X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 23936
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Rowery - rozmowa przy obrazkach - scenariusz zajęć dla trzylatków

,,Rowery’’ - rozmowa przy obrazkach - scenariusz zajęć przeprowadzonych w dniu 14.06.2013 w grupie dzieci trzyletnich przez Joannę Ruchniewicz.

Cele ;
• zapoznanie dzieci z bezpiecznym korzystaniem z roweru, koniecznością zakładania kasku i ochraniaczy, bezpiecznego poruszania się po ścieżkach rowerowych tylko pod opieką dorosłego,
• rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego.
• kształtowanie nawyku dbania o własne zdrowie i bezpieczeństwo i innych
• rozwijanie umiejętności poprawnego wypowiadania się dzieci
• rozwijanie umiejętności przedstawienia piosenki za pomocą ruchu
• wdrażanie do pracy w grupie

Treści podstawy programowej

1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych. (1)
p1) obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy;
p2) przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;
p3)w miarę samodzielnie radzi sobie w sytuacjach życiowych i próbuje przewidywać skutki swoich zachowań;

3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.(3)
p1) zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
p2) mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji;
p3) uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach;

4. Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.(4)
p3) stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć.

5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.(5)
p4) uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.

6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.(6)
p2) orientuje się w bezpiecznym poruszaniu się po drogach i korzystaniu ze środków transportu;
p5) próbuje samodzielnie i bezpiecznie organizować sobie czas wolny w przedszkolu i w domu; ma rozeznanie, gdzie można się bezpiecznie bawić, a gdzie nie.

8. Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec.(8)
p1) śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu (1)

10. Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych.(10)
p3) interesuje się urządzeniami technicznymi (np. używanymi w gospodarstwie domowym), próbuje rozumieć, jak one działają, i zachowuje ostrożność przy korzystaniu z nich.

14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.(14)
p2) potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach;

15. Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne (15).
p5) wie, że wszyscy ludzie mają równe prawa.

Metody : słowna, czynna, problemowa, pokaz.
Formy pracy : grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne : zagadki, wiersz, ilustracje, kask ochronny dla rowerzysty i ochraniacze, rower, piosenka, odznaki wzorowego rowerzysty .


Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna wprowadzająca w tematykę „Co lata, pływa, jeździ?”.
Dzieci naśladują pojazdy lądowe, wodne i powietrzne.

2. Rozmowa o możliwości poruszania się pojazdów.
3. Zagadka o rowerze.
- Ma dwa kółka i siodełko,
jeździsz na nim niezbyt prędko.

- Można jeździć na nim,
kiedy kręci się pedałami.

5. Oglądanie roweru i nazywanie jego elementów (zwrócenie uwagi na wyposażenie roweru w hamulce i światła) Pogadanka na temat wykorzystania roweru i jego budowy. Co to jest rower ? Do czego służy ?

6. Odczytanie przez nauczyciela tekstu pt. „Rower o jejku” – Andrzeja Grabowskiego

Czerwoną ma ramę i białe opony
Dostałem rower w prezencie!
Pędzi mój rower jak rumak szalony
Po prostej i po zakręcie.

Ojejku, ojejku – moja głowa!
Na czole śliwka fioletowa!
Boli mnie noga, boli ręka
Siedzę na trawie i kwękam.

Ostrożnie już jeżdżę i bardzo bezpiecznie.
Omijam krzewy i drzewa.
Dzwoni mój dzwonek wesoło i grzecznie.
Już nigdy nie chcę tak śpiewać.

O jejku, o jejku – moja głowa!
Na czole śliwka fioletowa!
Boli mnie noga, boli ręka
Siedzę na trawie i kwękam.

7. Pogadanka o bezpiecznej jeździe na rowerze.
- Analiza wiersza – omawianie treści. Formułowanie odpowiedzi na pytania :
1.Jak powinien wyglądać prawidłowy – bezpieczny strój rowerzysty ? (zwrócenie uwagi na ochraniacze na kolana, łokcie, kask ochronny na głowę) prezentacja bezpiecznego stroju rowerzysty
2.Gdzie można bezpiecznie jeździć na rowerze?
3.Jak możemy poruszać się na rowerze, kiedy nie potrafimy jeździc samodzielnie, w co powinniśmy być wyposażeni?

8. Słuchanie piosenki „Na rowerze” i naśladowanie jazdy na rowerze. Wykonywanie ćwiczeń w płaszczyźnie strzałkowej : leżenie tyłem „Jazda na rowerze”.

„Na rowerze”
Jadą rowery, kręcą się koła
na plaży cicho gwiżdże wiatr,
wielka wyprawa dzisiaj wesoła
jedziemy dalej, dalej w świat.

Na rowerze, na rowerze
trzeba jeździć jak należy
na rowerze, na rowerze
dzyń, dzyń, dzyń.

Jadą rowery ścieżką zieleni
przez łąkę, pole w jasny dzień
leśny strumyczek w blasku się mieni,
a drzewa szumem wabią cień.

Na rowerze, na rowerze
trzeba jeździć jak należy
na rowerze, na rowerze
dzyń, dzyń, dzyń.

9.Dopasowywanie dobrych rad dla rowerzystów do odpowiednich ilustracji. ( nauczyciel czyta dobre rady a dzieci wybierają odpowiednie ilustracje)
Jeździmy na rowerze pod opieką rodziców.
Jeździmy na rowerze w miejscach dozwolonych dla dzieci.
Jeździmy na rowerze dostosowanym do swojego wieku i w odpowiednim stroju.
Jeździmy bezpiecznie w foteliku rowerowym – zapięci i w kasku na głowie.

10, Ewaluacja: O czym dzisiaj rozmawialiśmy? Czy podobały się wam dzisiaj zajęcia?. Rozdanie znaczków bezpieczny przedszkolak na rowerze.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.