X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22716
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Szukamy rady na odpady, ziemi lżej gdy odpadów mniej - scenariusz zajęć

SZUKAMY RADY NA ODPADY , ZIEMI LŻEJ GDY ODPADÓW MNIEJ
Dobre rady na odpadki dla Kaczki Sprzątaczki
Scenariusz zajęcia dla grupy 4 – letniej

Cel główny:
• Zapoznanie z rodzajami i koniecznością sortowania odpadów.

Cele operacyjne:
Dziecko:
• Wymienia rodzaje odpadów (minimum trzy)
• Segreguje śmieci do odpowiednich pojemników,
• Wie, że wszyscy ludzie powinni dbać o środowisko naturalne,
• Wykorzystuje materiały odpadowe podczas zajęć plastycznych.

Metody pracy:
• Słowna – wiersz, rozmowa,
• Czynna – zadania stawiane dziecku,
• Percepcyjna – oparta na bezpośrednim spostrzeganiu.

Pomoce do zajęć:
• Przeróbka,
• Cztery pudła tekturowe w tym jedno pełne odpadów: papieru, plastiku, metalu,
• Gazety,
• Płyta z nagraniem piosenek,
• Kartki z konturem drzewa, pędzle, farby, klej.


Przebieg zajęcia:
1. Wysłuchanie fragmentów wiersza „Kaczka sprzątaczka” w formie listu,
2. Krótka rozmowa:
• Kto do nas napisał list?
• O co prosi Kaczka Sprzątaczka?
• Jak powinniśmy się zachować kiedy jesteśmy nad rzeką czy w lesie i spożywamy tam jakieś posiłki?
3. Odkrycie tajemniczych pudełek.
Nauczycielka zwraca się do dzieci. Dzisiaj w naszej Sali pojawiły się trzy tajemnicze pudełka, odczytuje napisy:
• Zjadek Metalek
• Koszyczek Plasticzek
• Kuferek Papierek
Oraz kartki z krótkimi wierszykami:
• Pudło nr 1 – bardzo proszę wszystkie dzieci by wrzucały do mnie śmieci, ale tylko metalowe. Lubię śrubki, gwoździe, blaszki, różne puszki i druciki. To są moje smakołyki.
• Pudło nr 2 – bardzo proszę wszystkie dzieci by wrzucały do mnie śmieci. Te niezwykłe, kolorowe bardzo sztuczne, plastikowe.
• Pudło nr 3 – bardzo proszę wszystkie dzieci by wrzucały do mnie śmieci, ale tylko papierowe. Gazety przeczytane, rysunki nieudane, papierki po cukierkach i inne papierowe śmieci – oddajcie mi kochane dzieci.
Nauczycielka przynosi jeszcze jedno pudełko pełne śmieci. Informuje dzieci, że jest to pudełko w które zebrała różne śmieci jakie znalazła w drodze do przedszkola.
Nauczycielka proponuje dzieciom aby pomogły jej posegregować śmieci – wrzucić do odpowiednich trzech pudel.
4. Wyjaśnienie dzieciom dlaczego powinniśmy segregować śmieci.
Jest taka tajemnicza nazwa RECYKLING – jest to przetwarzanie tych odpadów, czyli zrobienie z nich nowych rzeczy.
• Z zużytego papieru można zrobić nowy papier, a z niego nowe kartki i inne papierowe rzeczy
• Zużyty metal to złom, z przetworzonego złomu będzie nowy metal i różne metalowe rzeczy. Jednak aby to było możliwe trzeba najpierw posegregować śmieci, nie mogą być pomieszane bo się recykling nie uda.
• Z zużytego plastiku możemy zrobić nowe rzeczy np. zabawki.
5. Zabawy ruchowe i ćwiczenia z gazetami
• Marsz z gazetą na głowie,
• Dmuchanie na gazetę,
• Zgniecenie gazety w kulę i podrzucanie jej w górę i łapanie
6. Praca plastyczna – wyklejanie konturu małymi kawałkami gazety.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.