X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22159
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Świąteczne prezenty - scenariusz zajęć z zakresu edukacji matematycznej dla dzieci 4 letnich

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie II (4latki)

Temat tygodniowy: Coraz bliżej święta
Temat zajęcia: Świąteczne prezenty
Cele ogólne:
- Doskonalenie umiejętności klasyfikowania przedmiotów ze względu na rodzaj
- Doskonalenie umiejętności liczenia i porównywania liczebności zbiorów
- Kształtowanie umiejętności posługiwania się liczebnikami porządkowymi
Cele szczegółowe:
- Dzieli prezenty na zbiory
- Przelicza prezenty
- Posługuje się liczebnikami porządkowymi mówiąc o prezentach poszczególnych dzieci
Metody pracy:
- słowna
- oglądowa
- zadaniowa
Formy pracy:
- zbiorowa jednolita
- indywidualna jednolita
Środki dydaktyczne:
worek, ilustracje prezentów, sylwety dzieci, obręcze, tamburyno, sylwety worków, uśmiechnięte i smutne buzie


Przebieg zajęcia:
1. Zabawa ruchowa ze śpiewaniem do melodii Litery:

Stańmy i utwórzmy krąg. Teraz podskocz tra la la.
Niech powstanie łańcuch z rąk. Klaskaj w ręce raz i dwa.
Witam Was, witam Was. Noga w przód, noga w tył.
Na zabawę nadszedł czas. Powitalny taniec był.

2. Rozmowa przy obrazku „ Świąteczne prezenty”
Nauczyciel przypina do tablicy worek, w którym znajdują się obrazki z różnymi prezentami jakie dla dzieci przygotował Święty Mikołaj. Dzieci kolejno wypowiadają się jaki prezent same chciałby żeby znalazł się w worku. Opowiadają o swoim wymarzonym prezencie, starają się używać całych zdań.
3. Losowanie prezentów, dzielenie ich na zbiory
Dzieci siedzą w kole na dywanie.
Nauczyciel prosi by dzieci posegregowały prezenty Mikołaja. Prosi dzieci by przypomniały co to znaczy „segregować”. Wyznaczone przez niego dzieci wyjmują kolejne obrazki z worka, mówiąc co na nich się znajduje odkładają je na środek dywanu. Gdy wyjmą już wszystkie wspólnie zastanawiają się jak mogą je podzielić:
• lalki (1)
• samochody (1)
• roboty (3)
• klocki (4)
Dzieci segregują obrazki do 4 obręczy. Odpowiadają na pytania:
• Których zabawek jest najmniej/najwięcej?
Nauczycielka mówi dzieciom, że chciałaby jeszcze by posegregowały prezenty ze względu na to jaki prezent dostało wymienione przez nią dziecko (dzieci segregują prezenty do obręczy z sylwetami dzieci):
• Kasia: lalka i klocki
• Maciek: samochód, robot i klocki
• Ania: lalka,
• Michał: robot, klocki
(niepotrzebne obrazki chowa)
Nauczycielka prosi by dzieci odpowiedziały na pytania :
- Kto dostał najwięcej zabawek, kto najmniej?
- Jakie zabawki dostał(a): Kasia, Maciek, Ania, Michał
- W której obręczy jest najwięcej/najmniej przedmiotów? (Odpowiedzi: Najmniej jest w pierwszej, drugiej itp.)
Wypowiedzi na temat prezentów jakie dostały dzieci. Nauczyciel prosi by posługiwać się wyrazami: pierwsze/drugie/trzecie/czwarte dziecko.
Zabawa ruchowa „Prezent w kominie” – nauczycielka rozkłada na dywanie obręcze, dzieci biegają pomiędzy nimi. Nauczycielka gra na tamburynie, na przerwę dzieci szukają wolnego „komina”, z każdą rundą ubywa „kominów”, zabawa toczy się aż zostanie jeden.
Rysowanie swojego wymarzonego prezentu kredkami ołówkowymi
4. Ewaluacja zajęć:
Nauczyciel przyczepia do tablicy sylwety dwóch worków. Daje dzieciom uśmiechnięte i smutne buzie. Dzieci oceniają jak się czują po zajęciach, przyczepiają na workach uśmiechnięte bądź smutne buzie (w zależności od tego czy im się one podobały czy nie).
5. Zakończenie zajęć:
Zabawa relaksacyjna „Masażyki”. Dzieci siedzą w „pociągu” wykonując masażyk na plecach kolegi.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.