X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 24103
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W sadzie i ogrodzie. Scenariusz zajęć dla dzieci 5 - letnich

SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE 5 - LATKÓW

Prowadząca: Anna Wolańska
Temat: „ W sadzie i w ogrodzie”
Cele ogólne:
- zachowanie bezpieczeństwa podczas wycieczki pieszej
- gromadzenie wiadomości na temat owoców i warzyw
- zwrócenie uwagi na cechy charakterystyczne jesiennego krajobrazu w sadzie i w ogrodzie
Cele szczegółowe:
- poznanie części roślin – nadziemne i podziemne
- zapoznanie z wyglądem, budową, zapachem oraz sposobami wykorzystywania
warzy i owoców
- zapoznanie z pracą ludzi jaka muszą wykonać w sadzie i w ogrodzie przed zbiorami
i po zbiorach
- nabieranie przekonania o potrzebie jedzenia owoców i warzyw
- doskonalenie zmysłu dotyku i węchu
- stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu mowy i myślenia
Metody:
- słowna: rozmowa,
- czynna: zadania stawiane do wykonania, metoda samodzielnych doświadczeń
- oglądowa: pokaz, obserwacja
Formy pracy:
zbiorowa i indywidualna
Środki dydaktyczne:
koszyk, narzędzia ogrodowe

Przebieg zajęcia:
1. Przywitanie dzieci: Witam wszystkich tych, którzy : lubią jeść marchewkę, pomidora , jabłko, itp.
- dzieci reagują ruchem na powitanie zgodnie z własnymi odczuciami.
2. Wysłuchanie wiersza - wprowadzającego w tematykę zajęć:
DARY JESIENI
Jesień stawia swoje kosze, piękne dary dla was niosę.
Z pola, sadu i ogrodu nie zabraknie z lasu miodu.
Na jabłoni są jabłuszka, z gruszy żółto błyszczy gruszka.
Śliwa - śliwki zrzuca w koszyk na kompoty będzie dosyć!
Trzeba zwozić z pól ziemniaki brukiew, marchew i buraki.
Mama zrobi marynaty dla córeczki, synka, taty.
Zimą w kuchni usiądziemy przy słoikach się zbierzemy
I zapachnie lato u nas, gdy za oknem gna wichura.

3. Rozmowa na temat darów jesieni ( warzyw i owoców) gdzie możemy je zobaczyć, gdzie rosną?.
Zaproszenie dzieci na wycieczkę do pobliskiego sadu i ogrodu sióstr Miłosierdzia przy ul. Tamka 35.
4. Przypomnienie zasad: bezpiecznego poruszania się po ulicy, oraz prawidłowego zachowania podczas wycieczki.
5. Przywitanie z siostrą, zwiedzanie sadu i ogrodu – obserwacja rosnących tam: drzew ( nazywanie drzew owocowych ), krzewów, warzyw rosnących na grządkach.
6. Prezentacja narzędzi przez siostrę używanych podczas pracy w sadzie i ogrodzie.
7. Wspólne zbieranie owoców do koszyka, wykopywanie : marchewki, pietruszki, buraka, ziemniaka.
8. Rozmowa z siostrą na temat pracy w sadzie i ogrodzie: przygotowania ziemi pod uprawę, siania, sadzenia, pielęgnacji, zbiorze, przygotowania ziemi na okres spoczynku.
9. Zabawa ruchowo - naśladowcza „ Wizyta na działce”
- dzieci naśladują czynności wykonywane na działce ( grabienie, kopanie, wyrywanie itp.)
10. Zabawa dydaktyczna „ Co to za warzywo?” z wykorzystaniem naturalnych okazów – warzyw.
- dzieci (z zasłoniętymi oczami ) rozpoznają po kształcie i zapachu warzywo.
11. Zabawa matematyczna „ Ile jest warzyw, a ile owoców?”
- dzieci przeliczają warzywa i owoce. Określają , których warzyw lub owoców jest więcej , mniej, a których tyle samo.
13. Rozmowa z siostrą na temat przetwarzania zebranych owoców i warzyw: konfitury, dżemy, musy, sałatki, mrożonki. Prezentacja gotowych przetworów. Rozmowa na temat warzyw i owoców, że zawierają witaminy i wpływają korzystnie na zdrowie.
14. Podziękowanie siostrze za wizytę w sadzie i ogrodzie, złożenie obietnicy przez dzieci siostrze o jedzeniu warzyw i owoców w domu i przedszkolu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.