X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22240
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosna jedną z czterech pór roku - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

Prowadząca : Dorota Kowalska

Grupa wiekowa :5-6 latki

Tematyka kompleksowa :"Witamy cię! Wiosno."

Temat hospitacji diagnozującej :-Uwzględnianie w pracy z
dziećmi różnych form i metod pracy podczas realizacji
tematyki Planu Rocznego "Poznajemy przyrodę Polski w
czterech porach roku wiosna- lato w kontekście nowej
Podstawy Programowej "

Temat dnia :" Wiosna jedną z czterech pór roku "

Cele ogólne:
-rozwijanie sprawności motorycznej ręki , koordynacji wzrokowo-ruchowej
precyzji ruchów dłoni i palców
-doskonalenie prawidłowego organizowania pola spostrzeżeniowego
-budowanie dłuższych samodzielnych wypowiedzi w oparciu o szczegóły zawarte na ilustracji
-panowanie nad napięciem mięśniowym potrzebnym do spr. posługiwania się kredką, rozwijanie gotowości do pisania
-sprawdzenie prawidłowości uchwytu pisarskiego
-umieszczenie przedmiotów na płaszczyźnie kartki wg. poleceń słownych nauczyciela
-doskonalenie umiejętności kontrolowania ruchów i swojego zachowania
-wprowadzenia edukacji poprzez ruch oraz procedury stymulacji ruchu
-wzbogacanie słownictwa czynnego
-dzielenie przestrzeni z innymi ludźmi ,nawiązywanie z nimi kontaktu, współdziałanie w grupie
-wdrażanie do uważnego wykonywania poleceń nauczyciela

Cele szczegółowe :
-potrafi prawidłowo trzymać narzędzie pisarskie
-potrafi globalnie odczytać wyrazy i dobrać podpisy do ilustracji
-umie odtworzyć wzór wg. podanego kodu i dokonać uzupełnień
-potrafi prawidłowo rozpoznać i wytworzyć dżwięki
-zna określenia kierunków na kartce
-potrafi realizować ćwiczenia muzyczne oparte o zmiany intonacji , tempa,
dynamiki
-potrafi określić położenie przedmiotów w przestrzeni
-potrafi estetycznie wykonać pracę plastyczną

Metody pracy :
-słowna :rozmowa ,objaśnienia, opowiadanie
-oglądowa:pokaz, obserwacja
-czynna:udział dzieci w zajęciach ,stawianie zadań do wykonania

Formy pracy :
-indywidualna
-w zespołach
-w małych grupach

Środki dydaktyczne:
-duże arkusze papieru,kredki ,ołówki,kartki dla każdego dziecka ,ruchome
elementy ilustracji,tekst opowiadania , karty pracy, płyty z nagraniami


PRZEBIEG ZAJĘCIA :

1. Zabawa do piosenki " Witam was"

2. " Wesołe powitanie bocianów"- zabawa integracyjna - powitanie rożnymi częściami ciała"

3. Rozmowa wprowadzająca z dziećmi , nawiązanie do tematyki i utrwalenie wiadomości zdobytych podczas wcześniejszych działań
- oznaki wiosny wśród zwierząt i roślin
- elementy pogody
- zachowanie się zwierząt

4. Taniec wokół stolików do muzyki klasycznej(I. Strawiński" Powitanie wiosny"), rysowanie oburącz na dużych arkuszach papieru z jednoczesnym poruszaniem się w rytm muzyki (procedura stymulacji ruchu )

5. Utrwalenie wierszy o wiośnie wyuczonych w toku wcześniejszych zajęć. Ćwiczenia artykulacyjno- dykcyjne.

6."Wiosenna opowieść"- dyktando graficzne
Pewnego dnia Ola chciała narysować wiosenną widokówkę . Wzięła więc kartkę białego papieru i ołówek .
Poprosiła swoją mamusię , żeby ta podyktowała jej treść obrazka który widziały podczas ostatniego wiosennego spaceru. Mamusia zaczęła dyktować:(Nauczycielka prosi,aby dzieci jednocześnie z opowiadaniem Mamusi Oli
rysowały treść jej opowiadania ). Na górze po lewej stronie obrazka świeciło słońce, z prawej strony były dwie
chmurki. Na środku obrazka, w parku stało drzewo ,a na nim siedziała kukułka. Po lewej stronie drzewa rosły trzy kwiatki, a po prawej stała ławka, na którą wdrapał się ślimak. Przed drzewem i ławka rosła trawa, w której skakały dwie żaby , a obok stał bocian .
Po prawej stronie na dole byłyśmy my - Ty i Ja.

Ola szybko narysowała dyktowane przez mamusię elementy rysunku ,ze wszystkim zdążyła. A czy tobie też się udało? . Jeśli chcesz będziesz mógł później pokolorować
obrazek.

7.N- lka wraz z dziećmi sprawdza na dużym arkuszu papieru prawidłowość wykonanego zadania. Dzieci umieszczają ruchome elementy na arkuszu, porównują je z własnymi pracami.
- Próba odtworzenia treści opowiadania własnymi słowami przez wybrane dziecko. Rozwijanie pamięci słuchowej i kompetencji językowych-prawidłowe budowanie zdań.
- Umieszczenie napisów do globalnego czytania pod wybranymi elementami rysunku.
- Dokonanie analizy fonematycznej wyrazów, wyodrębnianie głosek w nagłosie,wygłosie , podział i przeliczanie sylab.

8.Naśladowanie lub rozpoznawanie dźwięków wydawanych przez zwierzęta znajdujące się na ilustracji :kukułka,żaba,bocian.
Podział tych zwierząt na środowiska , w których żyją.
Rozpoznawanie dźwięków przyrody nagranych na płycie Cd - próba ich naśladowania przez dzieci .

9."Maszeruje wiosna"- zabawa ruchowa do piosenki.Akcentowanie rytmu utworu na 2 i 4 . Doskonalenie umiejętności ruchu wg. instrukcji n-la.

10."Wiosenny rytm"-wyklaskiwanie lub wystukiwanie ułożonego na dywanie układu - stokrotki.

11. Praca przy stolikach z wykorzystaniem kart pracy - ćwiczenia graficzne - rysowanie w formie znaków litero-podobnych różnych sposobów poruszania się zwierząt.

12. Kalkowanie kodu obrazkowego z jednoczesnym przeliczaniem ich elementów. Uzupełnianie elementów wzoru kodu do 8.

13. Dokonanie oceny prawidłowości wykonania zadań . Podsumowanie treści realizowanych w trakcie zajęć.Udzielenie pochwał,podziękowanie wszystkim za wspólna zabawę i aktywność podczas zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.