X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 23662
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Apetyt na zdrowie - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWRTEGO DLA RODZICÓW
W GRUPIE DZIECI 4-LETNICH
„APETYT NA ZDROWIE”
Nauczyciel: Kamila Wesoła
Grupa wiekowa: 4-latki
Czas trwania: ok. 45 minut

Cel ogólny:
- kształtowanie sprawności fizycznej dziecka, w tym wdrażanie do dbałości o swoje zdrowie, wdrażanie nawyków zdrowego żywienia, kształtowanie u dzieci postaw prozdrowotnych

Cele operacyjne:

• odróżni zdrowe produkty od niezdrowych.
• wymieni skutki spożywania niezdrowej żywności
• wie, że ruch wpływa pozytywnie na sprawność fizyczną oraz na zachowanie zdrowia
• samodzielnie wykona i spożyje kanapki z zachowaniem zasad „zdrowego żywienia”
• respektuje zasady bezpieczeństwa

Metody pracy: czynna - praktycznego działania, słowna - praca z tekstem literackim, problemowa, zadań stawianych dziecku

Formy pracy: indywidualna, z całą grupą

Pomoce: Tekst do inscenizacji „Kraina Paskudy”, kukiełki, ilustracje do inscenizacji, chorągiewki z cyframi, produkty spożywcze nagranie piosenki „Taniec przyklejaniec”, „Zdrowy przedszkolak” Razem w przedszkolu 4-latka, „Pajacyk” Razem w przedszkolu 4-latka , „Zabawa w pociąg” „Razem w przedszkolu 4-latka, „Krasnoludki” „Razem w przedszkolu 4-latka, łyżki, piłki ping – pong, produkty spożywcze, pachołki, szarfy, ławeczki, tunel, woreczki


Przebieg zajęć

1. Zabawa integracyjna z udziałem rodziców do piosenki „Taniec przyklejaniec”.
Dzieci tańczą z rodzicami w rytm muzyki, przyklejając się do siebie różnymi częściami ciała.

2. Teatrzyk kukiełkowy do opowiadania Agaty Przybylak pt. „Kraina paskudy”, wprowadzenie do tematu związanego ze zdrowym odżywianiem. Wystrój teatrzyku ( kraina zdrowia, kraina Paskudy).
„KRAINA PASKUDY” wg Agaty Przybylak

Narrator: Dawno, dawno temu na ziemi pojawiła się zła czarownica Paskuda. Nie miała własnego królestwa, a tak bardzo o nim marzyła. Wzięła więc swoją czarodziejską miotłę i ruszyła w drogę.

Paskuda: O, jaki piękny, wielki kraj, ile tu lasów, jezior, miast. Zostanę tu, będzie to moje królestwo! Nazwę go Paskudolandią! Muszę tu tylko trochę pozmieniać. Marchewkę, pietruszkę, cebulę i inne warzywa rosnące w tym państwie zamienię we wspaniałe paskudy, czyli kolorowe żelki, lizaki, czekoladowe batoniki. Och, te wspaniałe ziemniaczki zamienię w chipsy, wodę- w oranżadę, a wszystkie owoce na drzewach w watę cukrową. Teraz to dopiero będzie cudownie mieszkać w tym kraju!

Narrator: Mieszkańcy Paskudolandii byli bardzo smutni , ponieważ dobrze wiedzieli, że paskudy są niezdrowe. Nie mieli pojęcia, co zrobić by paskudy zniknęły. Aż pewnego ranka rodzeństwo Marta i Krzyś wpadli na wspaniały pomysł.
Marta: Wiesz, Krzysiu, musimy czarownicę Paskudę pokonać. Jeszcze kilka dni i dojdzie do nieszczęścia. Sama dostaję już gęsiej skórki na sam widok tych okropnych paskud. Brrr, ochyda!

Krzyś: Masz Marta rację. Już od dawna o tym myślę, chyba wpadłem na dobry pomysł. Dorośli żadnym sposobem nie mogą przegonić Paskudy. Wymyśliłem pewien podstępny plan, musisz mi tylko pomóc.

Marta: Wspaniale Krzysiu, pomogę ci, tylko zdradź wreszcie swój plan.

Krzyś: Widzisz, odkąd mieszkańcy naszego kraju jedzą tylko te wstrętne paskudy, źle się czują. Myślę, że jeżeli damy czarownicy paskudy do jedzenia, to poczuje się tak źle, że bez trudu ją przepędzimy gdzie pieprz rośnie.

Marta: Łatwo mówić, ale jak to zrobić?

Krzyś: Przecież mówiłem, że mam plan. Posłuchaj: pamiętasz ten wielki wiklinowy kosz, który babcia dostała na urodziny? Do niego zgromadzimy mnóstwo paskud wszelkiego rodzaju, przywiążemy piękną kokardę i podarujemy go czarownicy Paskudzie. Gdy to wszystko zje, to...

Marta: Braciszku, jesteś genialny! Zabierajmy się do pracy!

Narrator: Kilka dni trwały przygotowania dzieci. W koszu znalazły się niesamowite ilości chipsów, lizaków, batoników, czekolad, ciasteczek, oranżady i czego tam jeszcze dusza zapragnie. Gdy wszystko było już gotowe Marta i Krzyś stanęli przed obliczem Paskudy.

Dzieci: Witaj wspaniała czarownico Paskudo!

