X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 24336
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pracowita wiosna - scenariusz zajęcia koleżeńskiego w grupie 3-4-5-6 latków

Scenariusz zajęcia koleżeńskiego w grupie 3-4-5-6 latków
w dniu 03.04.2014r.:



Prowadząca: Anna Ignasiak
Przedszkole Nr 1
Grupa: 3-4-5-6 latki


Temat: Pracowita wiosna

Cele ogólne:
• rozwijanie umiejętności rozumienia świata roślin

Cele operacyjne – dziecko:
• opowiada o zmianach zachodzących w przyrodzie wiosną
• uczestniczy w zabawach inscenizujących prace w ogrodzie i sadzie polu opartych na obserwacji wykonywanych prac

Metody:
- czynna: zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń
- słowna: objaśnienia
- percepcyjna: bezpośredniego spostrzegania, przeżywania

Formy: grupowa, zespołowa, indywidualna

Pomoce: nagranie z piosenką „Pracowita pani Wiosna”, nagranie z muzyką do zabawy „Witamy się”, nagranie odgłosów przyrody, kolorowy kartonik dla każdego dziecka, puzzle przedstawiające narzędzia ogrodnicze (konewkę, grabie, motykę, łopatę, sekator), koszyczek dla każdej drużyny, kolorowe kulki – punkty, obrazki przedstawiające prace wiosenne,



Przebieg:

1. Powitanie.
2. Zabawa integracyjna „Witamy się”
Dzieci tańczą przy muzyce i na hasło n-lki witają się różnymi częściami ciała.
3. Słuchanie wiersza J. Brzechwy pt. „Wiosenne porządki”.

„Wiosenne porządki”

Wiosna w kwietniu zbudziła się z rana,
Wyszła wprawdzie troszeczkę zaspana,
Lecz zajrzała we wszystkie zakątki:
- Zaczynamy wiosenne porządki.
Skoczył wietrzyk zamaszyście,
Pookurzał mchy i liście.
Z bocznych dróżek, z polnych ścieżek
Powymiatał brudny śnieżek.
Krasnoludki wiadra niosą,
Myją ziemię ranną rosą.
Chmury, płynąc po błękicie,
Urządziły wielkie mycie,
A obłoki miękką szmatką
Polerują słońce gładko,
Aż się dziwią wszystkie dzieci,
Że tak w niebie ładnie świeci.
Bocian w górę poszybował,
Tęczę barwnie wymalował,
A żurawie i skowronki
Posypały kwieciem łąki,
Posypały klomby, grządki
I skończyły się porządki.


Rozmowa nt. treści wiersza:
- Kto robił porządki?
- Dlaczego wiosną robimy porządki?
- Jakie prace wykonujemy?

4. Wiosenny konkurs:

Każde dziecko losuje z pudełka kolorowy kartonik, w ten sposób dzieci dzielą się na 5 drużyn (żółtą, czerwoną, niebieską, zieloną i pomarańczową). Za każdą poprawną odpowiedź na pytanie oraz za prawidłowo wykonane zadanie drużyna otrzymuje jeden punkt. Zwycięży drużyna, która otrzyma największą liczbę punktów.

KONKURENCJA I – pytanie

Każda drużyna losuje jedno pytanie o tematyce wiosennej:

1) Wymień kwiaty, które zakwitają wiosną.
2) Wymień jeden miesiąc wiosenny.
3) Jakie ptaki przylatują do nas na wiosną?
4) Co potrzebne jest roślinom aby rosły?
5) Jakie zwierzęta budzą się ze snu zimowego?

KONKURENCJA II – puzzle

Każda grupa otrzymuje kopertę, w której znajdują się pocięte obrazki przedstawiające narzędzia ogrodnicze (konewkę, grabie, motykę, łopatę, sekator). Dzieci wspólnie układają pocięty obrazek w całość, podają jego nazwę oraz przeznaczenie.

KONKURENCJA III – słowa

Zadaniem każdej drużyny jest wymyślenie trzech słów, które zaczynają się na tę samą głoskę co narzędzie ogrodnicze ułożone z puzzli.

KONKURENCJA IV – odgłosy

Zadaniem każdej drużyny jest wysłuchanie i odgadnięcie odgłosów związanych z wiosną:
śpiew ptaków, rechot żab, deszcz, szum wiatru, klekot bocianów.

KONKURENCJA V – prawda czy fałsz

Nauczycielka czyta dla każdej drużyny po dwa zdania o wiośnie, jeśli zdanie jest prawdziwe dzieci muszą klasnąć w dłonie, jeśli fałszywe stanąć i tupnąć.

1) Bazie kotki rosną wiosną na wierzbach.
2) Bociany mieszkają w lesie i żywią się kornikami.
3) Wiosną ubieramy się coraz cieplej.
4) Kolor zielony jest symbolem wiosny.
5) Przebiśniegi i krokusy kwitną jesienią.
6) Kalendarzowa wiosna zaczyna się w marcu.
7) Wiosną kwitną tulipany.
8) Jaskółkę poznajemy po długim czerwonym dziobie.
9) Wiosną wykonujemy prace porządkowe w domu i ogrodzie.
10) Wiosną dni są coraz krótsze i wcześnie robi się ciemno na dworze.

KONKURENCJA VI – pantomima

Każda drużyna losuje czynność, którą musi pokazać innym dzieciom tak, by te odgadły o jaką czynność chodzi.

1) grabienie trawy
2) kopanie ziemi
3) mycie okien
4) sadzenie kwiatów
5) odkurzanie
6) trzepanie dywanów
7) zamiatanie
8) wycieranie kurzu
9) mycie podłogi
10) podlewanie kwiatów

5. Podliczenie punktów i wyłonienie zwycięskiej drużyny, gratulacje dla wszystkich drużyn.
6. Zabawa przy piosence „Pracowita pani Wiosna” (sł. Urszula Piotrowska, muz. Joanna Bernat).
7. Podsumowanie zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.