X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 23971
Przesłano:

Rozwijanie twórczego myślenia. Konspekt zajęć

KONSPEKT ZAJĘĆ

AUTOR: Małgorzata Klepczyńska
TEMAT ZAJĘĆ: Rozwijanie twórczego myślenia
UCZESTNICY: Uczniowie klasy II
CZAS ZAJĘĆ: 45 minut
CELE ZAJĘĆ:
 pobudzanie twórczej obserwacji świata,
 pobudzanie twórczego myślenia,
 rozwijanie zdolności kojarzenia,
 stymulowanie aktywności twórczej – rozwijanie płynności, giętkości
i oryginalności myślenia,
 rozwijanie wyobraźni,
 rozwijanie umiejętności plastycznych,
 rozwijanie ekspresji ruchowej / plastyki ruchu / i koncentracji uwagi,
 uświadomienie uczestnikom ich potencjału twórczego,
 wyzwolenie radości, podniesienie energii grupowej.

METODY PRACY:
 metody problemowe
metody heurystyczne;
 metody ekspresyjne

FORMA ZAJĘĆ: praca zbiorowa, praca indywidualna

POMOCE I MATERIAŁAY:
karteczki, na których znajdują się nazwy różnych rzeczy;
kartony/papier; kolorowe kredki, mazaki

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
PRZYWITANIE I „ROZGRZEWKA”
1. Przywitanie
2. Ćwiczenie „Co by było, gdyby...” jako ćwiczenie „rozgrzewające” (ok. 5 min.)
Prowadzący proponuje, aby dzieci zastanowiły się przez chwilę nad odpowiedzią na następujące pytanie: Co by było, gdyby ludzie mieszkali na drzewach? Po kilku minutach prosi o zgłaszanie odpowiedzi, zachęcając uczniów do podawania fantastycznych lub nieprawdopodobnych odpowiedzi.
WPROWADZENIE
3. Prowadzący wprowadza krótko w problematykę zajęć, zapoznaje uczestników z celami zajęć. (ok. 1 min.)
ODKRYWANIE, FORMUŁOWANIE I ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW
4. Ćwiczenie „Odkrywanie podobieństw” (ok. 10 min.)
Na paskach papieru należy wypisać nazwy różnych rzeczy i włożyć je do pudełka. Pierwsze dziecko losuje dwa paski, np. „koń” i „stół” i wymyśla coś, co je łączy, choćby to, że i koń, i stół mają po cztery nogi. Inne dzieci dodają własne pomysły. Potem paski losuje następne dziecko itd.
5. „Maszyny do...” – projektowanie (ok. 20 min.)
Uczestnicy mają za zadanie zaprojektować urządzenie treningowe dla psa. Wykonane prace prezentowane są następnie na forum grupy.
6. Zabawa "Przekazywanie przedmiotów" (ok. 5 min.)
Uczestnicy tworzą duży krąg. Nauczyciel informuje, iż za chwilę będzie podawał im przedmioty, których tak naprawdę nie będzie miał w ręku. Zadaniem uczestników jest przekazanie sobie tych przedmiotów wzdłuż kręgu zgodnie z treścią poszczególnych zadań. Mają więc wyobrazić sobie, że podają właśnie taki a nie inny przedmiot. Nauczyciel kolejno podaje uczestnikom:
- wielkie pudło po telewizorze,
- zdechłą żabę,
- gorący ziemniak,
- miłą pluszową zabawkę,
- brudną skarpetę,
- bardzo cenną figurkę porcelanową,
- pełną szklankę gorącej herbaty.
PODSUMOWANIE
7. Rundka kończąca (sesja informacji zwrotnych) – uczestnicy kolejno mówią co na zajęciach najbardziej im się podobało, co się nie podobało (ok. 4 min)
POŻEGNANIE


UWAGI ORGANIZACYJNE:
Zalecane jest, aby zajęcia odbywały się w pomieszczeniu zapewniającym swobodę ruchu.

Pomieszczenie powinno stwarzać możliwość ustawienia krzeseł w krąg i w podkowę.


LITERATURA:
Krzysztof J. Szmidt "Trening kreatywności. Podręcznik dla pedagogów, psychologów i trenerów grupowych"

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.