X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 23616
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Koło Małego Europejczyka. Scenariusze zajęć - Włochy, Francja

KOŁO MAŁEGO EUROPEJCZYKA

Temat zajęć: „Podróż do Włoch”
Cele ogólne:
-rozbudzenie zainteresowania kulturą, językiem i tradycjami Włoch,
-rozwijanie postaw tolerancji i otwartości wobec innych kultur,
-wzbogacanie słownika dziecka o nowe słowa i informacje,
-kształcenie uczucia przynależności do Unii Europejskiej,
-doskonalenie sprawności ruchowej i muzycznej poprzez udział w zabawach ruchowych i muzycznych,
-doskonalenie sprawności manualnej poprzez ćwiczenia praktyczne
-zapoznanie z twórczością C. Collodiego.

Cele szczegółowe:

-wie, gdzie na mapie Europy leżą Włochy i Rzym,
-wie jak wygląda włoska flaga,
-wie co to jest Unia Europejska, jakie kraje do niej należą, oraz jak wygląda flaga unii,
-zna zabytki Włoch: Krzywa Wieża w Pizie, Watykan- Bazylika św. Piotra, Wenecja, Koloseum,
-umie powiedzieć po włosku dzień dobry- buon giorno, do widzenia- arrivederci, proszę- per favore, dziękuję- grazie, do zobaczenia- a presto,
-zna charakterystyczne włoskie potrawy i przyprawy: pizza, spaghetti, lody włoskie, oliwki, suszone pomidory, kawa cappuccino, czekoladki Ferrero,
- zna produkty potrzebne do przygotowania pizzy i potrafi ją wykonać,
-zna postać Pinokia,
-stara się śpiewać piosenkę w języku włoskim.

Metody:

Eksponujące: pokaz, obserwacja.
Podające: rozmowa, objaśnienie, opis.
Problemowe: zadań stawianych do realizacji.
Praktyczne: samodzielnych doświadczeń.

Środki dydaktyczne: mapa Europy, puzzle, flaga Unii Europejskiej, flaga Włoch, identyfikatory z włoskimi imionami, ilustracje z zabytkami, togi rzymskie i wieńce laurowe, nagranie z piosenkami, składniki na pizzę, charakterystyczne potrawy włoskie (oliwki, suszone pomidory, czekoladki Ferrero), czekoladowe jajeczka, siano, szklana misa, piasek, soda oczyszczona, ocet, czerwony tusz, obrazki z Krzywą Wieżą w Pizie do kolorowania, bajka C. Collodiego „Pinokio”.

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Przebieg zajęć:

