X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22391
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia "Zabawki od Mikołaja" - zabawy matematyczne

Grupa: dzieci 4-letnie
Temat zajęć: ,,Zabawki od Mikołaja"- zabawy matematyczne.
Obszar podstawy programowej:
13.1, 13.3, 14.2, 3.1, 4.1
Cele ogólne:
• Kształtowanie umiejętności klasyfikowania i liczenia, porównywania liczebności zbiorów
• Rozwijanie spostrzegawczości i logicznego myślenia
Cele szczegółowe:
• Rozwija umiejętność klasyfikowania wg wielkości
• Porównuje liczebność zbiorów
• Stosuje liczby w aspekcie kardynalnym i porządkowym
• Przelicza w zakresie 4
• Stara się działać twórczo
• Potrafi dobierać ruch do słyszanej muzyki
Formy pracy:
• Praca z całą grupą
• Praca w zespołach
• Praca indywidualna
Metody pracy:
• Słowne: objaśnienia
• Czynne: zadań stawianych do wykonania
• Metody aktywizujące wg Jadwigi Krzyżewskiej(integracyjna, burza mózgów, ewaluacja)
• Metoda Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej

Środki dydaktyczne:
Obrazki zabawek przecięte na połowy, kartoniki- sylwety zabawek małych i dużych, obrazek małego i dużego auta, sylweta worka i prezentów( piłki, auta, misie, lalki- po 4 z każdego rodzaju), papierowa półka, sylwety worków dla każdego dziecka, koperty z sylwetami prezentów (w każdej po 4 sylwety), kartoniki z kropkami( od 1 do 4), sylweta słońca i chmury, „cenki”, nagrania piosenek: do zabaw ruchowych, na powitanie(,,Dzień dobry")


Przebieg zajęcia:
1. Powitanie przy piosence ,,Dzień dobry".
2. Burza mózgów- „Kto to jest Mikołaj?”
3. Ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej „Pomieszane zabawki”.
Nauczyciel odsłania poprzypinane do tablicy obrazki przedstawiające zabawki, składające się z dwóch niepasujących do siebie połówek. Zadaniem dzieci jest określenie , z połówek jakich zabawek składają się poszczególne obrazki i ułożenie ich w sposób prawidłowy po podaniu nazwy.
4. Zabawa ruchowa- orientacyjno- porządkowa: „Małe i duże zabawki”( klasyfikacja wg wielkości).
Dzieci otrzymują sylwety zabawek w dużym i małym rozmiarze. Poruszają się po sali w rytm melodii, podczas przerwy- dzieci ustawiają się pod odpowiednią sylwetą- dużym lub małym autem.
5. Zabawy matematyczne „Porządkujemy zabawki od Mikołaja”
• Zabawa „Worek z prezentami”
Na tablicy umieszczona jest sylweta worka, pod którym ukryte są zabawki: piłki, misie, lalki, auta- po cztery z każdego rodzaju. Pod workiem przypięte są 4 półki oznaczone kartonikami z kropkami od 1 do 4. Dzieci układają na każdej półce po 1 zabawce z każdego rodzaju. Pytania do dzieci:
- Ile zabawek jest teraz na każdej półce?
-Wymieńcie zabawki znajdujące się na każdej półce.

• Zabawa „Złośliwe skrzaty”
N-l prosi dzieci ,aby odgadły, jakie zabawki zabrały złośliwe skrzaty. Mówi, że poradzą sobie z tym zadaniem, jeśli rozwiążą zagadkę: „Bury, miodu szuka w lesie, w domu bawią się nim dzieci”(miś)-n-l wyjaśnia, że skrzaty zabrały misie tylko z drugiej i czwartej półki- dzieci zabierają sylwety z odpowiednich półek.
N-l prosi, aby dzieci odgadły, rozwiązując zagadkę, jaką zabawkę zabrały skrzaty z trzeciej półki: „kierownicę ma i cztery koła, gdy jest głodny o benzynę woła”(auto). Dzieci zabierają z trzeciej półki auto.
Pytania do dzieci:
- ile zabawek zostało na pierwszej półce?- na drugiej, trzeciej...
- Na której półce jest najwięcej, najmniej zabawek?
- O ile więcej, mniej niż na...?
6. Zabawa ruchowa- orientacyjno-porządkowa ,,Zabawki Mikołaja" (klasyfikacja wg rodzaju).
Dzieci otrzymują sylwety zabawek(misie, lalki, auta), poruszają się w rytm melodii. Na przerwę w muzyce ustawiają się wg rodzaju zabawki.
7. Zabawa matematyczna ,,Ile zabawek ma Mikołaj w worku?"
Dzieci otrzymują koperty z sylwetami zabawek. Słuchają zadań mówionych przez nauczycielkę i układają przed sobą na sylwecie worka odpowiednią liczbę zabawek.
Przykłady zadań:
• Mikołaj włożył do worka 2 auta, dołożył jeszcze 1 lalkę. Zabawek przybyło w worku, czy ubyło? Ile zabawek ma Mikołaj w worku? (Sprawdzenie poprawności wykonania zadania).
• Mikołaj miał w worku 2 lalki. Dołożył jeszcze 2 auta. Ile zabawek ma teraz Mikołaj w worku? (Sprawdzenie poprawności wykonania zadania).
• Mikołaj miał w worku 4 zabawki-2 auta i 2 lalki. Podarował dzieciom 2 auta. Ile zabawek zostało w worku?
8. Ewaluacja wrażeń- ,,Cenki" przyklejane na słoneczko lub chmurkę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.