X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 2268
Przesłano:

Z reklamą na co dzień. Scenariusz zajęć z języka polskiego w klasie VI

Cele - uczeń:
- zna części mowy i rodzaje wypowiedzeń,
- rozróżnia zwroty i wyrażenia,
- dostrzega różnorodne środki oddziaływania na odbiorcę zastosowane w rozmaitych reklamach
- zna cele reklamy
- dostrzega funkcje reklamy w codziennym życiu,
- ocenia reklamy, uzasadniając swoje zdanie,
- potrafi pracować w grupie,

Metody pracy: pogadanka, heureza, burza mózgów, scenki,

Środki dydaktyczne: ulotki reklamowe, kaseta magnetofonowa z nagranymi reklamami, krótki film video z reklamami telewizyjnymi, plakaty wykonane przez uczniów;

Przebieg lekcji
1. Zabawa rozluźniająca. Uczniowie losują kartki- nazwy artykułów spożywczych lub przedmiotów codziennego użytku i mają za zadanie przedstawić- zareklamować produkt nie używając słów, tak aby pozostała część klasy odgadła nazwę.

2. Gdzie spotykamy się z reklamą? (telewizja, kino, prasa, sklep, ulica)

3. Co może pełnić funkcję nośników reklamy?
a) środki wizualne (plakaty, ogłoszenia, neony, bilbordy, torby, karty
telefoniczne, długopisy, odzież, krótkie filmy tv)
b) środki akustyczne ( spoty reklamowe w radiu)
c) inne ( reklama pocztowa, internetowa)
Czy są jeszcze miejsca (lub media ) wolne od reklamy?
Jedynymi rozgłośniami wolnymi od reklamy są: Radio Maryja oraz II program Polskiego Radia. Nie ma też reklam we wnętrzach świątyń ( w Polsce), choć spotyka się w ich przedsionkach reklamy akcji charytatywnych.

4. Wyjaśnienie hasła reklama- wszelka płatna forma przedstawiania i polecania towarów, usług lub idei przez określonego nadawcę. Reklamować znaczy także kwestionować usługę, towar.
Na dzisiejszej lekcji zajmiemy się tym pierwszym znaczeniem.

5. Wysłuchanie reklam z kasety magnetofonowej, obejrzenie kasety video z kilkoma filmami reklamowymi, przyjrzenie się plakatom reklamowym zrobionym na lekcji sztuki. Jakie reklamy lubicie? Jaka powinna być reklama, aby zachęcić klienta do kupna towaru?

6. Praca w grupach.
Każda grupa otrzymuje ulotki i plakaty reklamowe dotyczące innej dziedziny (medyczne, spożywcze, kosmetyczne, odzieżowe, biura podróży, meblowe)
Zadania dla grupy:
- wynotuj powtarzające się słowa, zwroty, typy wypowiedzeń;
- jakie to części mowy?
- w jakim stopniu występują przymiotniki i przysłówki?
- w jakiej formie występują czasowniki?
- wymień sposoby przekonywania i nakłaniania klienta (kto jest angażowany (ludzie znani, elegancko ubrani, tacy, z którymi chcemy się identyfikować), użycie sloganów, rymowanek łatwo wpadających w ucho;
- czemu służą ulotki reklamowe?

7. Liderzy grup prezentują pracę swojego zespołu i zapisują na tablicy funkcje reklamy.
Funkcje reklamy nakłaniająca informacyjna zachwalająca

8. Wiecie już jaka powinna być dobra reklama, jakie musi zawierać środki wyrazu aby pozyskać klienta i w związku z tym spróbujcie teraz ułożyć jedno hasło reklamowe ( lub tekst), które zareklamuje:
a) naszą szkołę
b) sklepik szkolny
c) dyskotekę szkolną (np.andrzejkową)
d) wybraną lekcję

9. Czego nauczyliśmy się na dzisiejszej lekcji? Co powinniśmy wiedzieć o reklamie?
Rozdanie uczniom kart ewaluacyjnych.

10. Zadanie domowe: przygotuj się do dyskusji o znaczeniu reklamy w naszym życiu: - komu służy reklama?
- kto na niej zarabia?
- czy reklama może kłamać?
- czy reklamowanie jest skuteczne?
- jak bronić się przed reklamą?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.