X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22489
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Rodzinne zabawy ruchowe - scenariusz zajęć z udziałem rodziców - grupa 3 latków

Temat: Rodzinne zabawy ruchowe. Zajęcia otwarte z udziałem rodziców.

Termin: 13.03.2014.

Osoba prowadząca: Monika Curyło - Drabek.

Wiek dzieci: 3 – latki

Rodzaj aktywności : ruchowa, werbalna, pokaz.

Pomoce: magnetofon, płyta CD, tamburyno.

Cel ogólny:
- Wzmacnianie więzi emocjonalnej między dzieckiem a rodzicem poprzez ćwiczenia ruchowe

Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozwija sprawność ruchową, poczucie wiary w swoje siły i możliwości
- ma świadomość ciała swojego i ciała partnera
- zdobywa poczucie bezpieczeństwa w obecności rodzica
- czerpie radość z zabawy z rodzicem.
Metody:
- ruchu rozwijającego W Scherborn
- twórcze R. Labana
- zadaniowa

Formy: indywidualne, w parach, grupowe.


Przebieg zajęcia:

1. Czynności organizacyjno- porządkowe.
Wejście do sali, przywitanie. Piosenka „Przywitajmy się wesoło”- dzieci tworzą małe koło w środku, rodzice na zewnątrz, wykonują ruchy, które podpowiada piosenka.
Dzieci dobierają się w pary z rodzicem.

2. Zabawa „Królewskie zabawy” – rodzic z dzieckiem spacerują za rączki po sali, na sygnał tamburyna zatrzymują się i wykonują królewskie ukłony , następnie naśladują zakładanie królewskiej zbroi na poszczególne części ciała, naśladują rycerzy przechodzących po kamieniach przez rzekę: przeskakują z nogi na nogę, przez chwilę stają na jednej nodze. Chodzą po sali, przyjmując królewską postawę.

3. Zabawa bieżna „Berek w parach” - dziecko ucieka, a mama lub tata je goni, złapane staje się „berkiem”. Bieg bez potrąceń.

4. Zabawa „Mostek” – rodzice robią tunel w klęku podpartym, dzieci przechodzą na czworakach pod tunelem.

5. Zabawa „Kołyszmy się” – rodzic siada na dywanie w lekkim rozkroku, dziecko siada przed nim, przytulając się do niego plecami. Wspólnie wykonują ruchy, o których jest mowa w piosence.

6. Dziecko leży, rodzic ciągnie je z kostki. Dziecko leży, rodzic turla je po sali.

7. Rodzic zamyka oczy, a dziecko prowadzi go po sali tak, aby o nic nie zawadził. Potem dziecko zamyka oczy, a rodzic oprowadza je po sali.

8. Dziecko i rodzic leżą na plecach, gdy usłyszą skoczną muzykę tańczą wesoło rączkami i nóżkami, gdy usłyszą spokojną melodię, tańczą smutno rączkami i nóżkami.

9. Zabawa „Figurki” – rodzic tańczy swobodnie wspólnie z dzieckiem do muzyki, na przerwę w muzyce dotykają się różnymi częściami ciała tworząc figurkę.

10. Zabawa „Lustro” - rodzice i dzieci stoją naprzeciw, naprzemiennie naśladują swoje ruchy i gesty. Na zakończenie rodzic masuje dziecko od głowy w dół, boki ciała, tył i przód.

11. Zabawa w parach do piosenki „Podajmy sobie rączki”.

12. Zabawa „Manekiny” – dziecko wykonuje polecenia rodzica np. podnieś rączki do góry, podskocz na dwóch nóżkach, zmiana ról, rodzic wykonuje polecenia dziecka.

13. Masażyk – rodzic siada za dzieckiem w siadzie skrzyżnym i wykonuje ruchy na plecach:
Tu płynie rzeczka - wzdłuż kręgosłupa z góry na dół rysujemy linię falistą
Tędy przeszła pani na szpileczkach - szybko kroczymy czubkami palców wskazujących
Tu stąpały słonie - powoli kroczymy płasko ułożonymi dłońmi
I biegły konie - szybko stukamy pięściami
Wtem przemknęła szczypaweczka - poszczypujemy
Zaświeciły dwa słoneczka - dłońmi zataczamy kółka
Spadł drobniutki deszczyk - stukamy opuszkami palców
Czy przeszedł cię dreszczyk? - nagle gilgoczemy w kark.

14. Pożegnanie – dzieci śpiewają piosenkę, na melodię „Mam chusteczkę haftowaną” -
Wszyscy w kole tu stoimy, żegnać się będziemy,
Odpoczęliśmy tu dobrze, weseli wyjdziemy,
Do widzenia, do widzenia, wszystkich dziś żegnamy,
Już niedługo, już niedługo
Znowu się spotkamy.

15. Dzieci i rodzice dostają medale za dobrą zabawę.

LITERATURA:
„Zatańcz ze mną” wyd. MAC Edukacja
„Nasze muzyczne przedszkole” wyd. Muzyczny domek
„Metoda Weroniki Sherborne w terapii i wspomaganiu rozwoju dziecka” M.Bogdanowicz, B. Kisiel, M. Przesnyka ,WSiP Warszawa 1992
„Metoda gimnastyki twórczej K .Orffa z elementami metody R. Labana.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.