X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 23435
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Smoki - scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli

Scenariusz zajęć otwartych przeprowadzonych w przedszkolu dla nauczycieli z klas I – III i dyrektora szkoły

Prowadząca: Dominika Pryga
Data: 15.05.2014r
Temat: Smoki
Cele główne:
• Rozwijanie umiejętności słuchania utworów literackich;
• Rozwijanie mowy;
• Rozwijanie umiejętności liczenia;
• Rozwijanie umiejętności rozwiązywania działań matematycznych: dodawania i odejmowania;
• Rozwijanie zmysłu dotyku;
• Rozwijanie sprawności manualnych;
Cele szczegółowe:
• Dziecko liczy do 10 (dziecko młodsze liczy do 5);
• Dziecko dodaje i odejmuje;
• Dziecko wypowiada się na temat wiersza;
• Dziecko odpowiada na pytania;
• Dziecko czyta globalnie wyrazy: smok, baran, kura, indyk, krowa, marchew, por , prosię, seler, kapusta;
• Dziecko śpiewa piosenkę;
• Dziecko wskazuje na mapie Polski: Warszawę, Kraków, Wisłę, Tatry, Morze Bałtyckie;
• Dziecko wymienia nazwy dni tygodnia i nazwy miesięcy;
Pomoce:
Magiczny worek, smok wawelski, smoczek, płyta z muzyką, mapa Polski, koperty z wizytówkami dzieci, liczmany, działania matematyczne, ilustracje: świni, barana, kury, indyka, krowy, marchewki, porów, grochu, selera, kapusty; wyrazy do globalnego czytania.


Przebieg zajęć:
1. „ Iskierka przyjaźni” – N-el zaczyna zabawę – Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci do moich rąk. Potem kolejne dzieci puszczają iskierkę.
2. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Spacer po czarodziejskiej krainie”. Dzieci stoją w rozsypce na dywanie z zamkniętymi oczami. Nauczyciel spaceruje jak najciszej między dziećmi. Zatrzymuje się przed dowolnym dzieckiem, dotyka go lekko w ramię. Jeśli poczuje ono ten dotyk otwiera oczy i spaceruje po sali za osobą prowadzącą. Zabawa trwa do momentu gdy wszystkie dzieci zostaną obudzone.
3. Wprowadzenie do wiersza. „Magiczny worek” – rozpoznanie zmysłem dotyku ukrytych przedmiotów: smoka wawelskiego i smoczka do ssania.
4. Słuchanie wiersza J. Brzechwy „Smok”
Jan Brzechwa „Smok”

Na Wawelu, proszę pana
Mieszkał smok, co zawsze z rana
Zjadał prosię lub barana.

Przy obiedzie smok połykał cztery kury lub indyka
nadto krowę albo byka.

Nagle raz, przy Wielkim Piątku
Krzyknął Coś tu nie w porządku !
Poczuł wielki ból w żołądku.

Potem spuchła mu wątroba, dwa migdały, płuca oba
Jak choroba, to choroba !

Smok pomyślał, proszę, proszę.
Nie mam zdrowia za dwa grosze
Czas już zostać mi jaroszem.

I smok biedny od tej pory
By oczyścić krew i pory, jadał marchew,
jadał pory, groch, selery i kapustę
Wszystko z wody i nietłuste,
żeby kiszki były puste.

Tak za roczkiem mijał roczek
Smok nasz stał się jak wymoczek
Wprost nie smok, lecz zwykły smoczek.
Odtąd każda mądra niania
Dziecku daje go do ssania.
5. Rozmowa na temat wiersza.
- Gdzie mieszkał smok?
- Co jadł, gdy był zdrowy? Wybieranie właściwych ilustracji.
- Co jadł później? Wybieranie właściwych ilustracji.
- Co stało się ze smokiem?
- Czytanie globalne wyrazów i dopasowywanie do ilustracji.
6. Piosenka „Warszawskie mosty”. Taniec.
7. Praca z mapą Polski. Dzieci wskazują na mapie: Kraków, Warszawę, Wisłę, Tatry, Morze Bałtyckie.
8. Ćwiczenia logorytmiczne.

Mówienie za nauczycielem wiersza i naśladowanie ruchów smoka.
Dzieci:
Idzie sobie smok -
skok, skok, skok. skaczą obunóż,
W prawo skok, skaczą w prawą stronę,
w lewo skok. skaczą w lewą stronę.
Idzie sobie smok.

9. Ćwiczenia w liczeniu. Rozdanie kopert z zadaniami. Odczytywanie swoich imion.
Stopniowanie trudności. „Maluchy” liczą liczmany do 5. Nazywają kolory kopert. Po tym ćwiczeniu w nagrodę otrzymują obrazek do kolorowania i idą do stolików.
„Starszaki” : część dzieci przelicza liczmany do 10; część dzieci rozwiązuje działania matematyczne zapisane na kwiatach. Następnie odkładają kwiatek z działaniem, na łąkę na której jest właściwy wynik działania. Porównywanie liczby kwiatów na poszczególnych łąkach.
10. Wymienianie nazw dni tygodnia i nazw miesięcy.
11. Podziękowanie za piękną pracę na zajęciach i rozdanie dzieciom w nagrodę obrazków ze smokiem do kolorowania.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.