X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 23878
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kujawiaczek jeden - nauka piosenki, rozwijanie poczucia rytmu i słuchu muzycznego podczas zabaw przy piosence. Scenariusz zajęć

Temat: „Kujawiaczek jeden” – nauka piosenki, rozwijanie poczucia rytmu i słuchu muzycznego podczas zabaw przy piosence.

Grupa: 4-latki

Cele ogólne:
- kształcenie pamięci muzycznej,
- rozwijanie poczucia rytmu,
- rozwijanie słuchu muzycznego,
- doskonalenie reakcji na zmianę tempa,

Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
- wyklaskiwać rytm piosenki,
- zaśpiewać piosenkę,
- reagować na zmianę tempa,
- ustawić się w parach,
- zna symptomy jesieni,

Metody:
czynna - zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń;
słowna - objaśnienia, metody żywego słowa;
oglądowa - obserwacji i pokaz
problemowo – odtwórcza (zabawa)
problemowo – analityczna (słuchanie muzyki)
problemowo – twórcza (angażowanie myślenia i inwencji twórczej)
organizowanie i rozwijanie działalności muzycznej (śpiew)

Formy:
- zajęcia z całą grupą
- śpiew zbiorowy
- słuchanie muzyki
- ruch przy muzyce

Pomoce: odtwarzacz CD, płyta, ilustracje, liście, kasztany


Przebieg zajęcia:

1.Powitanie „Z ukłonem”

Z jesiennym ukłonem witam was,
Jesienne zabawy zacząć czas.
I wy też przywitajcie się,
Machając ręką tak jak ja.

2. Zagadka słuchowa – odgłosy wiatru
Pomocniczo zagadka tekstowa

„Nie ma ust – a dmucha!
Nie ma skrzydeł - a leci .
Co to? Czy odgadną dzieci”.

3. Jaki może być wiatr?

4. „Wiatr i wiaterek” – ćwiczenia dźwiękonaśladowcze, naśladowanie odgłosów wiatru.
Do sali wpadły dwa wiatry: jeden spokojny, lekki, drugi silny i porywisty.

5. „ Listki” – ćwiczenia oddechowe
Rozdanie dzieciom listków – wiatry rozsypały listeczki

6.„Wirujące listki” – dzieci poruszają się naśladując opadające listki, tańczą tak jak gra muzyka ( szybko, wolno)

7.Prezentacja piosenki „Kujawiaczek jeden” – śpiew nauczyciela

"KUJAWIACZEK JEDEN" ( sł. i muz. D. i K. Jagiełło)

Kujawiaczek jeden
w lesie sobie spał.
Gdy nadeszła jesień,
cały z zimna drżał.

Ref. Aż znów zaświeciło słonko,
powiał wiatr, hej!
kujawiaczek biegnie drogą
poprzez cały świat.

Na zielonej trawie
w parku sobie spał
i ogląda listek,
który właśnie spadł.

Ref. Aż znów zaświeciło słonko,

Odlatują ptaki
za morze za las
kujawiaczek jeden
zostanie wśród nas.

Ref. Aż znów zaświeciło słonko,


8. Omówienie treści piosenki, wyjaśnienie niezrozumiałych słów – kujawiaczek
oraz tempa, nastroju ( do czego nas zachęca muzyka?)

9. Powtórne zaśpiewanie piosenki

10. Ułożenie w odpowiedniej kolejności ilustracji symbolizujących poszczególne zwrotki i refren.

11. „Drzewa i dzieci” - zabawa ruchowa przy piosence
Dzieci stoją w rozsypce w parach jeden za drugim, jedno dziecko jest drzewem, drugie dzieckiem. Przy zwrotkach, wolnej muzyce dzieci stoją, a drzewa poruszają rekami – gałęziami. Przy refrenie, szybkiej muzyce – dzieci poruszają się w rytm muzyki między drzewami, potem wracają na swoje miejsca

12. Nauka piosenki fragmentami – I zwrotka potem refren

13. Rytmizacja tekstu połączona z gestodźwiękami ( klaskanie, uderzanie o uda, )
oraz z wykorzystaniem kasztanów.

14.Próba zaśpiewania piosenki (może indywidualna)

15. Zabawa ruchowa do piosenki.
Dzieci ustawiają się w parach, na zwrotkach kołyszą się, na refrenie tańczą w kółeczkach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.