X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22246
Przesłano:

Czym jest tolerancja - scenariusz lekcji wychowawczej

Katarzyna Fundament
Szkoła Podstawowa im Stanisława Wyspiańskiego w Waganowicach.
Scenariusz lekcji wychowawczej dla klasy IV, V Szkoły Podstawowej.
Temat: „ Czym jest tolerancja ?”

Cele dydaktyczno – wychowawcze:

Uczeń umie:
-wyjaśnić termin „tolerancja”,
-scharakteryzować własną postawę wobec inności,
-wyrażać swoje uczucia wobec inności,

Metody:
- „burza mózgów”,
- pogadanka,
- aktywizująca,

Formy pracy: indywidualna, grupowa.

Pomoce dydaktyczne: arkusze dużego brystolu, magnesy „Słownik Języka Polskiego”,


Przebieg lekcji:
1. Wprowadzenie do tematu: Nauczyciel po powitaniu i sprawdzeniu obecności, mówi, że tematem lekcji jest znalezienie odpowiedzi na pytanie: ” Czym jest tolerancja?.”

2. Następnie nauczyciel prosi, aby każdy indywidualnie zastanowił się nad wyjaśnieniem słowa tolerancja. Uczniowie muszą powiedzieć z czym kojarzą dane hasło.
(Nauczyciel przyczepia do tablicy duży brystol z napisem TOLERANCJA)

Po chwili zadaniem uczniów jest podejście i dopisanie przez każdego z nich własnego skojarzenia ze słowem TOLERANCJA.

3. Teraz uczniowie mają za zadanie wspólnie ułożyć definicję słowa TOLERANCJA. Nauczyciel zapisuje tą definicję markerem na dużym brystolu i przyczepia magnesami do tablicy obok powieszonego wcześniej brystolu ze skojarzeniami.

4. Następnie nauczyciel prosi ochotnika, aby ten odszukał w Słowniku Języka Polskiego hasło ”tolerancja” i odczytał na głos.
5. Klasa wspólnie z nauczycielem analizuje czy ich definicja zgadza się z tym co przeczytano ze Słownika.

6. Nauczyciel dokonuje podziału klasy na 4 grupy. Zadaniem każdej z nich jest ułożenie krótkiej historyjki w której przedstawi postawę tolerancyjną. ( Historyjka powinna być zapisana na otrzymanych wcześniej kartkach). Przedstawiciel grupy dokładnie skomentuje ułożone opowiadanie.
7. Na zakończenie nauczyciel podsumuje pracę grup i oceni cało godzinną pracę klasy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.