X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22007
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Każdy lubi bajki - scenariusz zajęcia dla 5 - latków

SCENARIUSZ ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIEGO

Prowadząca: Agnieszka Grochocka
Grupa wiekowa: grupa II (5 - latki)
Data: 27. 01. 2014 r.
Temat kompleksowy: NASZE ULUBIONE BAŚNIE.
Temat dnia: „Każdy lubi bajki” – rozwijanie umiejętności wypowiadania się na bliskie sobie tematy. Doskonalenie umiejętności słuchania w skupieniu czytanego tekstu. Wyrabianie nawyku właściwego obchodzenia się z książką. Doskonalenie umiejętności analizy głoskowej. Usprawnianie logicznego myślenia. Kształtowanie sprawności manualnej.

Cele ogólne:
- Nabywanie umiejętności formułowania wypowiedzi z użyciem poprawnych gramatycznie zdań odnoszących się do treści występujących w literaturze.
- Doskonalenie umiejętności wyrażania myśli w sposób zrozumiały dla innych.
- Budzenie zainteresowania książką.
- Słuchanie krótkich utworów literackich i odpowiadanie na pytania dotyczące ich treści.
- Dokonywanie analizy i syntezy prostych wyrazów.
- Klasyfikowanie przedmiotów ze względu na wskazaną cechę.
- Doskonalenie sprawności motorycznej.
- Właściwe reagowanie na wcześniej umówione sygnały wzrokowe i dźwiękowe.

Cele operacyjne: Dziecko:
- uważnie słucha wiersza i wypowiada się na temat jego treści,
- jest zainteresowane literaturą dziecięcą,
- odpowiednio klasyfikuje wskazane przedmioty,
- swobodnie posługuje się nożyczkami,
- reaguje na sygnały wzrokowe i dźwiękowe,
- ćwiczy słuch fonematyczny,
- czerpie radość z zabaw ruchowych.
- Metody pracy:
- słowna – rozmowa, wiersz, wyjaśnienia nauczycielki,
- oglądowa – pokaz, obserwacja, ilustracje,
- czynna – udział dzieci w zajęciach, zabawach, stawanie zadań do wykonania.

Formy pracy:
- indywidualne,
- z całą grupą.

Środki dydaktyczne:
- tamburyno,
- wiersz,
- sylwety masek,
- ilustracje z bajek,
- małe klocki,
- szablon koła, klej, kartki, nożyczki, papier kolorowy, resztki materiałów, wełna.


Przebieg zajęcia:
1. „Na powitanie wszyscy razem” – powitanka.
2. Wiersz „O bajkach” F. Ratajczaka.
W bajkach jest wszystko możliwe,
a jakże.
I w życiu − także.
Nawet meble mogą mówić jak żywe.
W łabędzie będą bracia zaklęci,
w kwiecie róży
znajdziesz świat tak duży,
że na podróż kilka dni poświęcisz.
W starym kufrze do Turcji trafisz,
na dywanie
powędrujesz tanio
aż na same krańce geografii.
A gdy znudzisz się długą drogą,
wyjmiesz jakieś cudowne krzesiwo
i powrócisz co żywo
tam, gdzie bajki już dotrzeć nie mogą.
3. Rozmowa dotycząca treści wiersza:
- Co to jest bajka?,
- Kto tworzy bajki?,
- Kto z Was lubi słuchać bajek?,
- Gdzie możemy spotkać bajki?.
4. „Krasnoludki” – zabawa naśladowcza przy piosence „Hej ho, hej ho, do pracy by się szło”.
Dzieci pokazują prace wykonywane prze krasnoludki, naśladując czynności nauczycielki:
• zamiatają,
• niosą ciężki worek,
• wbijają gwoździe,
• kopią dół łopatą,
• myją okna,
• mieszają zupę w garnku.
5. „Maski” – zabawa dydaktyczna.
Porządkowanie masek w zależności od wielkości. Przeliczanie i porównywanie liczebności.
6. „Król Lul” – zabawa pantomimiczna.
7. „Bajkowe obrazki” – dopasowywanie obrazków charakterystycznych dla bajek do postaci z tych bajek.
Prezentacja dzieciom obrazków przedstawiających postacie z bajek odsłaniając je po fragmencie. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie z jakiej bajki pochodzi ta postać oraz które z przedstawianych kolejno obrazków do tej bajki pasują. Dzieci opowiadają także w jakim momencie bajki dany przedmiot się pojawił lub z jaką przygodą bohatera jest związany.
8. „Liczymy głoski” – zabawa słuchowa.
Doskonalenie umiejętności analizy głoskowej wyrazów trzy i czterogłoskowych (kot, król, wilk, las, but, dom).
9. „Raz, dwa, trzy czarownica patrzy” – zabawa ruchowo pobudzająco – hamująca.
10. Podsumowanie zajęć poprzez zagadki słowne dotyczące postaci z bajek.

Do chorej babci szła mała dziewczynka
i na leśnej drodze napotkała wilka. (Czerwony Kapturek)

Na balu zgubiła szklany pantofelek,
a potem szczęścia spotkało ją wiele. (Kopciuszek)

Zatrute jabłko dała jej macocha,
lecz przybył książę, który ją pokochał. (Królewna Śnieżka)

Chłopiec i dziewczynka w lesie się zgubili,
ale Babę Jagę łatwo przechytrzyli. (Jaś i Małgosia)


Sto poduszek na jej łóżku,
a pod nimi – ziarnko groszku. (Królewna na ziarnku grochu)

Nie był taki, jak inne koty,
bo miał kapelusz i długie buty. (Kot w butach)

Zła królowa, cała biała.
W lodowej krainie mieszkała. (Królowa Śniegu)
11. Praca przy stolikach – „Paluszkowe kukiełki” – zabawa plastyczna. Kształtowanie sprawności manualnej podczas obrysowywania, składania i cięcia. Rozwijanie umiejętności wykonywania pracy zgodnie z instrukcją.
12. Zakończenie zajęcia – podziękowanie za udział w zajęciach, udzielenie pochwał i nagrodzenie wszystkich oklaskami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.