1. Unia Europejska w pigułce.
Zaczniemy dzisiaj naszą podróż po Europie. Odwiedzimy kraje Unii Europejskiej. Każda podróż kryje w sobie jakąś niespodziankę.
Co to jest Unia Europejska?
Niektóre krajeeuropy postanowiły się połączyć w jedną wielką rodzinę państw, która nosi nazwę Unia Europejska. Obecnie w jej składzie jest 25 państw. Unię Europejską można porównać do grupy przedszkolnej, w której jest przyjaźń, wszyscy się znają, przestrzegają określonych zasad, pomagają sobie nawzajem.
Dzieci wymieniają kilka krajów unii i próbują je odszukać na mapie Europy.
Prezentacja flagi – na niebieskiej fladze unii jest 12 złotych gwiazdek ułożonych w kole.
Większość państw unii posługuje się taką samą walutą czyli pieniędzmi, czy wiecie jakimi?
2.Powitanie dzieci po włosku buon giorno i rozwiązanie zagadki
Są tam słynne pyszne lody,
które zjecie dla ochłody,
smaczne pizze duże, małe
lub spaghetti doskonałe.
Przedstawienie się po Włosku- Mi chiamo Anna, lub Io sono Anna.
Nadanie dziecięcym imionom włoskich odpowiedników.
Próby przedstawiania się włoskim zwrotem mi chiamo....
3.Zaproszenie na wycieczkę po Europie. Odszukanie na mapie Europy Włoch oraz Rzymu ze zwróceniem uwagi na charakterystyczny kształt państwa.
Zapoznanie dzieci z wyglądem włoskiej flagi.
4.Poznanie zabytków i wydarzeń historycznych związanych z Włochami – zabawa „Podróż pociągiem”
Stacja I uno – Sycylia
Przekazanie informacji o Etnie- czynnym wulkanie znajdującym się na Sycylii.
Zabawa badawcza- „Wybuch wulkanu”.
Dzieci wsypują piasek do przezroczystej, szklanej misy i formują go w kopczyk. W jego wnętrzu wykonują otwór będący kraterem, w którym z kolei umieszczają wąską buteleczkę wypełnioną do połowy sodą oczyszczoną. Do krateru wlewają niewielką ilość octu zabarwionego czerwonym tuszem- następuje erupcja.
Stacja II due –Rzym
Krótkie opowiadanie o stolicy, prezentacja napisu Rzym i Roma, odczytanie wyrazu Roma od końca i wytłumaczenie przedszkolakom, że Amor po Włosku oznacza miłość i dlatego Rzym nazywany jest miastem miłości.
Przedstawienie ilustracji Koloseum, krótkie opowiadanie nauczyciela dotyczące tego zabytku.
Koloseum to Amfiteatr, czyli potężna owalna budowla przeznaczona na igrzyska. Walczyli tu ze sobą gladiatorzy, ale również odbywały się tu walki zwierząt. Podobno tu mordowano pierwszych chrześcijan. Amfiteatr został zniszczony od uderzenia piorunu i już nigdy go nie odbudowano.
Stacja III tre – Watykan
Najmniejsze państwo świata tzw. Państwo Kościelne, w którym wybiera się papieża i odbywają się najważniejsze kościelne uroczystości.
Ilustracja Katedry św. Piotra
Stacja IV quattro – Piza
Pokaz ilustracji Krzywej Wieży. Na tej stacji nauka piosenki „Panie Janie” w języku włoskim
Fra Martino campanaro, dormi tu, dormi tu
Suonan le campane, suonan le campane
Din don dan
Din don dan.
Stacja V cinque – Wenecja
Zabawa ruchowa -„ Berek w masce”.
5. Charakterystyczne potrawy i przyprawy : pizza, spaghetti, lody włoskie, oliwki, suszone pomidory, kawa cappuccino, czekoladki Ferrero- możliwość degustacji przez dzieci wybranych produktów.
6. Pieczenie pizzy
Samodzielne, indywidualne uformowanie okrągłego placka, a następnie smarowanie go sosem i ozdabianie ulubionymi produktami.
7. Zabawa w starożytnym Rzymie – „Uczta bogów”
Przebranie dzieci w stroje imitujące rzymskie togi, każde dziecko otrzymuje na głowę laur wykonany przez kolegów z integracyjnego oddziału przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej nr 20 w Nowym Sączu. Zabawy ruchowe przy włoskiej muzyce, czytanie fragmentów bajki C. Collodiego „Pinokio”, degustacja upieczonej pizzy.
8. Przybliżenie dzieciom zwyczajów wielkanocnych, którymi różnią się nasze kraje.
Szukanie czekoladowych jajek w stogu siana.
9. Rozdanie obrazków do kolorowania przedstawiające zabytki włoskiej architektury- malowanie węglem Krzywej Wieży w Pizie.
10. Pożegnanie po włosku. Do zobaczenia- A presto.



KOŁO MAŁEGO EUROPEJCZYKA

Temat: „ Podróż do Francji”.

Cele ogólne:
- rozbudzanie zainteresowań tradycją, kulturą i językiem Francji,
-rozwijanie postaw tolerancji i otwartości wobec innych kultur,
-wzbogacanie słownika dziecka o nowe słowa i informacje,
-kształcenie uczucia przynależności do Unii Europejskiej,
-doskonalenie sprawności ruchowej i muzycznej poprzez udział w zabawach ruchowych i muzycznych,
-doskonalenie sprawności manualnej poprzez ćwiczenia praktyczne.

Cele szczegółowe:

-wie, gdzie na mapie Europy leżą Francja i Paryż,
-wie jak wygląda francuska flaga,
-wie co to jest Unia Europejska, jakie kraje do niej należą, oraz jak wygląda flaga unii,
-potrafi powiedzieć kilka słów po francusku: dzień dobry- bonjour, do widzenia- Au revoir, dziękuję- merci, przepraszam- excuze moi lub pardon
-zna charakterystyczne francuskie potrawy i przyprawy: żabie udka, ślimaki, rogaliki crouasant, naleśniki z sokiem pomarańczowym ,
- zna produkty potrzebne do przygotowania naleśników i potrafi je wykonać,
-potrafi zaśpiewać piosenkę „Freje Jacques”.
-zna zabytki Francji: La Tour Eiffel, zamki, Łuk Tryumfalny, Katedra Notre Dame ,
-zna pojęcia: stolica mody, Disneyland.

Metody:

Eksponujące: pokaz, obserwacja.
Podające: rozmowa, objaśnienie, opis.
Problemowe: zadań stawianych do realizacji.
Praktyczne: samodzielnych doświadczeń.

Środki dydaktyczne: mapa Europy, puzzle, flaga Unii Europejskiej, flaga Francji, identyfikatory z francuskimi imionami, ilustracje z zabytkami, peruki, kapelusze, nagranie z piosenkami, składniki potrzebne do wykonania naleśników z syropem pomarańczowym, charakterystyczne potrawy francuskie (różne rodzaje serów, rogaliki,), kartki z naszkicowaną Wieżą Eiffla, paski papieru z pismem drukarskim do wykonania wieży.

