X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22427
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Opowieść matematyczna "Wiatr i liście". Scenariusz zajęć w grupie 4 - latków

Scenariusz zajęć w grupie 4-latków
Temat : Opowieść matematyczna „Wiatr i liście”
Cel ogólny
Kształcenie umiejętności ustalania wyniku odejmowania pomagając sobie liczeniem na zbiorach zastępczych
Cele szczegółowe
Kształcenie umiejętności uważnego słuchania
Kształcenie umiejętności skupienia uwagi na wykonywanych zadaniach
Kształcenie umiejętności radzenia sobie w sytuacji zadaniowej
Kształcenie umiejętności posługiwania się liczebnikami porządkowymi
Kształcenie umiejętności odejmowania i ustalania wyniku poprzez manipulacje na zbiorach zastępczych
Metody: słowna, oglądowa, praktycznego działania
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: sylwety drzew, liście wycięte z kolorowego papieru, bębenek, tamburino

Przebieg zajęcia:
1. Powitanie- dzieci maszerują w rytm bębenka, w przerwie machają do siebie, kłaniają się sobie, witają itp.
2. Opowieść matematyczna „Wiatr i liście”- dzieci siadają przed tablicą flanelową i słuchają opowiadania – w parku rosły drzewa , było ich (dzieci liczą ile), na każdym drzewie rosły liście, na pierwszym było ich (dzieci liczą ile), na (dzieci mówią „drugim”) było (dzieci liczą ile), a na (dzieci mówią „trzecim”)było (dzieci liczą ile), zawiał silny wiatr i zerwał z pierwszego drzewa 1 liść , na drzewie zostało (wybrane dziecko poprzez manipulacje liśćmi z podanego podobnie jak drzewa ustala wynik), z drugiego drzewa wiatr zerwał 3 liście (wybrane dziecko postępuje podobnie jak przy pierwszym drzewie), a z trzeciego spadło 2 liście (wybrane dziecko postępuje jak wcześniej i ustala wynik)
3. Zabawa ruchowa „Spadające liście”- dzieci otrzymują po 6 liści , biegają po sali w rytm tamburina , w przerwie wyrzucają podaną przez nauczycielkę liczbę liści i przeliczają ile im ich jeszcze zostało w ręku, zabawa trwa do momentu , gdy dzieci wyrzuca ostatni liść
4. Zabawa ruchowa „Zbieramy liście”- każde dziecko ma zebrać z dywanu 6 liści i usiąść kole, każde dziecko dostaje sylwetę drzewa
5. Zabawa matematyczna „Wiatr i liście”- nauczycielka podaje liczbę liści na drzewie , dzieci umieszczają odpowiednią ich ilość na swojej sylwecie drzewa, potem nauczycielka mówi ile ich spadło pod wpływem wiejącego wiatru, dzieci zaś poprzez manipulacje na liściach ustalają wynik swoich działań , zabawa powtarza się kilkakrotnie
6. Próby dzieci w podawaniu podobnych zadań dla kolegów (dzieci uzdolnione intelektualnie)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.