X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22767
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Trzy słowa przy sobie noszę: przepraszam, dziękuję, proszę - inteligencje wielorakie - inteligencja językowa

Temat: „Trzy słowa przy sobie noszę: przepraszam, dziękuję,
proszę”

Cel kształcenie umiejętności przestrzegania reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej i świecie dorosłych
Cle szczegółowe:
Inteligencja językowa;
- aktywnie uczestniczy w przedstawieniu kukiełkowym;
- rozumie znaczenie „czarodziejskich” słów
- rozumie znaczenie słowa „komplement”
- buduje wypowiedzi poprawne gramatycznie;
inteligencja interpersonalna
- wie w jakich okolicznościach należy ich użyć;
- wie, że uczucia można wyrazić za pomocą mimiki;
inteligencja ruchowa
- uczestniczy w zabawach ruchowych;
inteligencja logiczno -matematyczna
- przelicza elementy,
- stosuje określenia: więcej , mniej , tyle samo
inteligencja przestrzenna -wizualna
- pracę plastyczną wykonuje samodzielnie wg własnego pomysłu.

Metody
Podające: objaśnienia, wiersz, zdjęcia, plakaty,
poszukujące- rozmowa, samodzielne doświadczenia dzieci, kierowanie aktywnością dzieci,
ekspresywne- improwizacje ruchowe, słowne
praktyczne- ćwiczenia utrwalające.

Forma: indywidualna, zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

bilety wstępu na przedstawienie teatralne, podkład muzyczny do zabaw ruchowych nagrany na płycie CD, odtwarzacz CD, czerwone serce; tekst bajki A.Galicy pt.: „O Raku Nieboraku”, emblematy z sylwetami zwierząt, rekwizyty potrzebne do inscenizacji, butelka plastikowa, emblematy -„uśmieszki” i „grymasiki”, kolorowe serduszka, kostka do gry, ponumerowane koperty z ilustracjami i minami, gąbki, gotowe ramki z szarego papieru, klej, farby plakatowe, pędzle, flamastry, kolorowa włóczka, krepina.

Wręczenie wykonanych przez dzieci biletów wstępu na przedstawienie teatralne pt: „O Raku Nieboraku”.


Przebieg

1. Zaproszenie dzieci do wspólnej działalności poprzez zabawę integracyjną „Iskierka przyjaźni”.
2. Zabawa na powitanie „Gorące serce”

Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel trzyma w ręku czerwone serce mówiąc: „Przesyłam gorące serce dziecku, które siedzi obok mnie po prawej stronie” – dotyka jego ramienia i uśmiechając się podaje mu serce. Zabawa trwa tak długo, aż serce dotrze do wszystkich dzieci.

3. Zaproszenie dzieci do wspólnej zabawy w teatr. Zaprezentowanie przedstawienia pt.: „O Raku Nieboraku”.
- Losowanie ról – gotowe karnety z emblematami zwierząt występujących w
przedstawieniu.

4. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat obejrzanego przedstawienia, ukierunkowane pytaniami nauczyciela.
- Jacy bohaterowie wystąpili w tej bajce?
- Kogo pierwszego spotkał rak?
- Które zwierzątko było ostatnie?
- Przeliczanie zwierząt. Poprawne używanie określeń: więcej, mniej, tyle samo.
- Czy podobało wam się zachowanie raka?
- Czy rak był dobry dla innych zwierząt?
- Jak czuły się zwierzęta, którym dokuczał?
- Dlaczego unikały raka?
- Czy rak zrozumiał, że źle postępował?
- Zabawa słowna „Butelka komplementów”.

5. Dzieci siedzą w kręgu, jedno z nich kręci butelką. Osobie, na którą wskaże szyjka
butelki po zatrzymaniu się, musi powiedzieć jakiś komplement.
- Zapoznanie dzieci ze słowem „komplement”.

6. Zabawa ruchowa przy muzyce „Taniec przytulaniec”.
Dzieci są podzielone na dwie grupy, jedna ma emblemat „smutny” a druga „wesoły”. W trakcie brzmienia piosenki dzieci „wesołe” wyszukują „smutnych” kolegów i zapraszają ich do tańca.

7. Zabawa dydaktyczna „Targ z kolorowymi serduszkami”.
Nauczyciel zaprasza dzieci do kupowania serduszek w kilku kolorach, które mogą kupić za „zaczarowane” słowo. W ten sposób powstaje pięć grup. Zadaniem poszczególnych zespołów jest dopasowanie odpowiedniej miny do wylosowanej ilustracji.
- Uświadomienie dzieciom, że uczucia, które przeżywają można wyrazić za pomocą mimiki. Uczucia innych osób rozpoznajemy zwracając uwagę na wyraz ich twarzy.
(Kostka i koperty oznaczone cyframi).

8. Zabawa dydaktyczna „Mądre myśli-dobre rady” – składanie przez dzieci gotowych podpisów do ilustracji (tj. puzzle). Dopasowanie ich do poszczególnych sytuacji
( dla dzieci zdolnych)

9. Zabawa ruchowa „Małe zwierzątko” kształtująca u dzieci nawyk kulturalnego zachowania wobec kolegów, ale także delikatnego traktowania zwierząt i przedmiotów.

Proszę weźcie sobie gąbkę, usiądźcie na podłodze i zdejmijcie kapcie. Postawcie gąbkę na podłodze tak, żeby była bardzo wysoka. Wyobraźcie sobie, że gąbka jest małym zwierzątkiem, które przewraca się z przerażenia, gdy nie obchodzicie się z nim ostrożnie.
- Czy potraficie to zrobić? Spróbujcie dotknąć gąbkę palcem tak delikatnie, aby się nie przewróciła.
- Teraz spróbujcie palcem drugiej ręki. Robicie to doskonale!
- Teraz dotknijcie gąbkę czubkami palców jednej nogi.
- Czy potraficie to zrobić palcami drugiej nogi, tak aby się nie przewróciła?
- Czy umiecie dotknąć gąbkę łokciem?
- Czy umiecie dotknąć ją drugim łokciem?
- Czy umiecie dotknąć ją kolanem?
- Czy umiecie dotknąć ją drugim kolanem?
- Czy umiecie dotknąć ją czubkiem nosa?
- Czym potraficie ją jeszcze dotknąć, nie przewracając jej przy tym?
Sądzę, że małe zwierzątka są bardzo zadowolone, ze tak delikatnie się z nimi bawiliście.

10. Praca plastyczna podsumowująca zajęcie „Mój przyjaciel” – malowanie farbami plakatowymi portretu ulubionego kolegi lub koleżanki z grupy. Wykorzystanie kolorowej włóczki, krepiny, różnych materiałów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.