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Przebieg zajęć:

1. Unia Europejska w pigułce.
Zaczniemy dzisiaj naszą podróż po Europie. Odwiedzimy kraje Unii Europejskiej. Każda podróż kryje w sobie jakąś niespodziankę.
Co to jest Unia Europejska?
Niektóre kraje Europy postanowiły się połączyć w jedną wielką rodzinę państw, która nosi nazwę Unia Europejska. Obecnie w jej składzie jest 25 państw. Unię Europejską można porównać do grupy przedszkolnej, w której jest przyjaźń, wszyscy się znają, przestrzegają określonych zasad, pomagają sobie nawzajem.
Dzieci wymieniają kilka krajów unii i próbują je odszukać na mapie Europy.
Prezentacja flagi – na niebieskiej fladze unii jest 12 złotych gwiazdek ułożonych w kole.
Większość państw unii posługuje się taką samą walutą czyli pieniędzmi, czy wiecie jakimi?

1.Powitanie dzieci po francusku bonjour i rozwiązanie zagadki
Jesteśmy w kraju,
w którym Wieża Eiffla pnie się do góry
jakby chciała dotknąć ogromnej chmury.
Jego mieszkańcy pokazy mody uwielbiają,
ślimaki i żabie udka ze smakiem jadają.
Przedstawienie się w języku francuskim- Je mai appelle Anna, lub Je suis Anna.
Nadanie dziecięcym imionom francuskich odpowiedników.
Próby przedstawiania się po francusku.
2.Zaproszenie na wycieczkę po Europie. Odszukanie na mapie Europy Francji oraz Paryża. Zwrócenie uwagi dzieci, że Francja jest największym krajem Unii Europejskiej.
Zapoznanie dzieci z wyglądem włoskiej flagi.
3. Poznanie zabytków i wydarzeń historycznych związanych z Francją. Zabawa ruchowa- „Rejs po Loarze i Sekwanie”
Port I un – Paryż –Wieża Eiffla
Na szczyt wieży można wyjechać windą i podziwiać cały Paryż. Na samej górze jest kawiarnia. My także usiądziemy przy stolikach i spróbujemy sera, bo Francuzi są prawdziwymi smakoszami sera. (Degustacja różnych rodzajów sera przez chętne dzieci)
Port II deux – Łuk Tryumfalny
Nauka piosenki Panie Janie
Frere Jacques, frere Jacques,
Dormez- vous, dormez- vous.
Sonnez les matines, sonne les matines !
Din, dan, don.
Port III trois – Euro Disneyland
Zabawa ruchowa „Bajkowe postacie”
Dzieci siedzą na krzesełkach w kole. Każde dziecko losuje jedną czterech bajkowych postaci. Gra płyta z francuską, dziecięcą piosenką, gdy muzyka milknie nauczyciel wymienia jedną z postaci, a zadaniem przedszkolaków jest zamiana miejscami z innymi dziećmi, które wylosowały te samą postać.
4. Charakterystyczne francuskie potrawy i przyprawy: croiasanty, żabie udka, ślimaki, ser, naleśniki z sokiem pomarańczowym.
5.Francuski dzień naleśnikowy- Fete de la Chandleur.
Zapoznanie dzieci z tradycją Mordi Gros. Jest to obchodzone we Francji święto, zbliżone do tłustego czwartku. Z tej okazji organizowane są festiwale i uliczne parady. Tradycją są z tej okazji naleśniki Chendeleur i dzień pełen naleśników z pomarańczowym sosem.
Każde dziecko samodzielnie składa usmażone wcześniej naleśniki i polewa pomarańczowym sosem przygotowanym według oryginalnej receptury.
Sos:
100g masła
100g cukru
2 pomarańcze
1 łyżka skórki z cytryny
Zdjąć skórkę z 1 pomarańczy i zmieszać ją ze skórką cytrynową. Rozgrzać masło z cukrem i gotować aż do karmelizowania cukru, następnie dodać sok z pomarańczy i skórkę. Całość gotować jeszcze 4 minuty, podawać ciepły z naleśnikami złożonymi w kopertę.
6. Na „Czerwonym dywanie”- zorganizowanie pokazu mody. Dzieci przebierają się, zakładają peruki, kapelusze, korale, każdy sam kreuje swój styl.
7. Wieża Eiffla- praca w grupach. Dzieci przyklejają prostokąty wycięte z gazety tak aby powstała budowla przypominająca kształtem wieżę Eiffla.
8. Pożegnanie się z dziećmi po francusku- Au revoire.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.