X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 23656
Przesłano:

Manipulacja jako forma aktywności wychowanków. Scenariusz zespołowych zajęć rewalidacyjno - wychowawczych

scenariusz zajęć świetlicowych

Scenariusz zespołowych zajęć rewalidacyjno – wychowawczych
Temat: Manipulacja jako forma aktywności wychowanków.

Zespół nr 2 (3 wychowanków)
Data: 22.05.2014r.
Czas trwania: 10 00 – 11 00
Miejsce zajęć: sala 107
Prowadzący zajęcia: Magdalena Szpak
Cele ogólne
• Doskonalenie komunikacji między nauczycielem a wychowankiem, zwiększenie poczucia bezpieczeństwa
• Poprawienie czucia powierzchniowego i głębokiego poprzez dostarczenie różnorodnych bodźców
• Usprawnianie pracy rąk i dłoni poprzez rozluźnianie napięcia mięśniowego oraz ćwiczenia manipulacyjne
• Zwiększanie poczucia sprawczości oraz wyzwalanie aktywności dziecka
• Wydłużenie koncentracji uwagi

Cele szczegółowe:
• patrzy na nauczyciela gdy ten do niego mówi
• patrzy na przesypywane przedmioty
• poddaje się woli nauczyciela podczas malowania palcami
• pozwoli rozprostować palce
• wyraźnie reaguje na bodźce dotykowe np. na materiały sypkie
• włoży ręce do pojemnika z kaszą
• patrzy na przesypywane przedmioty
• patrzy na wykonywaną pracę plastyczną
Metody pracy:
Metody: praktycznego działania, naśladownictwa, słowna, metoda F.Affolter, elementy modelowania dłoni wg. C. Morales, „specjalny czas”, technika malowania farbami akwarelowymi
Środki dydaktyczne:
Kasza gryczana, fasola, makaron, ryż, piasek, farby akwarele, motyle wykonane z chusteczek, woreczki z różnymi materiałami do relaksacji, płyta CD
Forma pracy: indywidualna, zbiorowa


Przebieg zajęć:
I. Część wstępna
Wykonanie elementów modelowania ręki:
1.Ramię-obejmuję ramię, przedramię i dłoń – głaskanie, masowanie, sprawdzanie napięcia całej ręki
2.Ramię: koncentryczny uścisk w jednym miejscu, potem uścisk na zewnątrz i wewnątrz – przesunięcie tkanek miękkich. Pokrzywka – metoda przeciwstawnego rozciągania od ramienia do przedramienia.
3. Dłoń: rozciąganie dłoni – chwytam po bokach dłoń i rozciągam góra – dół, potem rozciągam wewnętrzną powierzchnię dłoni(ugniatanie i rozcieranie mięśni dłoni), następnie stabilizuję kości śródręcza (stabilizuję jedną kość i poruszą drugą kością), poruszam palcami (jedną ręką stabilizuję staw podstawowy drugą ręką wykonuję ruch palcem z dołu do przodu), a następnie wchodzę palcami w przestrzenie kości śródręcza w kierunku przedramienia. Rozciąganie tylko wewnętrznej części dłoni.
4. Ramię: chwyt strzykawkowy – trzymam rękę w stawie łokciowym jedną ręką, a drugą dociskam w kierunku barku. Ręka musi być wyprostowana.
II. Część właściwa
1.Zajęcia manipulacyjne:
Sygnał zapowiadający: zabawka – grzechotka
Czynności będą wykonywane wspólnie z nauczycielem. Wychowankowie siedzą w fotelikach, nauczyciel podchodzi kolejno do każdego dziecka pokazując zabawkę. Wszelkie czynności wykonuje wspólnie z wychowankami wspomagając się elementami metody F.Affolter.
Podanie kolejno każdemu z wychowanków pudełek wypełnionych materiałami sypkimi. Zanurzanie dłoni w podanych pudełkach. Podjęcie próby wyszukania ukrytych, w tych materiałach różnych przedmiotów samodzielnie, bądź z pomocą nauczyciela. Wspomaganie komunikatami: „patrz”, „brawo”, „weź”. Manipulacja w poszczególnych materiałach: piasek, kasza, ryż, fasola, makaron. Przesypywanie składników do różnych przedmiotów (pojemników).
Odnajdywanie i wyjmowanie różnych przedmiotów ukrytych w piasku i innych materiałach. Dziecko zanurza ręce w ryżu, kaszy, piasku i wyjmuje ukryte tam przedmioty.
2.Zajęcia plastyczne:
Sygnał zapowiadający: kartka białego papieru
Podanie wychowankom motyli wykonanych z białych chusteczek. Malowanie pędzlami z akwarelą białych chusteczek. Zaprezentowanie prac wykonanych przez dzieci. Wystawa prac wychowanków na klasowej gazetce.
III. Zakończenie
Sygnał zapowiadający: płyta CD
Relaksacja – włączenie muzyki,
Wychowankowie znajdują się na sakwach lub w dowolnej pozycji na podłodze. Do muzyki w spokojnym tempie masujemy woreczkami napełnionymi kamykami, ziarnem oraz innymi przedmiotami (piłka do masażu) poszczególne części ciała dziecka. Podanie wychowankom ich ulubionych przedmiotów (specjalny czas).
Bibliografia:
Kielin J., „Rozwój daje radość. Terapia dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim”, GWP, Gdańsk, 1999
Vivaldi A. „Cztery pory roku – wiosna”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.