X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 21996
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Matematyczna szachownica - scenariusz sytuacji edukacyjnej

Scenariusz sytuacji edukacyjnej przeprowadzonej w Przedszkolu Miejskim nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach.

Temat: Matematyczna szachownica.

Data: 24.01.2014r.

Grupa: VI (5,6-latki)

Miejsce: sala zabaw

Osoba prowadząca: Ewelina Chojna

Cele ogólne:
- doskonalenie umiejętności liczenia
- rozwijanie orientacji przestrzennej

Przewidywane efekty:
- dziecko rozróżnia błędne liczenie od poprawnego
- dziecko z pomocą n-la ustala wynik dodawania licząc przedmioty w sytuacjach
zabawowych
- dziecko przestrzega ustalonych reguł zabawy
- dziecko orientuje się w schemacie własnego ciała określając prawidłowo prawą i lewą stronę

Podstawa programowa wychowania przedszkolnego:
13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną:
13.1 liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
13.2 wyznacza wynik dodawania i odejmowania, pomagając sobie liczeniem na palcach lub na innych zbiorach zastępczych;
13.4 rozróżnia stronę lewą i prawą (....).


Metody pracy: gry dydaktyczne, metody praktyczne (ćw. utrwalające), metoda zadań stawianych dziecku do wykonania, metoda E. Gruszczyk – Kolczyńskiej do nauki matematyki

Formy: praca indywidualna i zbiorowa

Pomoce dydaktyczne i materiały wykorzystane do zajęć: szachownica matematyczna na arkuszu dużego papieru, plansza z narysowanymi częściami ciała, 2 kostki do gry, płyta cd, pacynka i zabawki do liczenia.


Przebieg zajęć:

1. Powitanie - dzieci w kręgu, trzymając się za ręce śpiewają:
,,Dzień dobry, dzień dobry
Witam was, na wspólną zabawę, nadszedł czas”.
2. ,,Zapoznanie z szachownicą” – wprowadzenie w tematykę zajęć poprzez zabawę ruchową, dzieci rzucają kostką do gry, ich zadaniem jest stanąć na szachownicy w miejscu gdzie jest odpowiednia liczba oczek. Czas zabawy ok. 5 min. wszystkie dzieci wykonują zadanie w ten sam sposób.

3. ,,Kłopoty z liczeniem”- pacynka uczy się liczyć prosi, aby dzieci nauczyły ją prawidłowego liczenia, n-lka za pomocą pacynki liczy zabawki popełniając różne błędy, zadaniem dzieci jest poprawienie błędów n-lki. Czas zabawy 5 min., do odpowiedzi zgłaszają się chętne dzieci poprzez podniesienie ręki do góry.

- pacynka liczy pomijając jedną zabawkę
- pacynka liczy dwa razy jedną zabawkę
- pacynka liczy prawidłowo wskazując, ale pomija liczbę
- pacynka liczy garściami

4. ,,Matematyczny twester”- do gry potrzebne są kości do gry oraz dwa arkusze szarego papieru na jednym są kolorowe oczka, a na drugim odrysowane dłonie i stopy, n-lka objaśnia dzieciom zasady gry, dzieci wykorzystują nogi i ręce, które ustawiają na odpowiednich polach szachownicy tak, aby pokazać podaną liczbę. Uczestnik wykonuje rzut kostką po planszy. Kostka wskazuje cyfrę, jaką muszą pokazać za pomocą części ciała. Plansza z narysowanymi częściami ciała wskazuje za pomocą jakich i ilu części ciała należy tę cyfrę zbudować. Dzieci słabsze wykonują rzut tylko jedną kostką i wskazują liczbę oczek za pomocą tylko jednej części ciała. Pozostałe dzieci rzucają dwiema kostkami i wskazują dwiema częściami ciała liczbę oczek. Czas zabawy ok. 10 min. zadanie wykonują wszystkie dzieci, stojąc w kole czekają na swoją kolej, sprawdzając czy poprzednik wykonał poprawnie zadanie. N-lka słownie potwierdza prawidłowe wykonanie zadania. Chętne dzieci mają wybór, aby wskazać liczbę oczek tak samo jak pokazały kości lub wg własnego pomysłu.

5. ..Wesoły taniec” – dzieci tańczą w rytm muzyki, na pauzę wykonują polecenia nauczyciela i liczą głośno wykonane ćwiczenie np.: 3 podskoki, 4 klaśnięcia, 1 obrót. Czas zabawy 2 min.
6. Podziękowanie za udział w zajęciach.


LITERATURA:
- E. Gruszczyk- Kolczyńska, E. Zielińska ,,Wspomaganie rozwoju umysłowego czterolatków i pięciolatków”.
POMOCE:
- Autorem szachownicy jest D.Dziamska ,,Edukacja przez ruch”, gra w ,,matematycznego twestera" jest autorstwa pani Barbary Lauby, materiały szkoleniowe z PODN w Łodzi ,,Matematyka dla smyka”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.