X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 23462
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Odwiedziny - improwizacje ruchowe dzieci inspirowane opowiadaniem nauczyciela i muzyką. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców
Grupa wiekowa: 4 latki
Prowadząca: Ewa Królikowska
Obszary z podstawy programowej:1.1,7.2,8.1,8.3,9.2,14.3,14.5
Temat kompleksowy: Co dzieje się na wsi?
Temat: „Odwiedziny” – improwizacje ruchowe dzieci inspirowane
opowiadaniem nauczyciela i muzyką.
Cele:
•rozwijanie umiejętności odbioru i przeżywania słuchanej muzyki, uwrażliwianie na jej piękno;
•rozwijanie umiejętności wyrażania muzyki ruchem;
•doskonalenie koordynacji ruchowej i orientacji przestrzennej;
•rozwijanie wyobraźni, twórczej postawy i umiejętności posługiwania się różnorodnymi technikami plastycznymi (rysowanie, wydzieranka, wycinanka z papieru, wyklejanka z kulek bibuły, collage);
•umacnianie więzi emocjonalnej między dziećmi, rodzicami i nauczycielem podczas wspólnej zabawy i wspólnie wykonywanych zadań
Środki dydaktyczne: płyta CD z książki Przemysława Kieżela i Maciej Kiryło pt. „Kurki, pieski i kaczuszki”, materiały plastyczne do wykonania makiety wiejskiego podwórka (sylwety zwierząt, spinacze, bibuła karbowana, kredki świecowe, materiał filcowy, wata, klej), ilustracje zwierząt wiejskich
Metody: czynna: samodzielnych doświadczeń dziecka, zadań stawianych dziecku do wykonania;
słowna: opowiadanie, objaśnienia, instrukcje;
oglądowa: przykład własny

Formy: indywidualna, zbiorowa


Przebieg zajęcia:
1.Powitanie przybyłych gości.
2.„Odwiedziny” – swobodne improwizacje ruchowe dzieci inspirowane opowiadaniem i muzyką.
„Pewnego dnia wybraliśmy się na wycieczkę. Pojechaliśmy odwiedzić babcię i dziadka. Ich gospodarstwo leży nad brzegiem niewielkiego jeziora w górach.
Droga była daleka. Jechaliśmy..... jechaliśmy...... aż tu nagle naszym oczom ukazało się przepiękne, błękitne morze. Fale łagodnie obmywały piaszczystą plażę pełną mew. Mewy latały w górę i w dół, pokrzykiwały głośno, unosząc się na wietrze.
Kiedy wreszcie dojechaliśmy, na powitanie przybiegły do nas dwa kudłate pieski. Szczekały radośnie, ciesząc się, że będą mogły się z nami pobawić.
W sadzie krzątały się kurki i małe żółte kurczaczki. To tu, to tam rozgrzebywały trawę, szukając czegoś do jedzenia. Małe kurczaczki biegały za kurą – mamą, bo przy niej czuły się najbezpieczniej.
Z daleka zobaczyliśmy stado kaczek. Niektóre z nich dreptały majestatycznie po brzegu jeziora, inne pływały ochoczo, znikając raz po raz pod wodą. I wtedy babcia i dziadek wyszli z domu, aby przywitać nas serdecznie.
Dziadek od razu z dumą zaczął oprowadzać nas po całym gospodarstwie. Pokazał bam zielone pagórkowate pola i wąski potok, w którym szemrała krystalicznie czysta woda. Na polu pasły się białe owieczki i meczały, nawołując się wzajemnie. Gdzieś
w oddali przygrywała górska kapela.
Gdy wróciliśmy do zagrody, z chlewa wybiegły właśnie różowe świnki. Ganiały po całym podwórku, głośno chrumkając i pochrząkując. Wywróciły przy tym wszystkie wiaderka i miski, robiąc bardzo dużo hałasu.
Zrobiło się późno. Musieliśmy pójść na łąkę i przyprowadzić do obory krowy.
Ale łaciate wcale nie miały zamiaru się śpieszyć. Człapały ospale, kiwając śmiesznie biodrami i żuły trawę, wolno machając ogonem.
Słońce zachodziło już za lasem, robiło się ciemno. Znad jeziora coraz wyraźniej słychać było kumkanie żab, w zaroślach zielone świerszcze cichutko cykały swoją kołysankę na dobranoc”.
3.Losowanie sylwety zwierzęcia, które dziecko wspólnie z rodzicem będzie wykonywać.
4.„Na wiejskim podwórku” – wspólne przez dzieci i rodziców wykonanie makiety wiejskiego podwórka. Dzieci wspólnie z rodzicami kolorują sylwety zwierząt mieszkających na wsi, przykleją do nich kulki z bibuły i waty, mocują spinacze
a potem umieszczają na makiecie wiejskiego podwórka.
5.„Rolnik sam w dolinie” – zabawa ruchowa ze śpiewem.
6.„Stary Donald farmę miał” – zabawa ruchowa wspólnie z rodzicami przy piosence znanej dzieciom.
7.Ewaluacja zajęcia.
Rodzice umieszczają znaczek zwierzęcia w pudełeczku z buzią uśmiechniętą bądź smutną (buzia uśmiechnięta – zajęcia się podobały, buzia smutna – zajęcia nie podobały się).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.