X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 23671
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wolę wodę, bo daje życie - scenariusz zajęcia

Scenariusz zajęcia
przeprowadzonego dnia 23.04.2014. w grupie 4-5-6latków

Opracowała i prowadziła: mgr Monika Kuźmicz
Obserwator: wizytator Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatura w Bielsku- Białej: P. Andrzej Mróz
Temat kompleksowy: Mamo, tato, wolę wodę
Temat zajęcia: Wolę wodę, bo daje życie
Cel ogólny: - przybliżenie dzieciom znaczenia wody dla ludzi, roślin i
zwierząt
Cele operacyjne: - dzieli wyrazy na sylaby
- dokonuje syntezy fonemowej wyrazów
- wyznacza głoskę w nagłosie wyrazów
- aktywnie słucha opowiadania
- określa i dobiera ilustracje do treści rozmowy
- potrafi rozwiązywać zagadki słowne
- wyraża swoje emocje w formie muzycznej, ruchowej i
plastycznej
- porusza się rytmicznie i reaguje na sygnał
- bezpiecznie porusza się w czasie zabaw ruchowych
- bezpieczne używa narzędzi podczas pracy plastycznej
- stosuje zwroty grzecznościowe
- doskonali umiejętność pracy w grupie
- współpracuje w zespole
- rozumie i wykonuje polecenia
Metody podające: - rozmowa, pogadanka, opowiadanie
- zagadki słowne
- objaśnienie zadań

Metody eksponujące: - ilustracje, obrazki, sylweta Zdrojka
Metody praktycznego działania: - udział w zabawach ruchowych i
muzycznych
- manipulowanie przyborami
- grupowa praca przy stolikach
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zespołowa
Środki dydaktyczne: piosenka powitalna na CD; CD Klanza- Pada deszcz; CD- muzyka relaksacyjna; treść opowiadania na CD- Tajemnica wakacyjnej przygody; sylweta Zdrojka; obrazki związane ze znaczeniem wody dla ludzi, roślin i zwierząt; szklanka z wodą; kałuże papierowe; instrumenty perkusyjne; farby plakatowe, pędzle, kartki; medale- uśmiechnięte buźki.


Przebieg zajęcia:

1. „ Dzień dobry, witam was...”- powitanie z piosenką na CD
2. „Tajemnica wakacyjnej przygody”- słuchanie opowiadania z CD z wykorzystaniem ilustracji krajobrazu górskiego i sylwety Zdrojka
- Rozmowa nt treści utworu, określanie właściwości wody- smak, kolor, zapach
- Burza mózgów z dobieraniem odpowiednich obrazków:
a) Do czego woda służy ludziom?
b) Do czego woda służy roślinom?
c) Do czego woda służy zwierzętom?
3. „Ptaszki chcą pić”- zabawa ruchowa z elementem orientacyjno- porządkowym; dzieci poruszają się w rytm tamburyna, na sygnał nauczyciela wskakują każde na gazetę i naśladują picie wody.
4. „Gdzie mieszka woda?”- zabawa muzyczno- rytmiczna; dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel rozdaje co drugiemu dziecku instrument muzyczny. Wskazane dziecka po odgadnięciu zagadki głośno wymawia nazwę miejsca, w którym występuje woda. Dzieci z instrumentami dzielą nazwę na sylaby jednocześnie używając instrumentów; jedno dziecko wyznacza głoskę w nagłosie. Po każdej zagadce przekazanie instrumentu dziecku siedzącemu z prawej strony.
a)Jest duże i niebieskie. Jego fale bywają spokojne lub wzburzone. Gdy spacerujesz jego brzegiem, możesz znaleźć muszelkę
lub bursztyny. (morze)
b)Długa kręta wstęga, np. Wisła lub Odra. (rzeka)
c) Pływają po nim kaczki. (staw)
d) Zimą z nieba prószy, jest puszysty i bielutki. (śnieg)
e) Gdy wiosna nadchodzi wszystkie zakwitają. Kwiaty i drzewa jak się wspólnie nazywają? (rośliny)
f) Kapie z nieba, kap, kap, kap. Nie jest to śnieg, ani grad. (deszcz)
g) Mięso, kasza, pietruszka i gruszka wpadają nam do brzuszka, chleb, owoce i warzywa, jak to razem się nazywa? (Jedzenie)
- Podsumowanie przez nauczyciela występowania wody- morza, oceany, rzeki, gleba, pożywienie, chmury- deszcz, śnieg, grad.
5. „Pada deszcz”- zabawa muzyczna- śpiew piosenki z równoczesnym wykonywaniem ruchów wg Klanzy.
6. „Gdzie w przyrodzie jest woda?”- dzieci są podzielone na 3 zespoły; w każdym zespole (stoliku) każde dziecko wykonuje grupowo pracę farbami: 1 zespół na temat- Woda, a życie człowieka; 2 zespół- Woda, a rośliny; 3 zespół- Woda, a zwierzęta.
7. Omówienie wykonanych prac plastycznych, rozdanie nagród – medali uśmiechu. Pochwała zachowań pozytywnych, omówienie zachowań niepożądanych.
8. „Iskierka”- zakończenie zajęć z równoczesnym słuchaniem muzyki relaksacyjnej z CD.
9. Podziękowanie za udział w zajęciach i pożegnanie gości.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.