X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 23895
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy językowe - droga przedszkolaka do poprawnej polszczyzny. Scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA GRUPY 5 – LATKÓW

TEMAT: „ZABAWY JĘZYKOWE” – DROGA PRZEDSZKOLAKA DO POPRAWNEJ POLSZCZYZNY

DATA: 04.12.2013

ZREALIZOWANA PODSTAWA PROGRAMOWA:

- Obszar 1/1, 1/2, 3/1, 3/2, 3/3, 4/3, 5/4, 10/1, 14/3, 14/6

TREŚCI PROGRAMOWE:

- Rozwijanie kompetencji językowych poprzez: rozwijanie słuchu, poprawne wymawianie wszystkich głosek i grup spółgłoskowych, doskonalenie umiejętności wyrazistego mówienia poprzez stosowanie ćwiczeń ortofonicznych: ćwiczenia słuchowe, oddechowe, usprawniające motorykę narządów mowy, fonacyjne, artykulacyjne, dawanie wzoru poprawnej wymowy przez nauczyciela.

- Wzbogacanie słownictwa biernego i czynnego jako warunku osiągnięcia gotowości słownikowo – pojęciowej umożliwiającej uczestnictwo w procesie komunikacji z innymi, rozumienia wypowiedzi innych i czytanego tekstu.

- Doskonalenie poprawnej pod względem gramatycznym mowy poprzez stosowanie form fleksyjnych związanych z odmiennymi częściami mowy, doskonalenie umiejętności formułowania poprawnych pod względem składniowym wypowiedzi językowych.

CELE OGÓLNE:

- Kształcenie kompetencji językowych i komunikacyjnych
- Rozwijanie kompetencji językowych w zakresie mowy

CELE OPERACYJNE:

Dziecko:
- poprawnie wymawia głoski i grupy spółgłoskowe
- doskonali umiejętność wyrazistego mówienia
- usprawnia motorykę narządów mowy
- stosuje określenia opisujące właściwości oraz cechy ludzi, przedmiotów i rzeczy ze środowiska przyrodniczego
- mówi poprawnie pod względem gramatycznym
- formułuje wypowiedzi językowe poprawnie pod względem składniowym
- poprawnie buduje zdania pojedyncze poprzez opisywanie sytuacji w rzeczywistości i na obrazku
- poprawnie stosuje formy fleksyjne
- poprawnie stosuje koniugacje czasowników ( liczba – pojedyncza, mnoga)
- poprawnie posługuje się nożyczkami z zachowaniem zasad bezpieczeństwa
- ćwiczy słuch i pamięć słuchową

METODY:

Aktywizujące - stawianych zadań do wykonania

Praktyczne - czynne działanie

Podające - rozmowa
- ilustracje


Metoda pedagogiki zabawy
Metoda Domana – globalne czytanie wyrazów

FORMY:

- indywidualna
- zespołowa
- z całą grupą

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- podkład muzyczny do zabawy powitalnej „Jesteś tu, wiec zaczynamy”,
- 3 obrazki dla każdego dziecka
- emblematy liter – samogłosek
- ilustracje z postaciami
- kolorowe gazety, nożyczki, klej
- Plansze z wyrazami


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Zabawa na powitanie „Jesteś tu, więc zaczynamy”.
2. Zabawa werbalna „Co wiezie pociąg?”

Dniem i nocą pędzi pociąg
Przez szeroki, leśny trakt.
Pędzi, pędzi coraz szybciej
Stuku – Puku, paku – pak.

Ma wagony z kwiatuszkami: krokusami, różami, liliami itd.
Ma wagony z owocami: pomarańczami, gruszkami, jabłkami itd.
Ma wagony z kolorami: czerwonym, białym, zielonym itd.
Ma wagony z warzywami: Marchewką, pomidorami, pietruszką itd.
Ma wagony ze zwierzętami: zebrą, krową, koniem itd.

3. Zabawa dydaktyczna „Moje zdanie”.

Każde dziecko otrzymuje trzy obrazki (tematycznie ze sobą powiązane). Zadaniem dzieci jest ułożenie zdania z wykorzystaniem przynajmniej dwóch obrazków.

4. Zabawa muzyczno – werbalna „Rozśpiewane samogłoski”

Dzieci śpiewają samogłoski w sposób podany przez nauczycielkę, tzn. w różnej tonacji, z różnym nasileniem głosu, cicho, głośno itp.

5. Zabawa werbalna „Goście”

Dzieci otrzymują ilustracje i wymyślają nazwy dla oglądanych dziwnych postaci.

6. Zabawa w parach „Kolorowe wizytówki”.

Dzieci wybierają kartonik w wylosowanym kolorze i maszerują po Sali w rytm muzyki. Na sygnał szukają drugą osobę z taką samą wizytówką i przedstawiają się mówiąc: Jestem niebieska Gosia i lubię niebieskie niebo itp. Kolor nadaje nazwisko i sugeruje co lubimy w tym kolorze.

7. Zabawa w kole wiązanym ze śpiewem „O made, made flore”.
8. Praca grupowa pt. „Kartoteka obrazowa”

Dzieci otrzymują kolorowe gazety. Przeglądają je i wybierają tematy tworzenia kolekcji. Np. owoce, ludzie, zwierzęta, pojazdy, zabawki itp. Wycinają ilustracje i przyklejają na opisane plansze. Omawiają ilustracje, dobierają określenia.

9. Zabawa słowna rozwijająca koncentrację uwagi i percepcję słuchową „Poszedł Jarek na jarmarek, i kupił...- Łańcuch wyrazów

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.