X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22942
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Górnicza brać przy pracy - scenariusz zajęć muzyczno-ruchowych z elementem pedagogiki zabawy

Scenariusz zajęć muzyczno- ruchowych z elementami pedagogiki zabawy.
Temat: ”Górnicza brać przy pracy”
Cele ogólne:
- Aktywizacja procesów myślowych, wyciąganie wniosków na podstawie związków przyczynowo- skutkowych,
- Doskonalenie spostrzegawczości,
- Doskonalenie wypowiedzi dzieci całymi zdaniami,
- Utrwalenie kierunków: prawo, lewo, góra, dół,
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
- Wykorzystać zdobyta wiedzę i umiejętności w działaniu,
- Współdziałać w zespole,
- Uważnie słucha poleceń nauczyciela,
- Odczuwa radość z udziału w zabawie,
- Jest swobodne w działaniu i wyrażaniu siebie,
- Dzieci są ekspresyjne ruchowo,
- Maja bogaty zasób słów,
- Potrafią porozumiewać się ze sobą i nauczycielem za pomocą komunikatów werbalnych i niewerbalnych.
Grupa wiekowa: 5- latki
Metoda: słowna, oglądowa, aktywizująca
Formy pracy: zbiorowa, ćwiczenia i zabawy ruchowe, ćwiczenia słuchowe
Środki dydaktyczne: tamburyno, bębenek, podkład muzyczny, ilustracje


Przebieg zajęć:
1. Powitanie metodą „Witam tych, którzy.... Dzieci siedzą na dywanie w kole nauczycielka udziela informacji: ”Witam tych, którzy wstali dzisiaj lewą nogą, wstali prawą nogą, wstali obiema nogami jednocześnie i tych, którym bardzo nie chciało się dzisiaj wstać”. Dzieci w geście powitania podaja sobie ręce.
Pomoce: Akompaniament bębenka.
Dzieci podnoszą ręce w geście powitania.
2. Wprowadzenie w temat zajęć.
Dzieci maszerują do półek gdzie znajdują się latarenki dla każdego dziecka. Nauczycielka informuje: „ Dzieci wybierzemy się dzisiaj do kopalni węgla kamiennego i będziemy górnikami, nałóżcie na głowę latarki po to abyście w kopalni wszystko widziały, ponieważ jest tam ciemno”. Przedszkolaki zakładają latarki na głowę.
3. Zabawa ze śpiewem: „ Jedzie pociąg z daleka na nikogo nie czeka, konduktorze łaskawy zabierz nas do kopalni”. Nauczycielka informuje: „ Oto stacja: ”Kopalnia”.
Dzieci wysiadają na stacji i idą do pracy.
Pomoce: Podkład muzyczny z płyty CD z nagraną piosenką.
4. Dzieci wyszukują narzędzi potrzebnych do pracy w kopalni ( ilustracje).
Nauczycielka mówi: „ W kopalni mamy różne sprzęty, odszukacie te, które będą wam potrzebne do pracy w kopalni i umięście je na tablicy. Proszę, aby każde dziecko wieszając obrazek nazwało przedmiot, powiedziało, do czego służy.
Pomoce: Ilustracje: wegiel, świder, kask, wagonik, łopata, kilof, latarnia, piła, grabie, kombinezon, buty, rękawice.
Dzieci segregują ilustracje, odpowiednie przypinają na tablicy.
5. Zabawa naśladowcza: ”Górnicy przy pracy”.
Dzieci stoją w kole, nauczycielka z nimi: ”Skoro mamy już potrzebny sprzęt, idziemy do pracy”. Padają polecenia, po których dzieci wraz z nauczycielką naśladują kolejne czynności:
- Przebieranie w kombinezon,
- Jazda winda w dół ( przysiad),
- Marsz na stanowiska pracy,
- Praca świdrem ( wrrrrrrrrrrr)
- Kopanie łopatą ( hej-siup)
- Ocieranie potu z czoła: raz prawą, raz lewą ręką,
- Rąbanie kilofem( łup, łup)
- Jazda wagonikiem ( bieg w kółeczku)
- Powrót z pracy.
Pomoce: Bębenek, podkład muzyczny z płyty CD.
6. Oglądanie ilustracji: mundury galowe górnika oraz ilustracje przedmiotów związanych z górnictwem.
Nauczycielka: „ Wydobyliście w kopalni węgiel, napracowaliście się bardzo. Pokaże wam jak wygląda górnik w stroju roboczym i galowym, węgiel oraz inne rzeczy, które są spokrewnione z górnictwem. Nauczycielka pokazuje ilustracje, opowiada o nich, prosi, aby dzieci wypowiadały się na temat:, „Do czego służy węgiel i co mamy z węgla”.
Dzieci oglądają ilustracje, powtarzają ich nazwy, wypowiadają się na ich temat.
7. Odpoczynek po pracy. Nauczycielka: „ A teraz górnicy muszą odpocząć po pracy, idą do domu i pomagają swoim żonom w pieczeniu ciasta. "Chodźmy pomóżmy im w pieczeniu ciasta”.
8. Zabawa ruchowa: „ Pieczemy ciasto”.
Wszyscy stają w kole i naśladują ruchy nauczycielki, która wydaje polecenia:
- Ucieramy ciasto,
- Wbijamy jajka (sięgamy po jajko do tyłu, ponad ramionami)
- Wrzucamy jajko do ciasta,
- Skorupki wyrzucamy,
- Zagniatamy ciasto rękami,
- Wałkujemy ciasto ( do przodu, do tyłu, w lewo, w prawo)
- Wkładamy do piekarnika,
- Wyjmujemy upieczone ciasto, ( które już wystygło)
- Posypujemy ciasto cukrem pudrem,
- Kroimy wzdłuż, wszerz,
- Częstujemy się ciastem wzajemnie.
Pomoce: akompaniament bębenka. Dzieci naśladują poszczególne czynności.
9. Zabawa ruchowa ze śpiewem: „ Mój kask”
Dzieci siadają w klęku na piętach i śpiewają piosenkę wskazując kolejno gestem treść piosenki:
„Mój kask ma trzy rogi
Trzy rogi ma mój kask
Bo gdyby nie trzy rogi
To nie był by mój kask”.
Nauczycielka śpiewa kolejny raz opuszcza słowo „ mój”- zastępując je gestem.
10. Podsumowanie zajęć- pożegnanie.
Nauczycielka: „ Dzisiaj byliśmy w kopalni, ciężko pracowaliśmy, jako górnicy. Obejrzeliśmy mundury i różne przedmioty potrzebne do pracy w kopalni. Teraz górnicy wsiadają do pociągu, pożegnają gości piosenką: „ Jedzie pociąg”
Pomoce: Płyta CD z piosenką.
Dzieci machają na pożegnanie i „wyjeżdżają „ z sali tworząc „pociąg”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.