X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22422
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Wyprawa w poszukiwaniu skarbów" czyli odkrywanie wartości rodziny poprzez opowiadanie. Scenariusz zajęcia

Scenariusz zajęcia w grupie 5 –latków
„Wyprawa w poszukiwaniu skarbów” czyli odkrywanie wartości rodziny poprzez opowiadanie.

Prowadząca: Jolanta Zajczyk

Zagadnienia programowe:
- kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych,
- wspomaganie rozwoju mowy dziecka,
- kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.

Cel ogólny:
okazywanie uczuć miłości i szacunku w stosunku do członków rodziny; rozpoznawanie i wybieranie sposobów postępowania, które są ukierunkowane na czynienie dobra.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- uważnie słucha opowiadania,
- wie, że rodzicom i innym członkom rodziny należy pomagać oraz okazywać im miłość i szacunek,
- potrafi odróżnić właściwe zachowania wobec członków rodziny od niewłaściwych,
- odczytuje globalne napisy,
- zna sposoby kodowania informacji za pomocą symboli graficznych,
- potrafi wyrazić własne doświadczenia i spostrzeżenia za pomocą ruchu i słowa,
- umie współdziałać w zespole.

Metody: czynne – zadań stawianych do wykonania
słowne – opowiadanie, rozmowa, objaśnienia
oglądowe – pokaz, ilustracje
Formy: zbiorowa, indywidualna, zespołowa
Środki dydaktyczne: ilustracje do opowiadania, emblematy serca, dłoni i buźki (duże i małe), kolorowe serca, obrazki przedstawiające właściwe i niewłaściwe zachowania dzieci, wizytówki dzieci, emblematy kluczy, pudełka ze „skarbami”, płyta CD


Przebieg zajęcia:

1. Zabawa integracyjna „Wśród przyjaciół”.
Dzieci wykonują polecenia nauczycielki, np.
- dzieci, które mają siostrę podskoczą jak mała piłeczka,
- dzieci, które mają brata podskoczą jak duża piłka,
- dzieci, które kochają swoich rodziców przesyłają buziaki,
- dziewczynki zrobią krok do przodu i podadzą sobie ręce na powitanie,
- chłopcy zrobią krok do tyłu i podadzą sobie ręce na powitanie, itp.
Następnie dzieci odnajdują swoją wizytówkę i umieszczają ją na „magicznym drzewku”, które obrazuje aktualne samopoczucie dziecka.

2. Wprowadzenie do opowiadania.
- W pewnym mieście mieszkała miła rodzinka: mama, tata, ich córka i syn. Jednak rodzice bardzo często byli smutni i zmartwieni. Okazało się, że są smutni z powodu złego zachowania swoich dzieci, które często się kłócą, nie pomagają rodzicom, zapominają o używaniu słów grzecznościowych.
Rodzice długo naradzali się, co zrobić. W końcu wpadli na pomysł zorganizowania dzieciom zabawy w poszukiwanie skarbów. Jednak tymi skarbami nie miały być ani złota biżuteria, ani cenne kamienie. Swój pomysł uroczyście ogłosili dzieciom.

3. Opowiadanie.
Dzieci odkrywają pierwszy skarb – emblemat serca.
Takie samo serce jest też na tablicy przy ilustracji przedstawiającej sytuację, jak dziecko opiekuje się chorą mamą.
- Co przedstawia ilustracja?
- Jak zachowują się dzieci?
- Co to znaczy „mieć dobre serce”?

Dzieci odkrywają drugi skarb – emblemat dłoni.
Taka sama dłoń jest też na tablicy przy ilustracji przedstawiającej sytuację, jak chłopczyk pomaga dziadkowi.
- Co przedstawia ilustracja?
- Jak zachowuje się chłopczyk?
- Co to znaczy „pomocna dłoń”?
Dzieci odkrywają trzeci skarb – emblemat buźki.
Taka sama buźka jest też na tablicy przy ilustracji przedstawiającej sytuację, jak dziecko przeprasza tatę.
- Co przedstawia ilustracja?
- Jak zachowuje się dziecko?
- Jakie znacie zwroty grzecznościowe?

4, Podsumowanie opowiadania.
- Jakie skarby odkryły dzieci?
- Za pomocą jakich symboli oznaczono kolejne skarby?
- Dlaczego dobre zachowania można nazwać skarbem?
- Jakie znacie inne właściwe zachowania w rodzinie?

5. Zabawa ruchowa „Zaczarowane klucze”
Dzieci poruszają się przy muzyce, trzymając „klucze” w dłoni. Na przerwę w muzyce umieszczają „klucz” obok ilustracji z opowiadania przedstawiającej sytuację, w jakiej dzieci się kiedyś znalazły.

6. Praca w grupach.
Każda grupa otrzymuje 1 duży emblemat (serce, dłoń, buźka) oraz kopertę z obrazkami, przedstawiającymi dobre i złe zachowania..
Na emblemacie naklejają obrazki z właściwymi zachowaniami dzieci oraz je nazywają.
Na ciemnym pasku umieszczonym na tablicy naklejają obrazki, które przedstawiają niewłaściwe zachowania dzieci wobec siebie i rodziców.

7. Scenki dramowe.
Dwoje dzieci przebiera się za rodziców, a dwoje kolejno wybieranych dzieci ma za zadanie np. przeprosić rodziców, prosić o pomoc, podziękować za nową zabawkę, itp.

8. Zabawa ruchowa „Serce do serca”
Dzieci otrzymują emblematy serc i tańczą przy muzyce. Na zmianę muzyki dobierają się w pary wg posiadanych serc o tym samym kolorze, na kolejną zmianę muzyki - wg serc o różnych kolorach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.