X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22940
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W marcu jak w garncu - konspekt zajęcia otwartego

KONSPEKT ZAJĘCIA OTWARTEGO

w grupie 4-latków
prowadzone metodą edukacji przez ruch Doroty Dziamskiej

Prowadząca- Dorota Słopień


Temat: ,, W MARCU JAK W GARNCU"
Data- 20.03.2014
Cel główny:
- poprawne nazywanie zjawisk atmosferycznych towarzyszących różnym porom roku
- rozwijanie ekspresji twórczej i wyobraźni
Cele operacyjne:
Dziecko:
- uważnie słucha wiersza
- poznaje nazwę pory roku – przedwiośnie i charakterystyczne jego cechy
- potrafi wyjaśnić znaczenie przysłowia ,,W marcu jak w garncu”
- przedstawia w formie plastycznej obserwacje środowiska przyrodniczego
- potrafi współpracować w zespole
- śpiewa piosenkę
- potrafi reagować na przerwę w muzyce
Metody:
- czynne: ćwiczeń, samodzielnych doświadczeń, stawianych zadań
- słowne: wiersz, rozmowy,
- percepcyjne: obserwacji i pokazu,
Środki dydaktyczne:

Wiersz ,,W marcu jak w garncu”, płyty CD z muzyką, chusta animacyjna, emblematy dla każdego dziecka z różnymi zjawiskami atmosferycznymi, kolorowe kartki, białe kartki, niebieskie kredki, białe brystole, klej.

Formy:
- indywidualna,
- grupowa,
- w zespołach,


Przebieg:
1. Powitanie
Wspólne powitanie się piosenką ,,Witam Was"

2. Zapoznanie z wierszem ,,W marcu jak w garncu”

W czasie recytowania wiersza przez nauczycielkę wybieranie przez dzieci odpowiednich znaków graficznych przedstawiających dane zjawisko atmosferyczne i przypinanie go w ,,marcowym garnku”
Raz śnieg pada
A raz śnieg
Czasem słońce wyjdzie też
Tak to w marcu właśnie bywa
Raz jest wiosna, a raz zima
Zanim przyszła ciepła wiosna powiedźcie, co kapryśna pogoda przyniosła?

3. Zabawa ruchowa ,,Chowamy się przed wiosennym deszczem”

Dzieci podskakują rytmicznie podczas muzyki , gdy muzyka milknie dzieci np. z emblematami słoneczka chowają się pod parasole.

4. Zabawa z chustą animacyjną ,,Precz zimo zła”

Dzieci wspólnie rozkładają chustę na środku Sali siadają wokół niej , każde dziecko dostaje białą kartkę papieru ksero i ma za zadanie podrzeć ją na kaweczki- płatki śniegu rzucając je na chustę, gdy całe karteczki są już na chuście dzieci wstają i poruszają chustą w górę i w dół zrzucając kawałki papieru. Dzieci śpiewają podczas zabawy piosenkę ,,Do widzenia panie bałwanie”

5. Zabawa plastyczna ,,W marcu jak w garncu”
Dzieci wybierają po dwie kredki niebieskie , dzielą się na zespoły: przy jednym stoliku ,,Słoneczka”, przy drugim ,,Chmurki”, przy trzecim ,,Śnieżynki” i w rytm melodii Doroty Dziamskiej z płyty ,,Zabawy linią” – edukacja przez ruch rysują naprzemiennie pionowe kreski na białym brystolu imitujące krople deszczu. Następnie wspólnie z rodzicami naklejają na tym wydzieranki przedstawiające różne zjawiska atmosferyczne
6. Zabawa ruchowa ilustrująca treść piosenki ,,Do widzenia panie bałwanie”
7. Ewaluacja- jeżeli zajęcia podobały się dzieciom, to ustawiają się za ilustracją ze słoneczkiem, jeśli nie- to ustawiają się za ciemną chmurą deszczową

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.