X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 23839
Przesłano:

Czym podróżujemy? Konspekt zajęć rewalidacyjno - wychowawczych z użyciem gestów Makaton

Zajęcia prowadzone są z wychowankiem z niepełnosprawnością intelektualną
w stopniu znacznym, zespół Downa.
Cel ogólny: rozwijanie zainteresowań środkami transportu
Cele szczegółowe:
• wskazywanie i nazywanie różnych pojazdów,
• rozpoznawanie dźwięków pojazdów,
• wskazywanie gestów Makaton prezentowanych pojazdów
Pomoce dydaktyczne: zdjęcia pojazdów (samolot, pociąg, autobus, samochód, statek, rower, tramwaj), nagranie głosów pojazdów, magnetofon, zagadki o pojazdach, kolorowani-pojazdy, kredki.
Forma zajęć: indywidualna
Metody pracy: słowna, pokaz, praktyczne działanie


Przebieg zajęć:
1. Przywitanie gestem Dzień dobry.
2. Nauczyciel prezentuje dziecku zdjęcia środków transportu -samolot, pociąg, autobus, samochód, statek, rower, tramwaj.
3.Wskazując palcem na dane zdjęcie i pokazuje odpowiedni gest Makaton np. pokazując zdjęcie roweru, wskazuje gest rower. Następnie prosi ucznia o powtórzenie gestu.
4. Nauczyciel prezentuje zagadki o pojazdach:
Można wtedy jechać na nim, kiedy kręci się nogami (rower).
Pod dowództwem kapitana, płynie po morzach i oceanach (statek).
Pędzi po szynach potwór rozpędzony, sieje złote iskry i ciągnie wagony (pociąg).
Jak ptak ma skrzydła, ale nie z piórek? Bardzo wysoko wzbija się w górę (samolot).
Mieszka w garażu, a na obiady na stację paliw robi wypady (samochód).
Wielka głośna gąsienica, mknie torami po ulicach (tramwaj).
Pędzi szybko drogą, nie ma nóg, lecz koła. Nim pojedzie na wycieczkę cała grupa Twoja (autobus).
Uczeń odgaduje jej treść wskazując na odpowiednie zdjęcie i pokazując odpowiedni gest Makaton.
5.Zabawa Czyj to odgłos? Uczeń słucha prezentowanego odgłosu. Gdy go rozpoznaje, wskazuje na odpowiednie zdjęcie i pokazuje gest Makaton pojazdu.
6.Kolorowanie wybranego przez siebie obrazka pojazdu.
7. Utrwalenie wszystkich poznanych na zajęciach gestów Makaton –pojazdy (samolot, pociąg, autobus, samochód, statek, rower, tramwaj).
8. Pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.