X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22324
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Spotkanie niedźwiadków - porównywanie cech i stylu życia niedźwiedzia brunatnego i polarnego

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU Z ZAKRESU EDUKACJI PRZYRODNICZEJ

PODSTAWA PROGRAMOWA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
Pkt 12 Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
- ) wymienia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. na polu, na łące, w lesie
Pkt 14 . Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania
-) potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe)
-) interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania
Przedszkole Publiczne nr 3 w Radlinie
Data:xxxx.
Grupa: 5– latki
Prowadząca: mgr Mariola Paszenda
Temat : Spotkanie niedźwiadków” – porównywanie cech i stylu życia niedźwiedzia brunatnego i polarnego
Cel ogólny: poznanie wyglądu i stylu życia niedźwiedzia brunatnego i niedźwiedzia polarnego
Cele szczegółowe:
- reaguje na bodziec ( kostka lodu)
- uważnie słucha
- wskzauje na globusie Grenlandię i Polskę
- potrafi odpowiednio reagować – hamuje ruch na sygnał dżwiękowy
- wymienia zwierzęta żyjące w lesie i w lodowej krainie
- rozwiązuje zagadki słowne i dżwiękowe
- prawidłowo formułuje odpowiedzi na pytania
- rozpoznaje własną wizytówkę
- układa biało – czarne puzzle

Metody pracy:
- czynne, praktycznego działania,
- słowne,
- oglądowe.
Środki dydaktyczne : kostki lodu , kolorowe pudełko, globus, ilustracja lasu i lodowej krainy, list od niedźwiedzia polarnego do niedźwiedzia brunatnego, sylwety niedźwiedzia brunatnego i polarnego zagadki słowne, magnetofon , płyta CD, koperty z naklejonymi wizytówkami, biało – czarne puzzle, talerzyki z klejem , pędzelki do kleju , wizytówki z imieniem


PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Nauczycielka pokazuje dzieciom prezent, jaki dostała od przyjaciólki – kolorowe pudelko, a w nim kostki lodu z Lodowej Krainy.
Na hasło : ,, Hokus , pokus - czary mary wszyscy teraz zasypiamy” dzieci zamykają oczy i udają sen. Budzi się tylko to dziecko , które poczuje dotyk zimnej kostki lodu.
2. Nauczycielka odsłania ilustrację lasu – dzieci rozpoznają środowisko przyrodnicze ( las) i wymieniają zwierzęta żyjące w lesie.
3. W lesie ma zamieszkać tylko to zwierzątko, o którym jest zagadka.
- dzieci rozwiązują zagadkę, a jedno z nich zawiesza na tablicy sylwetę niedźwiedzia brunatnego

Przez całą zimę
mocno śpi.
My go nie zbudzimy,
bo się go boimy.

4. Odsłonięcie ilustaracji lodowej krainy – dzieci rozpoznają ją i wymieniają zwierzęta tam mieszkające.

5. W lodowej krainie ma zamieszkać tylko to zwierzątko, o którym jest zagadka.
- dzieci rozwiązują zagadkę a jedno z nich zawiesza na tablicy sylwetę niedźwiedzia polarnego

W białym grubym futrze
po śniegu spaceruje,
chętnie w zimnym morzu
sobie ponurkuje.

6. Słuchanie opowiadania nauczycielki.

Pewnego razu kiedy niedźwiedź brunatny spacerował po lesie i podziwiał piękne , zielone drzewa usłyszał, że ktoś go głośno woła :,, Niedźwiedziu brunatny , niedźwiedziu mam coś dla ciebie”. Kiedy się odwrócił zobaczył listonosza wróbelka , który przyniósł mu list. Niedźwiedź był bardzo ciekawy, kto też do niego napisał . Okazało się , że był to list od niedźwiedzia polarnego.
Na kopercie było napisane ,, Dla niedźwiedzia z zielonego lasu”

Prezentacja koperty i odczytanie listu przez nauczycielkę.

Kochany przyjacielu niedźwiedziu brunatny.
Bardzo się za Tobą stęskniłem więc postanowiłem cie odwiedzić . Mam nadzieję , że już wkrótce się zobaczymy i porozmawiamy o wielu ciekawych sprawach .
Pozdrawiam . Niedźwiedź polarny.

7. Nuczycielka mówi dzieciom , że lodowa kraina jest bardzo, bardzo daleko ( wybrane dziecko wzkazuje na globusie lokalizację Grenlandii i Polski) dlatego niedźwiedź polarny pojedzie różnymi pojazdami - posłuchajcie jakimi.
-rozwiązywanie zagadek dźwiękowych – rozpoznawanie odgłosów róznych środków transportu ( statek , pociąg , tramwaj , rower, samochód, helikopter)

8.Spotkanie niedźwiedzi – prowadzenie przez nich rozmowy.

Nauczycielka manipuluje sylwetami i mówi :
- Witaj przyjacielu – brunatny niedźwiedziu
- Witaj niedźwiedziu polarny – ale masz ładne białe futro, i taki mały ogon , i takie małe uszy
- Twoje brązowe futerko też mi się bardzo podoba i podoba mi się to miejsce.
Tak tu pięknie , tyle tu zielonych drzew , rosną tu grzybki, maliny , jagody , jeżyny ćwierkają ptaszki.
- A tam, gdzie Ty mieszkasz nie ma takich zielonych drzewek?
- No co Ty niedźwiedziu! Tam gdzie ja mieszkam jest dużo śniegu, jest zimno, są lodowe kry
- A ja nie lubię bardzo zimy. Całą zimę przesypiam w mojej gawrze.
Kiedy przychodzi wiosna wychodzę z tej gawry , spaceruję po lesie , zajadam się grzybkami , rybami , jagodami.
- O – ja też bardzo lubię jeść rybki i wiesz co jeszcze bardzo lubię robić , - pływać i nurkować w morzu i polować na foczki.
- Niedźwiedziu polarny teraz pokażę Ci las, w którym mieszkam a potem zapraszam do mojej jamy. Chodź ze mną .

9. Dzieci odpowiadają na pytania dotyczące niedźwiedzia brunatnego i polarnego.
Np. : ,, Gdzie mieszka niedźwiedź brunatny?,
Jak wygląda niedźwiedź polarny” ( pytania wynikają z prowadzonego przez niedźwiedzie dialogu)

10.. Zabawa ruchowa ,, Spacer po lesie” Dzieci chodzą po sali słysząc świergot ptaków . Na ryk niedźwiedzia zastygają w wybranej pozycji; tak długo, aż usłyszą ponownie świergot ptaków.

11. Wręczanie dzieciom kopert z imieniem - dziecko rozpoznaje własną wizytówkę. Objaśnienie zadania.

12. Indywidualna praca przy stolikach – układanie biało – czarnych puzzli , złożenie i sklejenie obrazka ( puzzle przedstawiają sylwetę niedźwiedzia).
Naklejenie na pracy wizytówki z imieniem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.