X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22005
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dbamy o siebie i o otoczenie - scenariusz zajęć dla 5 - latków

Prowadząca: Agnieszka Grochocka
Grupa wiekowa: grupa II (5 - latki)
Data: 07. 11. 2013 r.
Temat kompleksowy: MY I ŚRODOWISKO.
Temat dnia: „DBAMY O SIEBIE I OTOCZENIE” – wdrażanie do utrzymywania porządku rzeczy i otoczenia. Kształtowanie czynności samoobsługowych i nawyków higienicznych. Rozmowa na temat wiersza „Szalona wyliczanka”. Klasyfikowanie i przeliczanie rzeczy służących do utrzymania higieny osobistej i porządku w otoczeniu. Ćwiczenie słuchu fonematycznego, ćwiczenia oddechowe i grafomotoryczne. Zabawy z piosenką „Mydło lubi zabawę”.

Cele ogólne:
- Słuchanie krótkich utworów literackich i odpowiadanie na pytania dotyczące ich treści.
- Dokonywanie analizy i syntezy prostych wyrazów.
- Rozumienie konieczności dbania o siebie i otoczenie.
- Klasyfikowanie przedmiotów ze względu na wskazaną cechę.
- Prawidłowe posługiwanie się narzędziami pisarskimi i malarskimi.
- Doskonalenie sprawności motorycznej.
- Właściwe reagowanie na wcześniej umówione sygnały wzrokowe i dźwiękowe.

Cele operacyjne: Dziecko:
- uważnie słucha wiersza i wypowiada się na temat jego treści,
- swobodnie posługuje się kredkami, flamastrami i ołówkami,
- reaguje na sygnały wzrokowe i dźwiękowe,
- ćwiczy słuch fonematyczny,
- trafnie rzuca do celu,
- wie jak dbać o siebie i o środowisko,
- czerpie radość z zabaw ruchowych.
- Metody pracy:
- słowna – rozmowa, wiersz, wyjaśnienia nauczycielki,
- oglądowa – pokaz, obserwacja,
- czynna – udział dzieci w zajęciach, zabawie, stawanie zadań do wykonania.

Formy pracy:
- indywidualne,
- z całą grupą.

Środki dydaktyczne:
- tamburyno,
- wiersz,
- 2 koła hula – hop,
- akcesoria do higieny osobistej i do utrzymania porządku w otoczeniu,
- kosz,
- gazety,
- płyta CD,
- kartoniki czerwone i zielone,
- karta pracy dla każdego dziecka z dzbankiem,
- kredki, flamastry, ołówki.


Przebieg zajęcia:
1. Zabawa integracyjna „Witam ...”.
- Witam wszystkie dziewczynki,
- Witam wszystkich chłopców,
- Witam wszystkich, którzy dbają o siebie,
- Witam wszystkich, którzy dbają o porządek w koło siebie,
- Witam wszystkich, którzy są uśmiechnięci.
2. Wiersz „Szalona wyliczanka” T. Fiutowskiej.
Wielkie dziś sprzątanie świata,
Czarownica z miotłą lata,
Z nią czarownic innych chmara
Łysą Górę sprzątnie zaraz.
Baby Jagi nie próżnują
I łopaty już szykują,
Zamiast straszyć małe dzieci
Na łopaty wezmą śmieci.
W piekle diabły też pracują
Wszystkie kotły w nim szorują
Ogonami wycierają
I już czysto w piekle mają
Dzielne skrzaty to krasnale
Także się nie lenią wcale,
A, że długie brody mają
To świat nimi zamiatają.
3. Rozmowa dotycząca treści wiersza:
- Kto sprzątał świat?,
- Co robiły Baby – Jagi?” ,
- Co robiły diabły?,
- Co robiły krasnale?,
- Jak my możemy dbać o porządek w koło nas? W domu, w przedszkolu, na placach zabaw itd.
4. „Do czego służy ...?” – zabawa dydaktyczna – klasyfikowanie według rodzaju i przeliczanie liczebnikami głównymi.
Podzielenie różnych akcesoriów służących do utrzymania higieny osobistej i porządku w otoczeniu: mydło, szczoteczka do zębów, grzebień, gąbka, ręcznik, kosz, miotła, łopatka do śmieci, ściereczka, rękawiczki.
5. „Codzienna toaleta” – zabawa ruchowo – naśladowcza.
Dzieci biegają przy muzyce do piosenki „Mydło lubi zabawę”. Na przerwę w muzyce naśladują ruchy nauczyciela i odgadują jaką wykonuje czynność: czesanie włosów, mycie twarzy, mycie zębów, wycieranie się ręcznikiem, czyszczenie uszu.
6. „Wrzuć do kosza” – zabawa z elementem celowania.
Rzucanie do kosza kulkami z gazet.
7. „Gorąca herbata” – ćwiczenia oddechowe. Wydłużanie fazy wydechu – głęboki wdech nosem i powolne wypuszczanie powietrza ustami.
8. „Zgadnij co mówię?” – ćwiczenie słuchu fonematycznego, wyklaskiwanie sylab i przeliczanie ich.
Wskazywanie rzeczy, których nazwy nauczyciel wypowiada sylabami: pasta, kubek, szczotka, nożyczki, szampon, rękawiczki.
9. „Dobre i złe nawyki” – quiz – podsumowanie zajęć.
Dzieci słuchają zdań czytanych przez nauczycielkę i odpowiednio podnoszą albo zielony kartonik – DOBRZE, albo czerwony kartonik – ŻLE.
- Myjemy zęby po każdym posiłku.
- Myjemy się jednym palcem.
- Śmieci wyrzucamy na chodnik.
- Lubimy chodzić w czystych ubraniach.
- Myjąc ręce chlapiemy obok umywalki.
- Lubimy porządek w swoim pokoju.
10. Praca przy stolikach – „Dzbanuszek” – kończenie wzorów na dzbanku – szlaczki, linie, figury – ćwiczenia grafomotoryczne. Ozdobienie i kolorowanie wg własnego pomysłu.
11. Zakończenie zajęcia – podziękowanie za udział w zajęciach, udzielenie pochwał i nagrodzenie wszystkich oklaskami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.