X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 23307
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wykorzystanie metod aktywizujących w nauczaniu matematyki w przedszkolu

Grupa: VIII, 5- 6 latki

CEL: Wyrabianie kompetencji matematycznych u dzieci z wykorzystaniem niekonwencjonalnych środków dydaktycznych
OBSZAR EDUKACYJNY: nr 14

TEMAT: Z MATEMATYKĄ NA „TY”
Cele szczegółowe:
- Orientuje się w schemacie własnego ciała
- Rozwija logiczne myślenie poprzez ułożenie historyjki obrazkowej, ustali kolejność wydarzeń, używając zwrotów najpierw, potem później, następnie
- Zauważy zmianę po dodaniu lub zabraniu liczmanów, liczy w zakresie 10
- Poda nazwę figury utworzonej za pomocą gumy do skakania
- Uzupełni schemat domku o brakujące ele.
- Wyzwala energię, rozwija poczucie bezpieczeństwa
Metody:
• słowna - wiersz, pogadanka
• oglądowa - pokaz
• aktywizująca - zadania stawiane do wykonania
Pomoce dydaktyczne: piłka, piosenka „Drzewo”, zagadka, wiersz, historyjka obrazkowa, cyfry od 1- 4, koc, suszarka, przedłużacz, sklepik, koce 2 sztuki, muzyka do skoku, dywaniki, patyczki, tacki z cyframi, schemat domku, duża kostka, guma do skakania, domino dla każdego dziecka, paski z cyframi, radio


Przebieg zajęcia:
1. Powitanie rymowanką:
Teraz wszystkich tu wołamy, (ukłon)
do zabawy zapraszamy! (gest „wołania”)
Do przodu krok, (jeden krok w przód)
do tyłu krok, (jeden krok w tył)
teraz obrót, (obrót wokół własnej osi)
uścisk rąk (zawiązanie kola)

2. Zabawa integracyjna „Przedstawiamy się”

3. Przypomnienie zasad obowiązujących w trakcie zajęć.
4. „Drzewo” – zabawa przy piosence

Palce małe /dz. unoszą przed siebie dłonie z rozstawionymi palcami
Ręce duże /kilkakrotnie wysuwają dłonie do przodu
Łokcie w dole /przyciągają łokcie do ciała
Dłonie w górze / kilkakrotnie zaciskają i otwierają dłonie
Ramię w prawo / poruszają prawym ramieniem
Ramię w lewo / poruszają lewym ramieniem
Tak się w lesie ....Chwieje drzewo / lekko przechylają się na boki nie odrywając łokci od ciała
Można zabawę powtórzyć kilka razy w różnym tempie
5. Zagadka-
On jest zbudowany tak
Nogi ma a na nich blat
Przy nim można sobie siedzieć
Przy kolacji i obiedzie. STÓŁ

6. „Historia drzewa” –historyjka obrazkowa na podstawie wiersza J.Tuwima „Stół”
STÓŁ
Wyrosło w lesie drzewo potężne,
Twarde, wysmukłe i niebosiężne.
Raz przyszli drwale, drzewo zrąbali,
Bardzo się przy tym napracowali.
Potem je konie na tartak wlokły,
Tak się zziajały, że całe zmokły.
Na tym tartaku warczące piły
Tak drzewo cięły, że się stępiły.
Kupił te szorstkie listwy i deski
Stolarz warszawski, Adam Wiśniewski.
Adam Wiśniewski nie lada majster,
Wziął piłę, młotek, hebel i klajster.
Mierzył, heblował, kleił, sposobił,
Zbijał, malował, wreszcie stół zrobił.
Tyle to trzeba było sposobu
Dla sporządzenia jednego stołu.
7. Nawiązanie do wiersza- rozmowa n. t jak można wykorzystać zwykły stół do zabawy – burza mózgów

8. Zrośnięte bliźniaki”- zabawa ruchowa
Dzieci dobierają się parami i chodzą po sali „zrośnięte” częściami ciała wskazanymi przez prowadzącego, np. plecami, brzuchami, nosami itp. ( wymienione części ciała stykają się ze sobą). Na sygnał dzieci zmieniają partnerów, zabawa może być z podkładem muzycznym

9. Maszyna do liczenia- zabawa na dodawanie i odejmowanie - ta sama ilość patyczków- kolory tacki- 10 patyczków na tackach dzieci wybierają tyle patyczków, ile wskazuje cyfra na tacce. Osoba ukryta w maszynie dopełnia do 10, z których dziecko buduje wg schematu domek.

10. Uzupełnianie schematu domku o ele. Płotu, okna itp. Po wyrzuceniu na kostce danej ilości oczek odpowiadającej licznie dobranych patyków

11. Zabawa z gumą- tworzenie i nazywanie figur geometrycznych

12. Układamy domino- wspólne na jednym pasku
13. Umiem liczyc do dziesięciu- zabawa ruchowa do wiersza

Na jeden klaśnij, na dwa skocz
Trochę w lewą stronę zbocz.
Na trzy machnij nogą prawą,
Ale zrób to bardzo żwawo.
Na cztery- mrugnij okiem
Pięć maszeruj równym krokiem
Sześć- oznacza podskok w górę
Jakbyś chciał przeskoczyć górę.
Siedem to jest kroczek w prawo
Osiem możesz już bić brawo
A na dziewięć „liczba”- krzyknij
I na koniec stojąc w miejscu
Wolno policz do dziesięciu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.