X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22161
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienne rachunki - scenariusz zajęć w grupie 5, 6 - latków

CELE OGÓLNE:
– Dostrzeganie rytmiczności w serii elementów
- Rozwijanie umiejętności matematycznych w zakresie dodawania i odejmowania na konkretach
– Doskonalenie umiejętności wokalnych

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
– potrafi dotykiem rozpoznać kasztany i inne dary jesieni (liście, żołędzie);
- dostrzega podany rytm i kontynuuje go;
- uzupełnia zbiory do 6 elementów;
- potrafi wykonać pracę wg instrukcji n – la;
- dodaje i odejmuje w zakresie 1-6;
- właściwie reaguje na polecenia n-la;
- tworzy kompozycję z materiału przyrodniczego;

METODY:
Czynne: zadania stawiane do wykonania
Słowne: instrukcje i polecenia
Oglądowe: szablony i liczmany

FORMY AKTYWNOŚCI:
grupowa, zespołowa, indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
woreczek, kasztany, żołędzie, liście, jarzębina, tekst wiersza ,,Kasztany”, talerze papierowe, liście z kropkami na odwrocie, magnetofon, płyta CD z nagraniem piosenki ,,Kasztanki”.


PRZEBIEG:

1. Powitanie piosenką ,,W kole”
,,W kole wszyscy tu siedzimy, każdy czyjąś rękę trzyma
i dzień dobry już mówimy, tak zabawa się zaczyna”;

2. Zagadki dotykowe - ,,Zaczarowany worek"
Każde dziecko kolejno poprzez dotyk rozpoznaje dary jesieni, wyjmuje z worka jeden z nich, podaje jego nazwę, określa wygląd.

3.Słuchanie wiersza ,,Kasztany”

Leci kasztan leci
Za nim drugi, trzeci
A Marysia rada
Że jej czwarty spada
Ten jeden brązowy
Ten drugi brązowy
A ten trzeci, czwarty biały do połowy.
4. Rozmowa na temat wiersza:
- Ile kasztanów spadło?
- Jak wyglądały kasztany?
- Do czego można wykorzystać kasztany?
5. Zabawa z rytmami
Nauczyciel układa tworzywo przyrodnicze w określonej sekwencji np. dwa żołędzie, kasztan, itd. Zadaniem dzieci jest kontynuacja podanego rytmu.
6. Zabawa ,,Liczymy kasztany”; Uzupełnianie do 6.
Dzieci uzupełniają kasztanami tworzywo przyrodnicze na talerzach tak, aby w każdym było go po sześć.
7. Zabawa ,,Robimy wszystko po sześć razy”
Dzieci wybierają sobie po 2 kasztany i wykonują polecenia nauczyciela, np.
- uderz sześć razy kasztanami o siebie;
- podskocz sześć razy w miejscu trzymając kasztany w rękach;
- uderz sześć razy kasztanami o podłogę;
- zrób sześć skłonów trzymając kasztany w rękach;
8. Zabawa "Przynieś kasztany"
Chętne dzieci wybierają leżące na dywanie listki. Liczą kropki przyklejone na odwrocie każdego liścia. Zadaniem dzieci jest przynieść tyle samo kasztanów ile jest kropek na liściu.
9. Zabawa dydaktyczna ,,Jesienne rachunki”
- Pod drzewem leżały 2 kasztany, za chwilę spadły z drzewa jeszcze trzy kasztany. Ile kasztanów leży pod drzewem?
- Wiewiórka miała w koszu dwa żołędzie, podczas spaceru znalazła jeszcze cztery żołędzie. Ile żołędzi ma teraz?
- Na jednym drzewie były cztery listki a na drugim jeden liść. Ile liści jest na obu drzewach?
- Zosia znalazła pięć kasztanów, a od Gosi dostała jeszcze jeden kasztan. Ile kasztanów ma razem?
- Na drzewie było pięć kasztanów, kiedy zawiał wiatr dwa kasztany spadły na ziemię. Ile kasztanów zostało na drzewie?
- Krasnal Hałabała miał w kieszeni sześć żołędzi. Podczas spaceru zgubił trzy żołędzie. Ile żołędzi mu zostało?
10. Zabaw ruchowa - "Jesienne zamiany";
Uczestnicy zabawy wybierają sobie jeden z darów jesieni. Siadają na dywanie tworząc koło. Na hasło prowadzącego zamieniają się miejscami np. kasztany z liśćmi, itp.
11. Układanie w parach dowolnych kompozycji z kasztanów, liści i żołędzi przy piosence ,,Kasztanki”.

12.Podsumowanie zajęć
Dzieci ustawiają się w kole i poprzez uścisk ręki przesyłają sobie ,,iskierkę przyjaźni”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.