X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 23506
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W gabinecie lekarskim - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Grupa: 5 i 6- latków „Jeżyki”
Data: 19.05.2011r.
Miejsce: Sala przedszkolna
Osoba prowadząca: mgr Aleksandra Długosz
Obszar edukacyjny:
1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci:
- obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, aby zrozumieć to, co mówią i czego oczekują.
3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci:
- zwracanie się bezpośrednio do rozmówcy, staranie się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym,
- mówienie płynne, niezbyt głośne, ton głosu dostosowany do sytuacji.
3. Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu
i rozumieniu siebie i swojego otoczenia:
- grupowanie przedmiotów w sensowny sposób i formułowanie uogólnień typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne,
-  łączenie przyczyny ze skutkiem i próby przewidywania, co się może zdarzyć
4. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci:
- dbanie o swoje zdrowie,
- dostrzeganie związku pomiędzy chorobą a leczeniem, poddawanie się leczeniu, np. dziecko wie, że przyjmowanie lekarstw i zastrzyki są konieczne;
- uczestnictwo w zajęciach ruchowych.
4. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania:
- uważne patrzenie, aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach,
- słuchanie czytanego tekstu,
-dysponowanie sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania;
- układanie krótkich zdań, dzielenie wyrazów na sylaby.

Temat zajęć: W gabinecie lekarskim
Cel główny: Tworzenie więzi ze środowiskiem poprzez poznanie najbliższego otoczenia
w czasie wycieczek do zakładów pracy i instytucji
Cele operacyjne:
wiedza – dziecko:
- wie, na czym polega praca lekarza,
- wymienia sytuacje, w których należy pójść do lekarza,
- wie, jakie czynności lekarz wykonuje w czasie wizyty,
- zna przebieg wizyty u lekarza,
- wie, jakie przedmioty znajdują się w gabinecie lekarskim,
- wie, jak używać chusteczki higienicznej,
- zna figury geometryczne: kwadrat, prostokąt, trójkąt,
- zna nazwy specjalizacji lekarskich: dentysta, laryngolog, okulista,
- wie, jak dbać o zęby, uszy i oczy.
umiejętności – dziecko:
- uważnie słucha czytanego tekstu,
- udziela odpowiedzi na pytania dotyczące treści utworu,
-wskazuje ilustracje przedstawiające przedmioty znajdujące się w gabinecie lekarskim,
-rozwiązuje zagadki związane z tematem,
- składa elementy układanki w całość.
- przykleja na kartkę elementy układanki.
postawy – dziecko:
- kształtuje postawę prozdrowotną,
- bierze aktywny udział w zajęciach dydaktycznych i ruchowych.

Metody:
poszukujące, aktywne:
- rozmowa kierowana,
- zabawa ruchowa,
- zabawa dydaktyczna,
- działania praktyczne.
podające:
- słuchanie wiersza,
- pokaz,
- demonstracja.

Formy pracy:
- zbiorowa,
- zespołowa
- indywidualna jednolita.

Środki dydaktyczne:
- tekst utworu W. Grodzieńskiej pt. „Chory kotek”,
- kolorowe cegiełki gimnastyczne,
- ilustracje przedstawiające przedmioty znajdujące się w gabinecie lekarskim,
- treść zagadek,
- chusteczki higieniczne,
- ilustracje przedstawiające nos, oko, ucho,
- układanka dla każdego dziecka,
-klej,
-kartki.


Przebieg zajęć:
1. Zaśpiewanie piosenki powitalnej pt. „Dzień dobry, witam was”.
2. Wysłuchanie utworu W. Grodzieńskiej pt. „Chory kotek” . Udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące treści utworu.

Chory kotek

Wyszedł kotek na deszczyk,
dostał kaszlu i dreszczy.
Boli głowa i oczy,
nogi w błocie przemoczył.

Kładzie mama koteczka,
do dużego łóżeczka.
Bierze synka za rączkę:
„oj, masz, kotku, gorączkę”.

Przyszedł tatuś wieczorem,
z siwym panem doktorem.
„ratuj, panie doktorze
bo synkowi wciąż gorzej!”

Doktor kotka opukał,
okularów poszukał.
I powiada: „Dam ziółka,
będzie zdrowy jak pszczółka.

Dam i proszki na dreszcze,
niech poleży dzień jeszcze,
ale lepsze niż proszki
są na deszcze kaloszki”.

3. Rozmowa z dziećmi na temat „Kiedy należy pójść do lekarza”. Przypomnienie przebiegu wizyty
u lekarza. Nazywanie czynności, jakie lekarz wykonuje w czasie wizyty.
4. Zabawa ruchowa „Spacer dla zdrowia”: na sygnał- symbol słońca, dzieci spacerują, podskakują, na symbol- deszcz- kucają i robią daszek z kolorowych cegiełek, na symbol burzy- kładą się na dywanie.
5. „Co znajduje się w gabinecie lekarskim?” – praca w zespołach. Dzieci są podzielone na 4 równoliczne zespoły. Każdy zespół otrzymuje kopertę z różnymi ilustracjami. Zadaniem dzieci jest wybranie ilustracji przedstawiających przedmioty znajdujące się w gabinecie lekarskim
i podanie ich nazw.
6. „Zagadki”– praca w zespołach. Każdy z zespołów odgaduje zagadkę związaną z tematyką zajęć.

Gdy chcesz zmierzyć gorączkę,
To go wkładasz pod rączkę. ( termometr)

Co lekarz weźmie w ręce,
By słyszeć, jak bije ci serce? ( stetoskop, słuchawki lekarskie)

Leczy ludzi, odwiedza chore dzieci.
Chodzi w białym fartuchu. Kto to jest, wiecie? ( lekarz)

Nosi czepek z czarnym paskiem i biały fartuszek,
Czasem byś był zdrowy, ukłuć ciebie musi. ( pielęgniarka)

7. „Chusteczki” – każde dziecko otrzymuje chusteczkę higieniczną. Dzieci wypowiadają się na temat, jak i kiedy używamy chusteczki higienicznej. Określenie kształtu chusteczki, a następnie złożenie jej w prostokąt i trójkąt oraz nazwanie powstałych figur.
8. Zabawy z chusteczkami:
a) ćwiczenie oddechowe – dzieci trzymają przed sobą chusteczkę w dwóch palcach i dmuchają
w nią;
b) chód z chusteczką na głowie;
c) przeskakiwanie przez chusteczkę do przodu i do tyłu oraz na boki.
9. Zabawa dydaktyczna „Lekarze”. Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustrację przedstawiającą oko, ząb i ucho. Dzieci mówią, jacy lekarze zajmują się tymi częściami ciała oraz wypowiadają się
o tym, jak dbać o oczy, zęby i uszy.
10. Układanie 5-elementowej układanki przedstawiającej lekarza. Naklejanie na kartkę elementów układanki (praca indywidualna).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.