X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 23534
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Poznajemy kulę ziemską - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla dzieci 5 letnich w kl. 0 B

Prowadząca: Marzena Gałka
Data: 11.02.2014r.
Temat kompleksowy: Lodowa kraina.
Temat dnia: Poznajemy kulę ziemską.

Cele ogólne:

•zapoznanie z mapą i z globusem,
•przygotowanie do przestrzegania norm uniwersalnych i akceptacji potrzeb innych osób,
•rozpoznawanie kształtu Europy na mapie i na globusie.

Cele operacyjne:

Dziecko:

•wymienia przykłady zachowań negatywnych, których nie należy naśladować,
•wymienia przynajmniej trzy kontynenty i wskazuje je na globusie,
•wymienia różnice między mapą a globusem.

Metody:
•słowna,
•oglądowa,
•praktycznego działania.
Formy pracy:
•grupowa,
•indywidualna.
Środki dydaktyczne:
•szablony formatu A3: zielonego liścia, czerwonego słońca, niebieskiej kropli wody, białej śnieżynki, opowiadanie G. Szadkowskiej Globus,
•globus, mapa, kontury kontynentów,
•CD z akompaniamentami piosenek o tematyce zimowej, odtwarzacz CD,
•kartoniki z napisami nazw kontynentów,
•nożyczki, klej.


Przebieg lekcji

Gimnastyka poranna- ćwiczenie ruchów naprzemiennych.
N. wyjaśnia, że dzisiaj dzieci będą się witać, wykonując określone, naprze¬mienne ruchy.
Witam wszystkie dzieci, które potrafią:
− głaskać się po brzuchu;
− klepać się po głowie prawą, następnie lewą ręką;
− dotknąć prawą ręką lewej kostki i lewą ręką prawej kostki.
− w siadzie skrzyżnym dotknąć prawym uchem lewego kolana i odwrotnie.

N. czyta opowiadanie G. Szadkowskiej Globus. Przed rozpoczęciem opowiadania, N. ustawia globus i rozwiesza mapę.

Rozmowa kierowana na temat treści opowiadania.
N. zadaje pytania:
− Jakie sprzęty występowały w opowiadaniu?
− Czym martwił się Globus?
− Na kogo obraził się Globus i dlaczego?
− W jaki sposób pomogła w pogodzeniu Stara Tablica?
− Dlaczego Tablica chciała pogodzić Mapę z Globusem?

Ćwiczenia słuchu fonematycznego wyrazów związanych z zimą:
- wysłuchiwanie głoski w nagłosie i wygłosie wyrazu.

Czytanie globalne nazw kontynentów.
N. pokazuje dzieciom kartoniki z nazwami kontynentów. Zadaniem dzieci jest odczytanie danej nazwy.

Zabawy z globusem.
N. wskazuje na globu¬sie Europę i Polskę.
− Określanie cech różniących globus i mapę.
− Wyszczególnianie elementów wspólnych.
− Odszukiwanie różnych kontynentów na globusie i odszukiwanie ich na mapie.
− Określanie sposobu korzystania z globusa z uwagi na jego kształt.

Zabawa dydaktyczna „Kontynenty” według G. Szadkowskiej.
N. rozkłada cztery pola w kolorach czerwonym, zielonym, niebieskim, białym na dywanie – w położeniu zbli¬żonym do rzeczywistego układu kontynentów. Wyjaśnia dzieciom, że każdy kolor bę¬dzie oznaczał inny kontynent lub krainę geograficzną. Ustala z dziećmi sygnały, jakie będzie pokazywał w trakcie zabawy. Każdy sygnał odpowiada innemu terytorium. Dzieci biegają przy dźwiękach piosenki o tematyce zimowej. Na sygnał N. i wypowie¬dzianą nazwę kontynentu, np. Europa – liść, dzieci ustawiają się na polu danego koloru.
Zielony liść − Europa (klimat umiarkowany, występują odczuwalne cztery pory roku: wiosna, lato, jesień, zima);
Czerwone słońce – Afryka (klimat bardzo gorący, w którym nie występują typowe dla klimatu umiarkowanego zimy);
Niebieska kropla wody – Antarktyda (kraina wiecznych śniegów i lodów);
Biała śnieżynka – Grenlandia nie jest kontynentem, ale największą wyspą na świecie, zamieszkałą głównie przez Eskimosów. Na Grenlandii panuje klimat polarny z bardzo niskimi temperaturami.

Karty pracy:
„Karty pracy cz. 2” s. 15
„Wycinanki” s. 47 „Lodowy dom”

Podsumowanie zajęć.

Uwagi: Realizacja zajęć przebiegać będzie z uwzględnieniem procesu grupowego.

Podpis opiekuna stażu

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.