Czarownica: Witajcie, witajcie! Czego chcecie, może jeszcze więcej paskud?

Krzyś: O nie, pani. Przybyliśmy, aby ci podziękować za wszystkie wspaniałości, którymi nas obdarowałaś.

Marta: W podziękowaniu pragniemy cię poczęstować najdorodniejszymi okazami paskud. Smacznego.

Czarownica: Kto by pomyślał, jakie miłe dzieciaki. Idźcie już, idźcie bo się w końcu rozzłoszczę.

Dzieci: Dobrze idziemy już, smacznego i do widzenia.

Czarownica: Zabieram się do jedzenia, jak apetycznie wyglądają moje kochane paskudeńki. Mniam, mniam, jakie dobre! Wspaniałe!

Narrator: Czarownica jak zaczęła jeść, to jadła, jadła, jadła, robiła się coraz grubsza, aż w końcu pękła. Gdy znikła, znikły też wszystkie paskudne rzeczy. Mieszkańcy zdrowej, pięknej krainy żyli długo i szczęśliwie.


3. Rozmowa na temat teatrzyku. Dzieci wypowiadają się na temat prawidłowego żywienia, uświadamiają sobie także konieczność zachowania dobrej kondycji fizycznej, która korzystnie wpływa na zdrowie całego organizmu.

4. Zabawa ruchowa do piosenki „Pajacyk” – z elementem naśladownictwa – wspólnie z rodzicami.
Fik – mik, fik – mik nie potrzeba sznurka mały żywy pajacyk skacze, jak wiewiórka
Fik – mik, fik – mik jaki zwinny chyży mały żywy pajacyk skacze coraz wyżej

5. Zabawa dydaktyczna „Co nam szkodzi a co nie?” - klasyfikowanie żywności na sprzyjającą i niesprzyjającą . Przeliczanie produktów, dzielenie na sylaby ( cola, lizak, chipsy, baton, czekolada, mleko, jogurt, bułka, jabłko, ryż rzodkiewka, sałata itp.). Segregowanie produktów ze względu na właściwości zdrowotne. Kosz z czerwoną kokardę – szkodliwe, z zieloną – zdrowe, przeliczanie, porównywanie liczebności.

6. Zabawa ruchowa do wiersza „Witaminy”. Nauczyciel wskazuje kartonik z cyfrą, - dzieci i rodzice wykonują czynność tyle razy ile wskazuje cyfra na kartoniku (1-8). Zabawę powtarzamy kilka razy.

Jabłko, gruszka i daktyle – klaśnij w ręce razy tyle - (3 klaśnięcia)
I kapusta i ogórek – tyle razy podskocz w górę ( 4 podskoki)
Marchewka, pietruszka i bób – tyle razy przysiad zrób ( 5 przysiadów)
Kalarepa i mak – Za ramiona się złap!

7. Zabawa edukacyjna: „Poznaj Sportusia i Leniuszka”- omówienie ilustracji umieszczonej na tablicy.
Dzieci podają różnice w wyglądzie chłopców, uzasadniają dlaczego tak bardzo się różnią. Potrafią określić styl życia chłopców, sposób odżywiania a także określają, który z nich dba o codzienną higienę, a który o niej zapomina

Przyporządkowywanie obrazków z czynnościami do Sportusia i Leniuszka( bieganie, gimnastyka, jazda na rowerze, oglądanie TV, mycie zębów, mycie rąk, kąpanie itd...)

8. „Pociągiem do Krainy zdrowia” przy muzyce wspólnie z rodzicami „Zabawa w pociąg’ Cd Razem... - Zabiorę was do krainy zdrowia, ale nie każdy może tam się znaleźć w tej krainie mogą przebywać tylko Ci, którzy mają apetyt na zdrowie. Sprawdzę Waszą kondycję fizyczną, zobaczę czy jesteście na tyle sprawni, aby wykonać wszystko to co dla was przygotowałam.

9.„W Krainie zdrowia” – Tor przeszkód. Nauczycielka wyjaśnia dzieciom, że jeśli mają „Apetyt na zdrowie” muszą pokonać tor przeszkód, który dla nich przygotowała. Na tych tych którzy pokonają przeszkody czeka wspaniała kondycja i sprawność fizyczna.

- przejście przez kładkę ( ławeczka),
- przełożenie szarfy przez siebie od dołu
- przejście przez tunel ( tunel),
- przełożenie szarfy przez siebie górą
- rzut woreczkiem do kosza,

10. Slalom z jajkiem ( piłka ping pong) umieszczonym na łyżce – dzieci rytmicznie maszerują w rytm muzyki pomiędzy pachołkami, przy piosence „Krasnoludki” „Razem w przedszkolu...”

11. „Smaczne motylki” - przygotowanie kanapek przez dzieci i rodziców ze zgromadzonych artykułów (pieczywo tostowe , gotowane jajka, ogórki, rzodkiewka, papryka, szczypiorek itp.). Przypomnienie o konieczności mycia rąk przed sporządzeniem posiłku.

12. Degustacja kanapek, oraz przygotowanych przez nauczycielkę suszonych owoców ( jabłka, morele, śliwki), degustacja napojów soków warzywnych i owocowych oraz wody mineralnej.

13. Wspólny śpiew piosenki „Zdrowy przedszkolak” „Razem....”


12. Ewaluacja – rozdanie symbolu zdrowia „Sportusia” za wspólny udział w zajęciu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.