X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 23779
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Niezwykłe spotkania na łące - doświadczenia poszukujące. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć w grupie dzieci trzyletnich
Temat: ,,Niezwykłe spotkania na łące” – doświadczenia poszukujące
Miejsce: ,,Przedszkolna łąka” w ogrodzie przedszkolnym

Cel główny: rozwijanie zainteresowań przyrodniczych poprzez doświadczenia poszukujące
Cele szczegółowe:
Obszar 12
etap: poznawania różnych środowisk przyrodniczych
dziecko:
- rozpoznaje i nazywa środowiska przyrodnicze z najbliższego otoczenia: łąka
- rozróżnia poznane rośliny żyjące w tym środowisku: mlecz, koniczyna, niezapominajka, konwalia, trawa, krwawnik
Metody pracy: - samodzielnych doświadczeń
- oglądowa
- słowna
Techniki pracy: technika C. Freineta: doświadczenia poszukujące, fiszki obrazkowe
Pomoce dydaktyczne: emblematy ,,poszukiwacza” dla każdego dziecka; ramka do obserwacji = odrysowana stopa z pustym środkiem, obrazek kwiatu/rośliny łąkowej – dla każdego dziecka; plansza poszukiwacza, kolorowe kartki, klej


Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci w Sali. Nauczycielka wita dzieci :,,Witam dzieci które....np. lubią słoneczne dni/ lubią się uśmiechać/ lubią się bawić – dzieci machają ręką i uśmiechają się jeśli usłyszane hasło ich dotyczyło.
2.Wprowadzenie do tematu. Nauczycielka zadaje zagadkę dotyczącą łąki: ,,Co to za zielony dywan pokryty kwiatami? Są tam kolorowe motylki razem z pszczółkami” Gdy dzieci odgadną że jest to łąka, nauczycielka zaprasza wszystkich w podróż na przedszkolną ,,łąkę” rymowanką.
3. Wyjście do ogrodu – w ogrodzie znajduje się wyznaczony teren który jest naszą przedszkolną łąką specjalnie zorganizowaną .

4. Przed wejściem na ,,łąkę” nauczycielka rozdaje dzieciom emblemat poszukiwacza (uśmiechniętą buźkę do przyklejenia) oraz ramkę do obserwacji. Przez pewien czas dzieci spacerują po łące obserwując kwiaty, rośliny, zioła oraz na bieżąco wymieniają się swoimi spostrzeżeniami.
5. Następnie nauczycielka zaprasza dzieci do siebie, gdzie losują obrazki przedstawiające różne rośliny łąkowe. Dzieci ruszają do poszukiwania wylosowanych roślin. To dziecko które odnalazło swoją roślinę otrzymuje pieczątkę na planszy poszukiwacza a następnie nakleja obrazek na kartkę papieru. Kartki
z naklejonymi obrazkami posłużą do stworzenia grupowej książeczki roślin łąkowych.
6. Zabawa ruchowa na zakończenie ,, Bukiety” . Dzieci otrzymują szarfy w kolorze niebieskim - niezapominajki, zielonym - listki, żółtym – mlecz. Nauczyciel gra na tamburynku a dzieci biegają po łące. Na przerwę i hasło nauczyciela -bukiety- dzieci tworzą koła- bukiety w tych samych kolorach.
7. Podziękowanie dzieciom, pochwalenie za wspaniałą pracę.


mgr Iwona Giela

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.