X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22126
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz dni adaptacyjnych w grupie dzieci 4-letnich

Cel ogólny:
• dziecko przystosowuje się do nowych warunków, jakie stwarza
mu przedszkole

Dzień pierwszy

Cele szczegółowe:
• dziecko poznaje swoją salę, panie i kolegów z grupy
• dziecko podejmuje próby uczestnictwa w zabawach zespołowych,
• dziecko poznaje teren przedszkola (sala zabaw, łazienka, szatnia, kuchnia, gabinet dyrektora, pozostałe sale zabaw, ogród przedszkolny)

Przebieg:

1. Powitanie dzieci i rodziców. Wykonanie wizytówek dzieciom i sobie przez rodziców.

2. Zabawa wprowadzająca - Rodzice wspólnie z dziećmi nadmuchują balony, ozdabiają je rysując na nich kolorowymi mazakami i podpisują balony imionami dzieci. Kolorowe balony przypinają spinaczami do rozciągniętej linki.

3. „Witamy Kasię bardzo wesoło” – piosenka integracyjna na powitanie utrwalająca imiona dzieci.

4. Poznanie kącików znajdujących się w sali zabaw (konstrukcyjno-budowlany, muzyczny, matematyczny, plastyczny, fryzjerski, wypoczynkowy, kuchenny, sklep) oraz łazienką.

5. Swobodne zabawy w kącikach zainteresowań. Zwrócenie uwagi na utrzymywanie ładu i porządku podczas zabawy – porządkowanie zabawek (dzieci wspólnie z rodzicami).

6. Zabawa słowna „Mówiący Miś”. Rozpoczynając od nauczycielki każda
z osób (dzieci, rodzice) za pomocą Misia wita się z innymi siedzącymi
na dywanie „Jestem Ala, mama Moniki. Jestem Monika”. Kończenie zdań Lubię... Nie lubię....

7. Masaż „Dreszczyk” – dziecko leży na brzuchu, głowa ułożona na rękach, obok siedzi rodzic. Nauczycielka mówi wiersz demonstrując czynności, które rodzice powtarzają na ciele dziecka:
• tędy płynie rzeczka (ruch falisty od głowy do bioder)
• idzie pani na szpileczkach (stukanie palcami wzdłuż kręgosłupa)
• tu przebiegły konie (stukanie piąstkami)
• tędy przeszły słonie (klapanie dłońmi ułożonymi w łódeczki)
• a tu idzie szczypaweczka (leciutkie szczypanie od kręgosłupa do głowy)
• zaświeciły dwa słoneczka (dłonie otwarte, palce złączone, masaż spiralny)
• spadł drobniutki deszczyk (lekkie pukanie palcami)
• czy przeszedł ci dreszczyk (lekkie szczypanie w szyję).

8. Rodzice – spotkanie z logopedą w kawiarence.

9. Dzieci zabawy w kole: „Balonik”, „Stary niedźwiedź”, „My jesteśmy krasnoludki”, „Lisek”, „Ole Janko”, „Stoi różyczka”.

10. Zwiedzanie przedszkola - rodzice i dzieci pod kierunkiem nauczyciela rozpoczynają wędrówkę po przedszkolu w celu zapoznania się z poszczególnymi pomieszczeniami.
11. Wyjście do ogrodu przedszkolnego – zwiedzanie obu ogrodów i zabawy na świeżym powietrzu z wykorzystaniem urządzeń podwórzowych, zabawy w piaskownicy.

12. Zaproszenie dzieci z rodzicami na następny dzień.

Dzień drugi

Cel szczegółowy:
• dziecko utrwala poznane poprzedniego dnia zabawy
• dziecko utrwala imiona rówieśników

1. Powitanie. Przypinanie wizytówek.
„Witamy Kasię bardzo wesoło” – piosenka integracyjna na powitanie utrwalająca imiona dzieci.

2. Swobodne zabawy w sali. Rodzice bawią się wspólnie z dziećmi, po skończonej zabawie wspólne porządkowanie zabawek.

3. „Przedszkolna rodzinka” – praca zespołowa (4 zespoły); obrysowywanie dłoni dzieci i rodziców na kolorowym papierze, ozdabianie, podpisywanie i wycinanie, przyklejanie na arkuszach szarego papieru z narysowanymi pniami drzew. Wystawa prac. Wspólne zdjęcia.

4. „Wesoły Przedszkolaczek”– ilustrowanie ruchem piosenek granych przez nauczycielkę na instrumencie muzycznym ( keyboard).
Zabawy z chustą animacyjną przy muzyce.

5. Kawiarenka dla rodziców.
Zabawy przy muzyce: „Wąż” (wykorzystanie węża – liny), „Mucha”, „Małpa Filomena”, „Tupią mrówy”, „Chodźcie do koła”, i inne (propozycje z odbytych szkoleń).

6. Mycie rąk. Zaproszenie dzieci do stolików na przedszkolną zupkę. Degustacja.

7. Słuchanie bajki czytanej przez nauczycielkę pt. „Trzy świnki”.

8. Wykonywanie pamiątkowych zdjęć do kroniki grupowej.

9. Wypełnienie ankiet przez rodziców (podsumowanie dni adaptacyjnych, określenie przez rodziców oczekiwań wobec przedszkola oraz nauczycielek).
Dzieci biorą do domu swoje podpisane balony.

Rady dla rodziców, które pomogą dzieciom w okresie adaptacyjnym w przedszkolu:

1. Nie przeciągaj pożegnania w szatni: pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź.

2. Nie zabieraj dziecka do domu gdy płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.

3. Nie obiecuj: „jeśli pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz”. Gdy będziesz odbierać dziecko, możesz mu dać maleńki prezencik, ale nie może to być forma przekupywania.

4. Nie wymuszaj na dziecku, aby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu, to powoduje niepotrzebny stres.

5. Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tato, rozstania z tatą są mniej bolesne.

PAMIĘTAJ: żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze uśmiechem!

CO MOŻE POMOC DZIECKU W TRUDNYM DLA NIEGO OKRESIE ADAPTACYJNYM?

• rozmowa
• „kawałek domu” – drobiazg z domu
• akceptacja płaczu dziecka
• wcześniejsze odbieranie dziecka w początkowym okresie (jeśli bardzo przeżywa)
• uczenie dziecka samoobsługi – będzie czuło się pewniej
• „uatrakcyjnienie przedszkola” – ciekawe i prawdziwe przedstawienie placówki
• zabawy „w przedszkole”
• informowanie dziecka o tym, że czas w przedszkolu będzie spędzało z innymi dziećmi, bez rodziców

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.