X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 23191
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Gdy muzyka gra, to ćwiczę i ja - scenariusz zajęć ruchowych prowadzonych metodą C. Orffa

Scenariusz zajęć ruchowych prowadzonych metodą C. Orffa w grupie dzieci 5-letnich

Temat: „Gdy muzyka gra, to ćwiczę i ja”
Cele ogólne:
•Rozwijanie sprawności ruchowej
•Wyrabianie umiejętności łączenia ruchu z muzyką
•Kształcenie poczucia rytmu
•Doskonalenie współdziałania z partnerem
Cele operacyjne:
Dziecko:
•Dostosuje ruch ciała do tempa muzyki
•Poprawnie wykona ćwiczenia z przyborem
•Współdziała z partnerem i grupą
Metoda: C .Orffa
Forma: zbiorowa, zespołowa, indywidualna
Czas: 30 minut
Miejsce ćwiczeń: sala przedszkolna
Pomoce: płyta CD z nagraniem „Burzy” Beethovena, muzyki marszowej, skocznej i relaksacyjnej, odtwarzacz płyt CD, niekonwencjonalne instrumenty muzyczne (plastikowe butelki wypełnione ryżem lub grochem - po dwie dla każdego dziecka), chusta animacyjna, bębenek.
Literatura:
Nowakowska K.: Metoda gimnastyki twórczej K. Orffa z elementami metody R. Labana


Przebieg:
Wstęp.
1.Powitanie dzieci przez N. i zaproszenie do wspólnych ćwiczeń.
2.Ustawienie dzieci w 2 szeregach (dziewczynki, chłopcy) – odliczanie.
3.Marsz po obwodzie koła w rytm muzyki.
Część właściwa.
4.Zabawa ruchowa ożywiająca - „Kropelki deszczu”. Dzieci – kropelki deszczu poruszają się po sali w rytm muzyki granej przez N-la na bębenku. Na przerwę w muzyce łączą się w pary tworząc „kałuże”. Na kolejną przerwę w muzyce formują duże koło – „jezioro”.
5.Zabawa z chustą animacyjną „Fale na jeziorze”. Dzieci słuchając utworu „Burza” Beethovena i falują chustą animacyjną w rytm muzyki.
6.Interpretacja ruchowa utworu „Burza” Beethovena – dzieci poruszają się zgodnie z tempem i rytmem muzyki.
7.Nauczyciel mówi dzieciom, że odgłosy burzy można naśladować za pomocą instrumentów muzycznych, którymi będą plastikowe butelki z ryżem. Każde dziecko otrzymuje 2 plastikowe butelki (po jednej do każdej ręki). Przedszkolaki grają na samodzielnie wykonanych instrumentach (uderzają butelka o butelkę, butelkami o dywan, nad głową, przed sobą itp.).
8.Zabawa ruchowa „Przeskocz przez kałużę”. Plastikowe butelki leżą na dywanie a dzieci przeskakują przez nie: w przód, w tył, na boki.
9.Zabawa z chustą animacyjną „Potwór z jeziora”. Dzieci siedzą dokoła chusty trzymając ją na wysokości brody. Pod nią znajduje się jedna osoba – „potwór”. Gdy wszyscy zamkną oczy potwór wciąga kogoś pod chustę. Grupa otwiera oczy i zgaduje kto zniknął. Kto zgadnie jest „potworem”.
10.„Uciekamy łódką przed potworem” – dzieci leżą na brzuchu i dmuchają w butelki. Starają się by potoczyły się po dywanie jak najdalej od nich.
11.„Znajdź skarby potwora”. Butelki – „skarby” leżą na podłodze. Dzieci biegają między nimi przy skocznej muzyce. Gdy muzyka cichnie, dzieci szukają „skarbów potwora”. W czasie zabawy nauczycielka zabiera jedną lub dwie butelki (przy każdym powtórzeniu). Dzieci, które nie znalazły butelki, odchodzą na chwilę od zabawy i dopingują kolegów.
12.Marsz po obwodzie koła - uderzanie przed sobą butelka o butelkę (gdy ręka dyrygenta N-la znajduje się w górze dzieci uderzają głośno recytując rytmicznie „wie - je wiatr”, gdy na dole – recytują cicho „pa – da deszcz”.
Zakończenie.
13.Uspokojenie organizmu – dzieci leżą na dywanie na plecach i słuchają muzyki relaksacyjnej.
14.Nagrodzenie wszystkich uczestników ćwiczeń „czerwonymi serduszkami”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.