X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22696
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Szukamy wiosny - scenariusz zajęcia

SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE DZIECI 5 LETNICH

Temat: SZUKAMY WIOSNY
Obszar z podstawy programowej:
12/1 (Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt/ potrafi wymienić zmiany zachodzące w życiu roślin i zwierząt w kolejnych porach roku)
14/1 (Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania/ potrafi określić kierunki oraz miejsca na kartce papieru)
Cel ogólny:
• Dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie w związku z nadejściem wiosny.
• Rozwijanie umiejętności określania miejsca na kartce papieru.
• Kształtowanie umiejętności współpracowania w parze.
Cele operacyjne – dziecko:
• Uważnie słucha wiersza.
• Potrafi wymienić oznaki wiosny.
• Umie dokonać analizy sylabowej.
• Potrafi wyodrębnić głoskę w nagłosie.
• Potrafi określić miejsca na kartce papieru.
• Potrafi współpracować w parze.
• Aktywnie uczestniczy w zabawach;
Metody:
• Aktywizujące, praktyczne, podające, elementy metody R. Labana
Formy:
• Indywidualna
• W parach
• z całą grupą
Środki dydaktyczne:
Tekst wiersza „Igiełka szuka wiosny” M. Franciszkiewicz, plakat przedstawiający tło wiersza, sylwety oznak wiosny występujące w wierszu, ilustracje przedstawiające oznaki wiosny
i symbole zimy, kartki A4, sylwety owadów podklejone taśmą dwustronną, ilustracje słońca
i śnieżynki (mogą byś te z oznak wiosny i zimy).


Przebieg spotkania:
1. Powitanie zabawą integracyjną „Wszyscy są...” według KLANZA.

2. Słuchanie wiersza „Igiełka szuka wiosny” M. Franciszkiewicz.

Nauczycielka czyta wiersz, ilustruje jego treść – przypina opisane oznaki wiosny do plakatu.

3. Rozmowa na temat wiersza
• Kim jest Igiełka?
• Co robił zimą?
• Dlaczego jeżyk się obudził?
• Po czym Igiełka poznał, że nastał czas wiosny?
• Co wiosna niesie w koszu?

4. Zabawa ruchowa „Oznaki wiosny”
W sali umieszczone są ilustracje przedstawiające oznaki wiosny i symbole zimy. Dzieci maszerują do rytmu wystukiwanego przez nauczycielkę na tamburynie. Gdy muzyka milknie dzieci szukają schowanych ilustracji. Zabawę powtarzamy aż wszystkie ilustrację zostaną odnalezione.

5. Oglądanie znalezionych ilustracji, wybieranie tylko oznak wiosny. Nazywanie zilustrowanych rzeczy, dzielenie ich nazw na sylaby; próby wyodrębniania głoski
w nagłosie.

6. Określanie położenia przedmiotów na kartce (plakacie)

Uważne oglądanie plakatu, odpowiadanie na pytania nauczycielki:
• Co znajduje się na dole kartki? (Igiełka)
• Co jest z lewej strony kartki (las)
• Co jest w górnym lewym rogu kartki? (jaskółka) itp.

7. Naklejanie obrazków na kartkę – ćwiczenie w parach.
Dzieci dobierają się parami. Ich zadaniem jest przyklejenie obrazków pod dyktando nauczycielki, np. przyklej biedronkę na środku kartki, motylka na górze kartki itp.

8. Zabawa ruchowa z elementami metody R. Labana
Improwizacja ruchowa wiersza (opowieść ruchowa).

9. Ewaluacja zajęcia.
Nauczycielka trzyma w jednej ręce ilustrację przedstawiającą słońce, w drugiej ilustrację śnieżynki. Tym dzieciom, którym zajęcie się podobało ustawiają się pod ilustracją słoneczka, tym, którym się nie podobało – pod ilustracją śnieżynki.

Opracowała: mgr Magdalena Franciszkiewicz


IGIEŁKA SZUKA WIOSNY

To Igiełka, jeżyk mały,
Który zimą w liściach spał.
Kiedy słonko go ogrzało,
To z łóżeczka szybko wstał.

Dookoła się rozejrzał
I zobaczył piękny las.
Doskonale on już wiedział,
Że to wiosny nadszedł czas.

Postanowił nasz Igiełka,
Że poszuka wiosny w lesie
I odnajdzie niespodzianki,
Jakie wiosna z sobą niesie.

Zauważył jeżyk mały
Maluteńkie, bazie szare,
Że się one pokazały
Na gałązkach wierzby starej.

A za wierzbą, na polanie,
Gdzie miejscami leży śnieg,
Swoje główki wychylają
Krokus, żonkil, przebiśnieg.

Niedaleko motyl lata,
Osa bzyczy, mucha też
I biedronka piegowata
Na zielonym liściu jest.

Tuż za nimi bocian człapie
Raz po raz na nodze stoi
I cierpliwie żabki łapie,
Każda czmycha, bo się boi.

Wnet Igiełka spojrzał w niebo,
Gdzie zataczał ptaszek kółka.
Czarne skrzydła, biały brzuszek,
To na pewno jest jaskółka.

Co zobaczył jeż Igiełka?
Czy odnalazł wiosnę w lesie?
Już na pewno dzieci wiedzą,
Co nam wiosna w koszu niesie.

DOKŁADNY OPIS POMOCY DYDAKTYCZNYCH
PLAKAT PRZEDSTAWIAJĄCY TŁO WIERSZA – plakat przedstawiający łąkę i niebo,
z lewej strony kilka drzew (las).
SYLWETY OZNAK WIOSNY – jeż Igiełka, wierzba z gałązkami z baziami, kwiaty: krokus, żonkil z długim liściem, przebiśnieg, owady: biedronka, osa, motyl, mucha, bocian, żabki, jaskółka; sylwety wydrukowane tak, aby była możliwość ich wycięcia, aby następnie można nimi było ilustrować wiersz i przypinać do plakatu.
ILUSTRACJE OZNAK WIOSNY (format A5) – jaskółka, bazie, przebiśnieg, krokus, bocian, słońce, pąki liści na gałązkach, krzak forsycji
ILUSTRACJE SYMBOLI ZIMY(format A5) – bałwan, sanki, śnieg, narty, czapka i szalik, sople, gwiazdka śniegowa
SYLWETY OWADÓW (naklejki lub wydrukowane tak, aby była możliwość ich wycięcia i podklejenia taśmą dwustronną, ok. 3 – 4 cm jedna) – biedronka, pszczoła, motyl, mucha

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.