X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 23618
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zajęcia integracyjne "Mówimy gestami"

ZAJĘCIA INTEGRACYJNE

Temat zajęć: „Mówimy gestami.”
Czas trwania: 30 min
Prowadzacy: mgr Anna Kowacz
Cele ogólne:
-sprzyjanie adaptacji i integracji dzieci przedszkolnych ze sobą,
-doskonalenie sprawności ruchowej i muzycznej poprzez udział w zabawach ruchowych i muzycznych,
-doskonalenie sprawności manualnej poprzez ćwiczenia praktyczne,
-kształtowanie umiejętności posługiwania się językiem migowym,
-doskonalenie koordynacji wzrokowo- ruchowej i orientacji przestrzennej,
-uczenie tolerancji i otwartości w stosunku do ludzi niepełnosprawnych.

Cele szczegółowe:

-zna proste znaki ideograficzne oznaczające słowa, oraz całe wyrażenia: dzień dobry, do widzenia, proszę, przepraszam, dziękuję, mama, tata, nazwy przedmiotów,
-ćwiczy sprawność palców, mięśni dłoni i nadgarstka,
-orientuje się w stronach własnego ciała.

Metody:
Ćwiczenia praktyczne, gry i zabawy psychologiczne, zabawy ruchowe, scenki pantomimiczne, rozmowa, ćwiczenia relaksacyjne i wyciszające, kinezjologia edukacyjna Dennisona

Środki dydaktyczne:karty pracy do rysowania oburącz, opaska na oczy, pęki kluczy, wierszyk „Masaż z myszką“, kolorowe kredki

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.

Przebieg zajęć:
1.Przywitanie się z dziećmi gestem języka migowego oznaczającym powitanie.
Przybliżenie dzieciom celu zajęć, którym jest nauczenie ich kilku gestów języka migowego.
2.Zabawa integracyjna
Pośrodku sali siada jedno, wybrane dziecko, któremu przewiązuje się oczy opaską. Po jego prawej i lewej stronie kładzie się pek kluczy spietych breloczkami. Za tym dzieckiem stoi cała grupa, przed nimi stoi nauczycielka. Wskazuje gestem dziecko, które na jej znak idzie w kierunku siedzącego. Musi iść bardzo cicho,nastepnie jak najciszej zabrać klucze i zanieść do pozostałych dzieci. Jeśli się to uda i dziecko z przewiązanymi oczami wskaże stronę, z której klucze zostały zabrane nastepuje zamiana ról, jeżeli wskaże źle nadal jest zgadującym.
3.Ćwiczenia mięśni palców, dłoni i nadgarstka przygotowujące do migania.
Zabawa „Masaż z myszką“
Cicho, cicho w puszystej kurteczce
Chodziła myszka po gładkiej półeczce (powolne głaskanie)
Znalazła ser żółty, ząbkami go zjadła ( delikatne ściskanie, szczypanie)
Strzepnęła okruszki (szybkie klepanie, strzepywanie)
W kąciku usiadła, okruszki zebrała
Ząbkami je zjadła (powtórne ściskanie)
Po gładkiej półeczce chodziła w kurteczce (głaskanie).
4.Mówimy gestami
W tej zabawie nie można mówić, dozwolone są jedynie gesty i miny. Dzieci siedzą w kole. Nauczycielka podchodzi do jednego dziecka i prosi (mówiąc dziecku do ucha), aby gestem wyraziło zdanie „lubię jeść lody“. Dzieci muszą odgadnąć, co chciał powiedzieć kolega. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie próbując pokazać następujące zdania:
-idę spać,
-daj mi pić,
-umyję ręce i buzię,
-zadzwonię,
-cicho,
-jestem zły itp.
Pokaz i demonstracja podstawowych znaków języka migowego: jeść, dzwonić spać, pić, iść, kocham cię, proszę, dziękuję, dom książka, mama i tata.
5. Rysowanie oburącz biedronki względem linii środka.
6. Pożegnanie się z dziećmi gestem migowym oznaczającym do widzenia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.