X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 24088
Przesłano:

Pomóżmy ptakom przetrwać zimę

Konspekt zajęć świetlicowych
Joanna Przybysz
TEMAT TYGODNIA: Pomóżmy im przetrwać zimę.
TEMAT DNIA: Nakarm ptaki.
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 60 min
GRUPA WIEKOWA: III klasa - 9 LAT

PO ZAKOŃCZENIU ZAJĘĆ DZIECI:
• Wiedzą, które gatunki ptaków odlatują na zimę, a które zimują.
• Znają sposoby dokarmiania ptaków zimą (karmniki, pożywienie zawieszone na sznurku, dokarmianie ptaków wodnych).
• Potrafią przedstawić powody, dla których powinno się dokarmiać ptaki zimową porą, Umieją podać przykłady pokarmów, którymi można dokarmiać ptaki,


CELE ZAJĘĆ:
• Uwrażliwienie dzieci na los ptaków zimujących w Polsce.
• Nauka nie marnowania resztek żywności (okruszków).
• Zwrócenie uwagi na zgodne współdziałanie w grupie podczas wykonywania zadań.

METODY:
• Słowna – rozmowa z dziećmi,
• Plastyczna – malowanie pracy plastycznej,
• Oglądowa – oglądanie ilustracji w albumie ptaków.

FORMY:
• Zbiorowa,
• Grupowa,
• Indywidualna.


ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• Kolorowa plansza z ptakami i rodzajami pożywienia dla ptaków, ilustracje ptaków,
• Karton z obrazkiem do kolorowania , zdjęcia ptaków z kolorowych albumów.
• Ziarna: słonecznika, kukurydzy, słonina .
• Arkusz papieru z krzyżówką.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
• Rozwiązywanie krzyżówki. Sprawdzenie treści hasła.
1. Płynie z kranu.
2. Ma dwanaście miesięcy.
3. Chętnie zjada zimą słoninkę.
4. Zjeżdżasz na nich z górki.
5. Okres zimowych zabaw.
6. Stołówka dla ptaków.
7. Biały, zimny i puszysty.
8. Pożywienie dla saren.
9. Łowi muchy w swe sieci.
10. Dom wiewiórki.
11. Pierwszy miesiąc w kalendarzu.
12. Inaczej – sala dla uczniów.
13. Miejsce nauki(budynek).
14. Mroźna pora roku.

• Zapoznanie dzieci z tematem zajęć; Dzieci szukają zdjęć ptaków powieszone w różnych
miejscach sali przez nauczyciela.
• Podział zdjęć na dwie grupy ptaków: odlatujące i zimujące.
• Rozmowa z dziećmi na temat sposobów dokarmiania ptaków. „Burza mózgów”, co lubią
jeść ptaki zimujące.
•Grupowe wykonanie prac plastycznych: dokarmiamy ptaki.
• Nie marnujemy resztek chleba. Dzieci przynoszą z domu okruchy, „piętki” od chleba, słoninę, pestki słonecznika i ziarna kukurydzy.
Razem po zajęciach zaniosą wszystko do karmnika i powieszą słoninę na drzewie.
Za dobrą pracę na zajęciach dzieci dostały odznakę: OPIEKUN PTAKÓW
• Podsumowanie zajęć, wystawa prac.
y

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.