X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 23271
Przesłano:

Skrzynia skarbów - konspekt zajęć arteterapetycznych

Tytuł warsztatu: Skrzynia skarbów
Wprowadzenie /np. myśl przewodnia/
Każdy z nas ma wspomnienia, ważne magiczne przedmioty, smaki, zapachy, dźwięki, obrazy z mniej lub bardziej odległej przeszłości. To jest nasz rodowód, nasza historia. Możemy go przechowywać w skrzyni skarbów, która stale może być przez nas pogłębiana i poszerzana. Do skrzyni warto zajrzeć aby powspominać, uronić łzę wzruszenia czy wzmocnić się pozytywnie. Skrzynia skarbów to nasz dziecięcy sekret, to nasza przeszłość, nasza historia, którą mamy w naszych wspomnieniach. One nas kształtują, bywają trudne ale są również niezbędnym drogowskazem.
Cele:
• identyfikacja myśli – wspomnień
• penetracja wspomnień
• porządkowanie wspomnień
Miejsce:
• klasa
• sala
Czas trwania: 2 godziny
Ilość osób: 10 osób

Materiały: skrzynka/pudełko/słoik/pojemnik – na skarby, symboliczne, znaczące przedmioty przyniesione przez uczestników, zdjęcia, gazety, kolorowe skrawki papieru, farby, pastele, papier, klej, nożyczki

Przebieg warsztatu –
Część pierwsza
Każdy uczestnik otrzymuje kartę z gotowymi próbnikami różnych kolorów farb ( gotowe prostokątne kartoniki firm produkujących farby zamieszczone na kartce).
Polecenie: Podpisz z czym się kojarzy kolor – może być to przedmiot, smak, zapach, dźwięk z dalszej bądź bliższej przeszłości. Po zakończeniu konfrontacja w grupie – rozkładamy karty, osoby chętne dzielą się skojarzeniami.

Część druga
Uczestnicy gromadzą przedmioty w swoich „skrzynkach skarbów”, mogą zrobić ich spis w powiązaniu z krótką historią, anegdotą. Jest duża dowolność co, i w jakiej formie znajduje się w tej skrzynce, może to być zdjęcie przedmiotu, szkic, czy nawet cokolwiek innego, co powiązane jest z pewnym wspomnieniem.
Polecenie: Stwórz swoją cenną skrzynkę skarbów z przeszłości, poprzyglądaj się swoim skarbom, wspomnieniom. Pomyśl, które są dla ciebie pozytywne, czy coś wywołuje w tobie negatywne uczucia, czy są wśród nich historie, którymi się chętnie podzielisz? Czy coś jest dla Ciebie bardziej magiczne? Czy coś wywołuje w Tobie poczucie bezpieczeństwa, bądź kojarzy się tobie z doświadczeniem, do którego możesz się odwołać gdy jest ci nieco słabiej w życiu? Przyjrzyj się uważnie, stwórz, jeśli masz na to ochotę ekspozycję przedmiotów, bądź pozostaw je w skrzynce, która może być otwarta, lekko niedomknięta bądź zamknięta- to zależy od ciebie

Część trzecia– konfrontacja
Uczestnicy zwiedzają ekspozycję. Oglądają, zapoznają się z zawartością skrzynek skarbów i dzielą się na forum swoimi doświadczeniami z wystawy.
Polecenie:
1. Wybierz skrzynkę, która cię zaintrygowała i opisz co ona mówi tobie o swoim posiadaczu.
2. Jeśli masz ochotę zaprezentuj swoją skrzynkę przed grupą i opowiedz o swoim skarbie.
3. Możesz zapytać indywidualnie i na osobności konkretnego posiadacza o skarb, który Cię zaintrygował.

Pomysły na rozwinięcie warsztatu w projekt:
Warsztat może być wstępem do projektu „Przenośne muzeum mojego życia”, którego przewodnia myślą jest cytat z Josepha Beuysa „Każdy jest artystą”.
Projekt ten ma na celu ogólny rozwój poprzez kreatywne rejestrowanie rzeczywistości. Cykl proponowanych warsztatów może wpłynąć na kształtowanie wnikliwej obserwacji otoczenia, ćwiczenie uważności, , notowanie spostrzeżeń i wgląd w siebie.
Projekt można podzielić na trzy formy oddziaływań:
I. Odkrywanie rzeczywistości wewnętrznej:
1. Skrzynia skarbów (instalacja) – przyglądanie się swojej przeszłości, jako zasobom z których można korzystać.
2. Ja – drzewo.(rysunek/instalacja/collage) – wgląd w siebie w poszukiwanie istoty swojej osobowości i tożsamości
3. Moje myśli. (rysunek/collage) – identyfikowanie, porządkowanie swoich myśli
4. Ja konsument dnia codziennego.(rysunek/collage) – przyglądanie się swojemu stylowi życia – dokładny zapis w postaci dokumentacji wszystkich przedmiotów, które konsumujemy w określonym czasie.

II. Odkrywanie na nowo rzeczywistości materialnej wokół nas poprzez:
1. Różnice w identycznych przedmiotach – kolekcja 20 kamieni – opisywanie bardzo podobnych do siebie przedmiotów, kontemplując ich kształt i inne cechy wyszukiwanie ich różnic.
2. Przedmioty, które mnie otaczają – kontemplacja kształtu, zapachu, dźwięku przedmiotów codziennych. Tworzenie dialogów między przedmiotami, ich personifikacja
3. Moja codzienna droga – stworzenie kolekcji bądź collage’u poświęconego dziesięciu przedmiotom, które spotykam na swojej codziennej drodze
4. Magiczne przedmioty wokół mnie – stworzenie kolekcji bądź collage’u dotyczącego codziennych przedmiotów, którym nadajemy cechy magiczne.

III. Odkrywanie na nowo rzeczywistości w kontakcie z innym człowiekiem:
1. Obserwowanie ludzi – (rysunek/collage) wyjście na zewnątrz i godzinna obserwacja ludzi, jak zachowują się w miejscach publicznych. Stworzenie mapy gdzie się gromadzą, jak wyglądają, jak się zachowują.
2. Podsłuchiwanie ludzi –( mapa/ collage) wyjście na zewnątrz i wnikliwe wsłuchanie się w głosy ludzi – zwrócenie uwagi na ich komunikaty, poszukiwanie słów częstych, ważnych, złotych myśli
3. Pięć bardzo ważnych pytań (mapa/collage) – stworzenie ankiety składającej się z pięciu ważnych pytań – przeprowadzenie i przedstawienie wyników w postaci graficznej
Podsumowanie:
Podsumowaniem projektu może być wystawa prac każdego artysty. Ekspozycja składać się będzie z jego osobistych doświadczeń, prac, instalacji stworzonych w toku projektu.

Bibliografia:
1.Wiesław Karolak, Mapping w twórczym rozwoju i arteterapii
2.Keri Smith, How to be an explorer of the world

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.