X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22536
Przesłano:

Wiosna - gra planszowa. Scenariusz zajęć pozalekcyjnych

Scenariusz zajęć pozalekcyjnych dla klasy II

Temat zajęć: Wiosenny wyścig - konstruowanie gry ściganki.

Cele ogólne:
Rozwijanie twórczej aktywności uczniów poprzez sztukę konstruowania gier planszowych.
Integracja zespołu klasowego.
Nabywanie umiejetności współdziałania w grupie.
Kształtowanie odporności psychicznej dzieci.
Rozwijanie umiejętności matematycznych

Cele operacyjne:
Uczeń zna charakterystyczne cechy wiosny.
Opracował w zespole grę ścigankę zgodnie z pisemną instrukcją
Potrafi współdziałaćw zespole.
Mnoży liczby w zakresie 30.
Doskonali motoryke małą.
Przestrzega zasad i norm określonych przez zabawę.
Metody:
słowna, praktycznego działania, oglądowa,.
Formy pracy:
zbiorowa, grupowa.
Środki dydaktyczne:
obrazki przedstawiające zwiatuny wiosny po jednym dla każdego ucznia, nagranie piosenki pt. Daj rękę wiosenko”, gry planszowe, arkusze kartonu, kartki papieru, nożyczki, klej, szablony, flamastry, kostki, pionki.


Przebieg zajęć
1. Powitanie w kręgu, śpiewanie piosenki pt. „Daj, rękę wiosenko”, rozdawanie obrazków w rytmie piosenki.
Uczniowie w rytmie piosenki otrzymują obrazki przedstawiające zwiastuny wiosny, podają je sobie kolejno, aż do momentu, gdy piosenka się skończy. Każdy powinnien zatrzymać jeden obrazek.

2. Rozmowa w kręgu na temat obrazków, w celu ustalenia pory roku i jej charakterystycznych cech.
-Co przedstawiają obrazki? ( wiosenne kwiaty, bociana, skowronka, padajacy deszcz, pogodną wiosnę, świeże pąki drzew, młode trawy itd.)
-Co je łączy? (Są zwiastunami wiosny)
-Czym się różnią?( Jest zmienna pogoda)

3.Zapoznanie uczniów z tematem zajęć: konstruowanie gry planszowej – ściganki o tematyce wiosennej.
-Ustalenie, co powinna zawierać gra planszowa na podstawie zgromadzonych gier ( plansza, kostka, opis gry z określeniem reguł i zadań).
-Ustalenie, kiedy zabawy z wykorzystaniem gier planszowych sprawiają przyjemność ( gdy wygrywamy lub umiemy znosić porażki, gdy przestrzegamy reguł).
4. Konstruowanie planszy do gry ściganki według instrukcji.
-Podział klasy na trzy czteroosobowe zespoły, które otrzymują duże arkusze białego kartonu, kredki, nożyczki, szablony kwadratów.
-Wybranie kapitana zespołu.
-Praca w zespołach wg następującej instrukcji pisemnej
Instrukcja dla grup
a) Naklejcie obrazki, które otrzymaliście na początku zajęć, w dowolne miejsca na arkuszu, to pola premiowane. Premie możecie ustalić dowolnie.
b) Odrysujcie od szablonów, a następnie wytnijcie po 10 kwadratów. Z wyciętych kwadratów ułóżcie ścieżki, zaznaczcie pola: start, meta.
c) Na wybranych polach napiszcie dowolne przykłady na mnożenie liczb w zakresie 30. Ustalcie nagrodę za poprawne podanie wyników.
d) Zaznaczcie pola, na których gracz będzie karany oraz określcie rodzaj kary.
e) Zapiszcie w punktach reguły gry, uwzględniając: kolejność rozpoczynania, sposób poruszania się po planszy, sposoby premiowania pól nagradzanych (z mnożeniem oraz naklejonymi obrazkami) oraz karanych, ustalcie kto wygrywa.
5.Prezentacja gier przez poszczególne zespoły.
6.Pochwała dla wszystkich zespołów za wykonanie zadania. Zachęcenie do wspólnej zabawy z wykorzystaniem wykonanych gier.
7.Uporządkowanie miejsc pracy, zakończenie zajęć.
Opracowała: Joanna Skwarek

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.