X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22456
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dbamy o zęby" - scenariusz spotkania z 5 i 6-cio latkami

„Dbamy o zęby” – scenariusz spotkania z 5 i 6-cio latkami.

Cele:
- zrozumienie potrzeby dbania o zęby aby były zdrowe,
- wdrażanie do prawidłowego i systematycznego mycia zębów,
- rozumienie znaczenia spożywania produktów mlecznych,
- zrozumienie potrzeby ograniczenia słodyczy w codziennym odżywianiu,
- zachęcanie do wizyt kontrolnych u dentysty,
- utrwalanie zdobytych wiadomości na temat higieny jamy ustnej.

Dziecko potrafi:
- wymienić przedmioty niezbędne do mycia zębów,
- prawidłowo myć zęby,
- różnicować produkty żywnościowe (nabiał, słodycze, warzywa, owoce),
- rozwiązywać zagadki o tematyce zdrowotnej,
- przeliczać elementy w dostępnym zakresie,
- rozumie konieczność wizyt kontrolnych u dentysty i w razie potrzeby (bólu),

Metoda:
- słowna, oglądowa, czynna

Forma:
- praca indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne:
Ilustracje przedstawiające ząb zdrowy i zepsuty, przybory służące do mycia zębów (szczoteczka, pasta, kubek), plansza „Co lubią nasze ząbki” zawierająca produkty spożywcze, fragmenty filmów edukacyjnych, projektor, ekran, płyta CD, produkty do przeprowadzenia doświadczenia (duże 2 słoiki, mieszadełka, cukier, mąka, woda, miska drożdże, zagadki, naklejki, zadania do wykonania w formie tabelki z obrazkami.


Przebieg:
1. Nauczycielka wita przedszkolaki i nawiązuje na wstępie do obchodów białego dnia w przedszkolu.
2. Dzieci próbują skojarzyć kolor biały z przedmiotami, zjawiskami (np. śnieg, bałwan, mleko, śmietana, pasta do zębów).
3. Prowadząca pokazuje dzieciom ilustracje przedstawiające zęby i prosi wybrane dziecko o wskazanie zęba zdrowego i zepsutego (dzieci zasiadające na widowni podnoszą ręce do góry pytane: Kto ma zdrowe i białe ząbki? Kto ma ząbki popsute?
4. Następnie dzieci poznają bohaterów spotkania – 3 postacie, które dbają o swoje zęby, o to aby były czyste i zdrowe.
5. Dzieci oglądają fragment filmu o kolejnych etapach mycia zębów.
6. Co jeszcze możemy zrobić aby mieć zdrowe ząbki? – nauczycielka prosi o propozycje dzieci, które po chwili zastanowienia przedstawiają swoje pomysły.
7. Prowadząca pokazuje planszę „Co lubią nasze ząbki?” i zaprasza dwoje dzieci, które mają w tabeli postawić umowny znak przy tych produktach spożywczych, które nie szkodzą zębom.
8. W dalszej części oglądamy fragment filmu edukacyjnego odnośnie zdrowego odżywiania.
9. Nauczycielka proponuje przeprowadzenie doświadczenia o szkodliwości jedzenia słodyczy (rozmnażanie się bakterii w jamie ustnej) i ich wpływie na zęby.
Nauczycielka tworzy zespół badaczy (troje dzieci). Otrzymuje on dwa duże słoiki, mieszadełka, cukier, mąkę, wodę, miskę i drożdże. Zadanie polega na rozpuszczeniu drożdży w wodzie czystej i posłodzonej z mąką. Dzieci obserwują reakcję drożdży i dzielą się swoimi obserwacjami. Wyciągają wnioski.
10. Nauczycielka omawia w dalszej części ostatni sposób na zdrowe i białe zęby – wizyty kontrolne u dentysty i zaprasza do obejrzenia kilku scen z wizyty w gabinecie.
11. Podsumowanie wiadomości – rozwiązywanie prostych zagadek.
12. Podziękowanie dzieciom za spotkanie – rozdanie naklejek oraz zadań do wykonania wspólnie z rodzicami w domu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.