywała z was niepokój.( 1 minuta)
Jeśli chcecie, możecie później wrócić w to miejsce, aby wypocząć i się orzeźwić. Teraz poprzeciągajcie się przez chwilę, usiądźcie, otwórzcie oczy i bądźcie znowu tutaj – orzeźwieni i pełni energii.

4 . Historia opowiedziana przez muszlę.
Nauczyciel wykłada na ławkę muszle i prosi o posłuchanie dźwięku jaki wydobywa się z muszli. Uczniowie przykładają muszlę do ucha. Nauczyciel prosi , aby każdy wymyślił jakąś krotką historię o muszli pt: „ Co widziała muszla”.
5. Zabawa z chustkami z materiału. Poruszanie materiałem zgodnie z poleceniem nauczyciela: spokojne morze, małe fale, duże fale, sztorm.
6.Malowanie prac plastycznych: „ Na morzu...” farbami plakatowymi lub pastelami olejnymi.
7. Omówienie wykonanych przez uczniów prac.
8. Posprzątanie stanowisk pracy.

Małgorzata Łosiak

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.