X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 23627
Przesłano:

Poznajemy przyrodę. Cieplejszy powiew wiatru. Konspekt zajęć plastyki

Joanna Fedyk Wielkie Oczy 30.03.2012
SOSW w Lubaczowie


KONSPEKT DO ZAJĘĆ Z PLASTYKI
II ETAP EDUKACYJNY

1. Tygodniowy temat ośrodka: Poznajemy przyrodę.
2. Temat dnia: Cieplejszy powiew wiatru.
3. Data: 30.03.2012.
4. Miejsce: klasa lekcyjna.
5. Czas trwania zajęć: 2 godziny lekcyjne.
6. Klasa: uczniowie kl. IV-V
7. Liczba dzieci: 1 chłopiec, 5 dziewczynek – czworo uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym, dwoje w znacznym.
8. Cele główne:
- pobudzanie wyobraźni i aktywności twórczej,
- odwzorowywanie przyrody przy użyciu środków wyrazu plastycznego,
- rozwijanie sprawności manualnych.
9. Cele szczegółowe: uczeń:
- odtwarza klekot bociana,
- naśladuje lot bociana,
- dostrzega i nazywa charakterystyczne cechy wyglądu bociana,
- odwzorowuje barwy zgodnie z naturą,
- zwija kulki z waty,
- modeluje kulki z plasteliny,
- poprawnie posługuje się klejem.
10. Metody pracy: słowna, oglądowa, praktycznego działania, ośrodków pracy, wzmocnień pozytywnych.
11. Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
12. Środki dydaktyczne: laptop, krótki film przedstawiający życie bocianów, obrazki z bocianem, kartki z konturową sylwetką bociana, wata, plastelina, czarna farba, pędzle, klej wikol, ochronne ceraty.
13. Przebieg spotkania:
a) Zajęcia wstępne:
• Powitanie uczniów na lekcji plastyki „Iskierką przyjaźni” (zał. nr 1).
• Zapoznanie uczniów z tematem lekcji.
• Przygotowanie stolików do pracy z wykorzystaniem farb i kleju – rozłożenie ochronnych cerat.

b) Praca poznawcza:
• Obejrzenie filmu przedstawiającego życie bocianów.
• Nazywanie charakterystycznych cech wyglądu bociana.
• Naśladowanie lotu i klekotu bocianów.

c) Ekspresja:
• Zwijanie i naklejanie kulek z waty przy użyciu kleju, na przygotowane szablony (zał. nr 2), zgodnie z poleceniem.
• Modelowanie kulek z czerwonej plasteliny i wyklejanie nimi dzioba oraz bocianich nóg.
• Zaznaczanie czarną farbą skrzydeł oraz oka zgodnie z obrazkiem (zał. nr 3).
d) Zajęcia końcowe:
• Porządkowanie miejsca pracy.
• Wykonanie wystawy prac.
• Pożegnanie uczniów „Iskierką przyjaźni”.

14. Załączniki:
nr 1. „Iskierka przyjaźni”- uczniowie wraz z nauczycielem stają w kole trzymając się za ręce. Prowadzący wypuszcza iskierkę ze swoich rąk za pomocą uścisku dłoni. Wychowankowie kolejno, w taki sam sposób, przekazują sobie iskierkę. Kiedy wróci ona do rąk nauczyciela rozpoczynają się zajęcia. Powyższe powitanie można modyfikować w zależności od stopnia sprawności wychowanków.

nr 2. Konturowa postać bociana.

nr 3. Ilustracja przedstawiająca bociana.

1. Bibliografia
http://kontakt24.tvn.pl/temat,bociany-wracaja-do- europy,39108.html?categoryId=0

15. Opracowała:
mgr Joanna Fedyk
nauczyciel w zespole edukacyjnym SOSW w Lubaczowie
oddział Wielkie Oczy

Załącznik nr 2.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.